PDA

View Full Version : My booster



Micutzu
10-01-2005, 04:58
Mda, am facut pana la urma ceva asemanator cu OCZ Boosteru ... merge chiar mai bine decat speram, avand in vedere ca l-am incropit cu ce aveam prin sertare. Am dat o proba mica pe AN7 + TCCD-uri, dar nu e chiar cea mai fericita combinatie pentru a testa asa ceva. Oricum, la 3.35V mergeau TCCD-urile 240Mhz 2-2-2, ma intreb cu niste BH-5-uri pe unde ajungeam (hint-hint: n-are nimeni asa ceva, sa dam o proba-doua ?). N-am camera foto asa ca va trebui sa va multumiti cu niste detalii tehnice si un screenshot:

-sursa liniara reglabila
-curent maxim: ~ 10A, suficient pentru 1GB din cea mai nesatula memorie.
-plaja de reglaj: 0.5V-4V.
-cadere de tensiune: ~5mV/A, la 2X256MB TCCD care halesc cam 4A a scazut cu maxim 0.02V.
-stabilizare cu feedback (amplificator de eroare)
-remote sense
-n-am osciloscop sa vad exact care e nivelul de zgomot al semnalului de iesire, insa e destul de bine sub cel al sursei originale de pe Abit AN7.

Limitarea de 10A e data de tranzistorul de putere folosit, insa se poate face pana la 20-25A fara probleme. Reglajul merge pana la 4.3-4.4V, insa peste 4.0V se pierde din calitatea tensiunii de iesire. Din lipsa de PCB de DDR asa ca am lipit fire direct pe MB (anybody cu vreun stick mort vrea sa il doneze spre binele stiintei ?).

VTT se tine perfect la jumate din Vdimm, chiar si la 3.35V, cu toate ca in BIOS Vdimm era setat la 2.5V.

Varzmaster
10-01-2005, 06:01
:)

Tare... unde ai conectat sursa mai exact? Pe placa de baza adica. Presupun ca printr-un condensator-ceva. Nu gasesc o poza cum trebuie.


-remote senseAdica V sense?
-stabilizare cu feedback (amplificator de eroare)
Idem?
-n-am osciloscop sa vad exact care e nivelul de zgomot al semnalului de iesire, insa e destul de bine sub cel al sursei originale de pe Abit AN7.
Cum iti dai seama de asta fara osciloscop?

Poze, vrem poze. :)

Micutzu
10-01-2005, 06:07
Pe mosfetii din regulatorul de Vdimm ... m-am dus doar cu un fir pana acolo, si n-am folosit nici "remote sense", pierdeam vreo 0.1V pe fire ... a fost asa de proba, ca se poate face si mai bine.

Edit after Varz's edit:

-stabilizare cu feedback (amplificator de eroare): adica nu doar ofera o tensiune stabilizata si gata (cum e un stabilizator simplu cu tranzistor si dioda zener spre exemplu), ci corecteaza referinta interna de tensiune in functie de tensiunea la iesire; daca tensiunea la iesire scade, creste automat referinta interna pentru a compensa ... stuff like that.
-remote sense: vine un fir din circuitul stabilizator (firul ce citeste tensiunea la iesire adica) pana intr-un punct cat mai aproape de consumator. Astfel se compenseaza pierderile pe fire si se ofera o tensiune mult mai stabila. La majoritatea surselor ATX exista asa ceva, daca te uiti din sursa pleaca 21 de fire, unul din fire e de obicei putin mai subtire si intra impreuna cu un fir de 3.3V(portocaliu) in acelasi pin al conectorului ATX, ala e "remote sense" pentru ramura de 3.3V.
De zgomotul la iesire imi dau seama conectand o casca cu un condensator (~100u) inseriat la respectiva ramura, astfel orice nu e curent continuu se separa si se aude in casca. E empirica da' merge.

Gogu
10-01-2005, 08:49
Mda, jmekeria era sa faci sa controlezi tensiunea printr-un modul infipt in DIMM, ca asa e doar un VMod daca ai conectat direct la MOSFET.
Oricum, nice, ce pot sa zic.

Micutzu
10-01-2005, 08:52
Imi trebe un PCB de DDR ca sa am ce infige in slot.

dios
10-01-2005, 08:54
Nice :) Poze? :bale:

Micutzu
10-01-2005, 08:59
N-am camera, promit ca incerc sa fac rost cat mai repede. Oricum aspectu' suxxorz rau de tot, un tranzistor de putere fixat pe un radiator si restu' pieselor in aer ... da trec la varianta urmatoare, cu tranzistor de 20A, si cu montajul facut pe o placa ce se va monta intr-un slot PCI (doar fizic). Ala sper sa iasa mai ingrijit.

Gogu
10-01-2005, 09:10
Ma rog, frumos, nu zic, dar chiar si cu PCB de DDR, crezi ca poti face sa controlezi tensiunea prin intermediul acelui PCB, adica prinntr-un DIMM sa bagi tensiune in celelelate DIMM-uri ?

Micutzu
10-01-2005, 09:16
Yep, se poate, am stat vreo ora sa caut datasheeturi pana am dat de ce-mi trebuia. Se poate controla si VTT prin modulul de RAM, cu inca un montaj ca asta, pentru placile de baza care pierd VTT peste o anumita valoare a Vdimm.

Micutzu
12-01-2005, 13:12
OK, am refacut montajul pe o placuta astfel incat se monteaza intr-un bay de 3.5". Acum poate da pana la 15A, dupa calculele mele ar trebui sa fie suficient pentru 2GB de TCCD (cea mai nesatula memorie AFAIK), ruland in conditii extreme (teoretice) - 300Mhz si 4.0V, in full load. Cu 2X256MB TCCD, la 235Mhz 3.0V caderea de tensiune intre idle si full load (memtest, prime) e 0.02V, insa cred ca se poate imbunatati, datorita faptului ca alimentarea se face printr-un fir destul de subtire, lipit pe piciorusul unui tranzistor pe placa de baza. Ruleaza la 235Mhz 2.9V de aproximativ 24h; intre timp am mai descoperit un mic defect, are o alunecare a tensiunii, de natura termica cred, in prima jumatate de ora scade cu aproximativ 0.03V dupa care se stabilizeaza.
Daca e cineva interesat de montaj ii pot pune la dispozitie schema. E suficient de simplu incat sa incapa pe un PCB de DDR cu ceva simplificari (neesentiale), analizez si posibilitatea asta.

SpawnManiaKul
13-01-2005, 17:24
Yo sunt foarte interesat , vreau sa scot tot ce pot din memoriile aste de ***** ce am.

Micutzu
13-01-2005, 18:32
Am atasat o poza cu schema, daca nu intelegi ceva zi-mi ca e screenshot facut din Target.

Edit: vezi ca remote sense trebuie NEAPARAT legat la iesire, preferabil cat mai aproape de consumator, altfel o sa ai 5V pe iesire tot timpul si o sa iti crape BD135. BD911 are nevoie de ceva racire, monteaza-l pe un radiator de chipset sau ceva asemanator ca dimensiune. Traseele de 5V si de iesire sa fie cat mai groase, ca trece o gramada de curent pe acolo la tensiune mica si n-ai nevoie de pierderi suplimentare.

zap
13-01-2005, 19:30
Felicitari. Astept pozele cu variantele preliminare de booster pana cand ajungi milionar :bow2: