PDA

View Full Version : Ce model de Abit pe 939 ?



Omul cu electroni
07-05-2006, 18:12
Doresc sa iau un MB pe 939 ce va merge impreuna cu un Athlon 64 3000+ sau 3200+. Sistemul va fi folosit pentru diverse aplicatii de CAD, calcul, Office; in nici un caz OC. Ma intereseaza in primul rind stabilitate, fiabilitate si performante cit mai bune.
M-am oprit la Abit si de aici incolo nu sint foarte lamurit. Bugetul se invirte in jurul a 4 milioane, n-am nevoie de SLI, prefer o tehnologie ceva mai veche si incercata uneia foarte noi mai putin sigure. Voi lua doar la prima mina, garantie, factura etc. Pe piata am vazut KN8 Ultra, AV8 (diverse) si AX8; tot ce am vazut AN8 sint prea scumpe. Ce imi recomandati ? Motivati daca se poate :)

darkzone
07-05-2006, 19:04
Aş zice KN8 Ultra, dacă o mai găseşti pe undeva. Dacă nu, KN8 SLI, nu neapărat pentru SLI (oricum chipset-ul este acelaşi pe ambele modele, doar că pe Ultra este dezactivat modul SLI, lipseşte FireWire şi are 3 sloturi PCI faţă de 2 la KN8 SLI - ambele au cāte 3 sloturi PCIe x1). Sistemul de răcire de pe KN8 SLI este pasiv, cu heatpipes, un avantaj dacă vrei să-ţi faci un PC silenţios.
AV8 este cu chipset VIA K8T800 cu AGP (chiar, se mai găseşte?), iar AX8 cu VIA K8T890 cu PCIe. Şi astea sunt bune, dar cele cu nForce4 ar fi de preferat (stabilitate, fiabilitate, performanţă foarte bună, opţiuni multiple pentru overclocking - asta īn cazul īn care te răzgāndeşti :) ).

Ar mai fi ceva de la ASUS, A8N-E, respectiv A8N-SLI SE, īn acelaşi segment de preţ şi cu dotări asemănătoare.

Omul cu electroni
07-05-2006, 20:20
Ce am vazut eu (pe sticla) e Abit AV8-3rd Eye K8T800 Pro, nu stiu daca-l mai au si-n camara :) Oricum, daca e pe AGP il dam de-o parte. Am retinut ca e de preferat chipset-ul nForce4 si il voi cauta.
De Asus am auzit si lucruri bune si rele, nu atit de performante cit de stabilitate, erori etc. In plus nu se gaseste pe acolo de unde vreau sa iau eu, asa ca am scapat si de asta :)

Referitor la placile Abit, aveti idee cum se pupa cu placi video nVidia pe PCIe X16 ca Gainward sau Gigabyte ?
De asemenea daca exista probleme de compatibilitate cu memorii DDR Kingmax sau Corsair (latente standard, read: mai ieftine :))

darkzone
07-05-2006, 20:31
Un avantaj al plăcilor ABIT este că nu sunt mofturoase la memorii, cum e DFI de exemplu. Pe a mea am īnfipt cam de toate, de la Corsair VS (ProMOS), TwinMOS BH-5, A-Data Vitesta (TCCD), GeIL UltraX (tot cu BH-5), acum am G.Skill ZX (Infineon C6).
Şi pe alte modele am observat că nu sunt probleme de compatibilitate. Bine, nu cred că există un kit de memorie care să funcţioneze la fel pe două plăci diferite, cum nu cred că există o placă care să se comporte la fel cu memorii diferite (mă refer strict la overclocking, pe default toate merg bine).
Cu plăcile video nu sunt probleme, funcţionează perfect atāt cu plăci echipate cu GPU ATi cāt şi cu nVidia.

Omul cu electroni
07-05-2006, 22:31
Multumesc de info, esti mare :yes:
Daca ma lovesc de dificultati insurmontabile voi reveni :)