PDA

View Full Version : titrare filme de pe casete video



dankun
15-01-2005, 16:38
Ma ocup de conferinte si am o problema.
Primesc documentarele si filmuletele in engleza pe casete video (sau DVD). Sunt de obicei pana in 20 minute. Traduc textul si vreau sa le repun pe caseta video (sau vcd) dar cu subtitrare. In mod normal de pe computer e simplu de introdus subtitrarea dar eu vreau sa contina filmul in sine subtitrarea deoarece in sala am dvd player sau video player conectate la proiector.
Ce program pune subtitrarile pe formatul avi sau eventual mpg?
Daca este nevoie vin si cu alte detalii...

The Tzar
05-02-2005, 15:42
1.English (http://www.videohelp.com/guides.php?tools=&madeby=&formatconversionselect=&howtoselect=5%3B20&orderby=Date&listall=1&hits=25&archive=0&listallusers=&search=Search+or+List+Guides)

2.Romana (http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=23180) - metoda mi se pare destul de anevoioasa, dar efectul e garantat.

P.S. Sper ca link-urile postate sa nu fie considerate reclama. :)

sefu
05-02-2005, 23:56
Ceea ce vrei tu merge super fain si fast cu Cucusoft.

dios
06-02-2005, 01:39
P.S. Sper ca link-urile postate sa nu fie considerate reclama.
Nu stiu daca Softpedia mai are nevoie de reclame :D Oricum, postul ala e... cel putin interesant.

ursamajor
06-10-2005, 19:05
Cel mai simplu şi rapid mod de a transforma un AVI (poate casetelor VHS le faci captură AVI - presupun şi eu, că n-ai dat detalii) īntr-un DVD/SVCD/VCD cu subtitrare īncorporată vi-l oferă AVI2DVD. Vă mai trebuiesc subtitrările īn formatul acceptat de programul anterior (săpaţi şi veţi găsi explicat). Eu, pentru asta, folosesc SubMax. Restul e floare la ureche, programul fiind extrem de intuitiv. La subtitrări vă recomand fontul Courier de 16.
Cealaltă treabă, cu pusul subtitrării pe DVD, e ceva mai complicată. Ai primit detalii de la cei de mai sus.

PS VCD-urile ies destul de bine, avīnd īn vedere că sīnt VCD 2.0

liviu2005
28-11-2005, 18:15
Un bun program este Canopus Procoder 2. Poti introduce subtitrari, coloana sonora, poti face conversii pentru aproape toate formatele video

ursamajor
28-11-2005, 21:06
...
Off topic:
Mānca-ţi-aş, abia acum ţi-am văzut avataru'!! Ca să trec şi eu de post-ul 13. :D