PDA

View Full Version : Culoare la mouse !?



DaBotta
14-04-2006, 00:48
AM gasit pe ceva forum pe unu care si-o schimbat beculetul in mouse. in loc de rosu era verde. se poate schimba ? nu influenteaza cu ceva ? opticul se bazeaza pe culoarea rosie sau ceva ? ca m-ar tenta sa pun la microsoftu meu culoare albastra :naughty:


si is curios daca ar merge vrajeala ? ati facut careva asa ceva , oare nu se intampla nimic daca il schimb ?:what:

Alice
14-04-2006, 00:53
incearca si vezi... daca nu merge il pui pe ala vechi la loc.

* oare daca pui bec albastru o merge pe bluetooth? :D :D :D

DaBotta
14-04-2006, 00:56
:)) bine nu-i vorba de asta , intrebam daca nu cumva opticalu merge in legatura cu becu ala sau chestii de genu !? hmmmm

korby
14-04-2006, 01:05
Al meu are deja si rosu si albastru. :naughty: Rosu de la senzor, iar un LED albastru bate in sus. Ma rog, oarecum in sus.

A4Tech SWOP-45. Si e fosrte calumea soarecu'... Wacraft 3 player. :yepp:

Deci, daca vrei efecte si un mosue calumea (care, incredibil e vreo 30RON :eek:), te-ai putea gandi sa-l iei.



Si da, teoretic ar trebui sa aiba de-a face culoarea rosie a senzorului cu performanta acestuia...

DaBotta
14-04-2006, 01:33
a meu ii microsoftu ala clasic scrool si 2 butoane + ca mai am unu wire, da faza era ca vruiam sa stiu daca as putea modifica microsoftu , ca ala bate culoare rosie in cur si cum imi place f mult albastru vruiam sa modif , stii tu cum ii mai fain ii cand ii made by u :)

Andrei221
14-04-2006, 07:31
vezi daca te poate ajuta asta : http://gruntville.com/howtos/led_mouse_mod/

DaBotta
14-04-2006, 08:09
dar tot nu m-a lamurit.

http://images.gruntville.com/images/hardware/mousemod/mouse_mod1_T.jpg

vezi , culoarea asta unde ii rosu asta vreau sa o schimb. :what:

Andrei221
14-04-2006, 11:13
ala nu merge..ala e un fel de laser..adica ledu ala rosu e un sensor..cum la mouseurile vechi era bila..asa e asta

DaBotta
14-04-2006, 14:34
ar fi fost prea frumos sa am mouse cu lumina albastra :)

Andrei221
14-04-2006, 14:37
tocmai mi-a venit o idee.. pe laserul ala dinauntru sa vopsesti albastru capacu sau sa pui ceva albastru peste el..poate merge :)

DaBotta
14-04-2006, 17:03
oi incerca prima data cu led sa vad daca merge , daca nu merge atunci il pun inapoi pe ala rosu , si dupaia sa incerc cum ai zis tu cu vopstiu , who knows .

apropo am fost azi prin orash sa caut cable sleving , toti se uitau la mine ca la nebuni cand ii intrebau daca au asa ceva " poftim ? ce is alea ? nu am auzit niciodata de asa ceva " vanzatori :)):icon_wall

blue_led
14-04-2006, 18:48
ledul din spate n-are a face cu engine-ul de citire
capacul de jos e rosu, deci trece preponderent lumina rosie absorbind spectrul in albastru
ledul ce vrei sa-l pui e albastru
rosu si albastru sunt culori ( aproape ) complementare si rezultatul o sa fie un punct luminos lesinat
cumpara mouse cu albastru ca exista !

Andrei221
14-04-2006, 19:25
depinde de cum are ledul , din ce a aratat in poza aia ala nu e led de "citire" ala de citire tb sa aibe un fel de lentila si un fel de oglinda. dar daaca are ca in poza aia merge sa puna albastru.

PesteImputit
14-04-2006, 20:59
merge foarte bine cu orice culoare de led
era un tip care pusese pe un Logitech un led MOV

DaBotta
14-04-2006, 22:08
o sa incerc zilele viitoare si o sa revin sa va zic ce am rezolvat :):mischeif:

Corky
08-05-2006, 10:36
ledu de la mouse cel care ajuta la dirijarea acestuia, se poate schimba fara sa fie vreo problema in performantele mousului, uitati aici tutorial http://case-mods.linear1.org/case-mod-101-mouse-led-swap/1/
Bafta ! ;)

yuly
08-05-2006, 12:32
nu are nici o importanta ce culoare are ledu, doar sa fie puternic, adica sa aiba luminozitate mare...

dj_sweat
17-07-2006, 12:46
Salut. Am incercat eu si pentru culoarea albastra la led nu a mai functionat mousul pe padul negru, a vrut alta culoare , iar la culoarea alba a inceput dupa 2 sapt sa piarda sensibilitatea , asa ca acum am pus din nou ledul rosu si merge ca la inceput, bine. Nu merita schimbat deoarece tot rosu are sensibilitatea cea mai buna.

Kane
17-07-2006, 13:08
am modificat si eu becurile la tastatura.am cumparat 3 brichete din acelea cu led albastru si am inlocuit pe cele albastre.deja culoarea verde a inceput sa ma sacaie.o vad peste tot si la butonul on/off de la monitor :(.Problema este ca acu lumineaza albastru prea tare si cand ma uit la film trebuie sa le opresc sa nu imi bata in ochi :D