PDA

View Full Version : Fossil ABACUS: mai mobil de-atata nici ca se poate :)



atomidude
16-05-2006, 15:49
l-am vazut aici si m-am indragostit: http://www.theinquirer.net/?article=31360

am dat fuga iute pe ebay si l-am achizitionat urgent pentru suma modica de US $80.00 livrat acasa. de vineri, 12 Mai, nu fac altceva decat sa instalez aplicatii, harti si alte alea... in plus, mi-a luat ceva vreme sa sincronizez jegu ala de Notes de-l folosim la birou cu jucaria asta de palm pda! ma refer la calendar, restul e parfum :)
chiar, stie cineva cum sincronizezi calendarul palm-Notes Domino, fara sa platesti la nemernicii aia de la IBM o mana si-un picior? pana la urma solutia mea temporara e sa merg Nokia 6100-Notes, apoi MobileMaster-PalmDesktop, si in cele din urma PalmDesktop-ABACUS :) pare cale lunga, dar asa sincronizez si tel si ceas si macar functioneaza
e cool de tot sa ai sute de adrese, meetinguri, ora oriunde pe glob, ebooks, harti, jocuri si ce mai vreti voi pe mana! sigur, sunt pe piata telefoane mult mai destepte, sau PDA-Mobil supercolor, dar tot e un device in plus de luat in buzunar, nu? dar iar la banii aia, $80, chiar ca e o castana :D la o adica, doar simplul fapt ca poti schimba moaca la ceasul tau cand si cum vrei si tot e ceva! si daca te gandesti ca sunt peste 30,000 de aplicatii scrise pentru PamlOS, chiar ca doar sky is the limit

cand te gandesti ca la 66 MHz procu din bijuteria asta e mai capabil decat 486DX pe care-l torturam prin very early '90 cu calcul de structuri in faculta...

Don Corleone
16-05-2006, 21:15
La 80$ l-ai luat sigilat in cutie...sau SH?
As vrea si eu unul daca e sigilat la suma aia :)

ps: ce rezolutie are ecranul monocrom? Ca nu am gasit pe nicaieri.

atomidude
16-05-2006, 23:54
da, ala e pretul in cutie, brand new. rezolutia ecranului e standard palm, 160 X 160 pixels, cu 16 nuante gri

asta e ceva mai scump, m-ar fi costat $94.99, dar tot castana e si la petul asta exorbitant :D

http://cgi.ebay.com.au/NEW-Fossil-Abacus-AU5005-Wrist-PDA-Watch-Palm-Pilot-OS_W0QQitemZ8935054110QQcategoryZ31387QQssPageName ZWD2VQQrdZ1QQcmdZViewItem

CBR
17-05-2006, 09:13
Bleah, eu unul ma impac mai bine cu Palm normal decat cu asa ceva. Nu obisnuiesc sa port ceas, modelul respectiv este urat rau si in plus nu as sta sa scriu ceva pe un ecran atat de mic nici sa ma impusti (iar sa stau sa il sincronizez cu PC-ul din 5 in 5 min... NU).

Prefer 100% Palm III 3Com-ul meu. ;) E vechi, dar e fiabil si bun.

blue_led
17-05-2006, 09:54
daca eram la liceu imi luam . acelasi functii le am si pe mobil . si nu am sincronizat cu pc-ul nimic, niciodata. prefer sa uit, e viata mai simpla :D

atomidude
17-05-2006, 10:57
da, viata e simpla daca nu lucrezi intr-o firma unde ai 2-3 secretare care-ti programeaza meetingurile cu saptamani sau chiar luni inainte :D
de scris nu prea scriu pe el, din moment ce am deja adresele si meetingurile sincronizate cu PC-ul. ceas port de cand ma stiu, asa ca nu e o problema.
CBR, e chestie de gusturi, stiu, dar ceasul nu arata rau deloc, e mult mai fain in realitate decat arata in pozele alea. un PDA sadea nu ma atrage, ar fi o chestie in plus de carat pe la meetinguri. iar un smartphone mi se pare incomod si, sincer, asa cum arata acuma, cam gay ;) cum dracu sa stai la ureche cu o scula cat o vasla? sau trebuiasca sa-ti pui casti pe urechi ca sa dai un amarat de telefon?!

Caligula
19-05-2006, 18:49
Holy shit, ce porcarie oribila :scared: New tools of slavery for the "modern employee".
Veniti nene cu poze cu ce bolizi conduceti si ce femei f^*eti, nu cu asa ceva.
Pt Domino ai C++ API, gasesti alt imigrant ieftin care face si programare si te-ai scos cu un conector.

Don Corleone
19-05-2006, 23:04
Porcarie porcarie, dar eu imi cumpar unul :)

atomidude
20-05-2006, 01:56
Holy shit, ce porcarie oribila :scared: New tools of slavery for the "modern employee".


Caligula, ia pune mana si citeste acilea ce scrie: http://www.theinquirer.net/?article=31792

de femei si bolizi nu vorbim pe threadu' asta, ca doar topicul e mobile computing, nu? :)

"alt emigrant ieftin" zici? adica asa ieftin, ca mine? cu as putea sa exploatez eu sudoarea fruntii altui nenorocit? o fi capitalism salbatic aici in Oz, dar eu nu uit de unde am plecat, nu uit ca-s roman si trebuie sa fiu vrednic, cinstit, sa dau camasa de pe mine, ospitalier, destept, dibaci, tolerant, harnic, descurcaret, samd... imi cer scuze daca am scapat ceva epitete, sunt emigrant ieftin de peste 4 ani si stiti cum e, neuronii care moare si duce cu ei si amintirile... ;)

acuma serios, daca ai nevoie de scule ca PDA sa-ti organizezi viata si munca, ceasul asta e foarte util. boss-ul meu, care are 58 de ani si uraste cu pasiune toate cutiile care au procesor inauntru, se gandeste ca ar putea folosi unul, hehehe

fedayn
20-05-2006, 23:08
mie-mi plac ceasurile de mana, si-mi place si jucaria asta :)