PDA

View Full Version : Ce ziceti de mama de 67 ani?



dios
18-01-2005, 23:44
Ar trebui sa interzica fertilizarea in vitro dupa menopauza, am impresia ca o sa dea si o lege. E nebuna de legat, ce viata o sa aiba copilul ala fara nici o vina :bulb: Mai e si profesoara :drool:

Revolution
19-01-2005, 09:08
sunt multi nebuni pe lumea asta, oare ea nu se gandandeste ca nu o sa traiasca 100 ani sa il vada pe copil crescand, ea cred ca gandeste pur generic, oricum ar trebui sa se dea o lege cat mai repede :smackbum: , nustu de ce dar simt ca este cam imoral acest vitro stuff

dios
19-01-2005, 09:55
Vitro ca vitro, e vorba de varsta nebunei, aia in 10-15 ani se curata si copilul ala ce face?

mimed
19-01-2005, 10:42
Originally posted by diosrl@Jan 19 2005, 10:55 AM
Vitro ca vitro, e vorba de varsta nebunei, aia in 10-15 ani se curata si copilul ala ce face?

5549

imagineaz-o in parc, cu carutul si urmatorul dialog:
"- vai, ce draguta nepotica aveti!
- dar e fiica mea...!
- ce mama curajoasa (ce mama nebuna - zise in minte interlocutorul)
"

Sau, situatie la ghiseul postal:
"- Buna ziua, am de ridicat pensia mea si alocatia copilului!
- :insane: "

dios
19-01-2005, 10:45
Sau in eventualitatea in care se tine baba mai mult, fata sa vina acasa cu prietenul.

- Sa-ti prezint familia mea:
- Sarumana bunico! sare baiatul, dornic sa para cuminte si respectuos.
Baba nu zice nimic, e in carucior si fara dinti.
- Nu e bunica, e mama! zice fata.
Prietenul nu stie pe unde sa fuga din apartament mai repede.

Nasol in orice caz, sper sa nu se mai repete asa ceva.

Revolution
19-01-2005, 12:55
Originally posted by diosrl@Jan 19 2005, 10:55 AM
Vitro ca vitro, e vorba de varsta nebunei, aia in 10-15 ani se curata si copilul ala ce face?

5549


total de acord

Wormboy
19-01-2005, 12:58
Mai in gluma, mai in serios, acel copil este orfan din clipa in care a fost conceput. Fosila nu are cum sa traiasca sa-si vada odrasla elev.

Concluzia: un copil condamnat :(

W@R
23-01-2005, 04:37
Sapt asta am montat un material cu baba aia... e pe treaba ei, e nebuna fosila. Spunea ca vroia sa arate ca femeile pot face copii cand vor ele :insane: , apoi a adaugat ca odrasla ei s-a nascut cu o paine sub brat ("ca orice copil" :o_o: ). Mai degraba are nevoie de o mama, decat de paine. E trista situatia.
Biserica nu este de acord cu asa ceva iar medicii vor fi audiati in fata comisiei de etica medicala.
Romania, tara tuturor posibilitatilor... :banana:


de ce dracu nu dorm la ora asta? :icon_wallbash: :what:

Neo
28-01-2005, 19:03
Um, apar ji io cam la mult timp cu cateva comentarii.
In primul rand, dpdv medical, copilul ala nu este intru totul normal. Dupa ce varsta mamei depaseste 35 de ani, cresc exponential sansele ca acel copil sa aiba sindrom Down. Asta nu are asa ceva, insa greutatea foarte mica la nastere (1400Kg), precum si riscurile inerente (fond genetic najpa) nu ii confera o situatie prea fericita.
Sa ma explic putin - cel putin expresia fond genetic najpa.
Pe masura ce avansam in varsta, celulele noastre se reproduc. Se reproduc si progeniturile lor sunt identice cu parintii (celulele fiice cu celulele parinti, sa nu ma intelegeti gresit).
Faptul ca celulele sunt identice rezida in capacitatea ADNului (care este ca o baza de date despre cum si in ce fel este construita celula) de a se replica EXACT, FARA erori.
Imbatranirea (NU cresterea) este de fapt generata (una din teoriile cu dovezi) de aparitia de erori in replicarea ADNului.

Acum, aplicat la cazul acesta, o femeie de aceasta varsta nu este capabila ca organism sa-i asigure o dezvoltare intrauterina normala copilului. Deoarece este prea in varsta. Si de aici apar diversele probleme - nasterea inainte de termen, copilul este o aschie, probleme cu sistemul respirator al copilului, cu aparatul cardiovascular al copilului, etc, etc.

Concluzia? Baba e :insane:
Si copilului i-ar trebui gasiti cat mai repede parinti adoptivi. Asta daca mai apuca...

Wormboy
28-01-2005, 19:08
eu nu cred ca adn-ul e mostenit de la baba... Nu sunt expert in genetica dar din cate tin minte de la anatomie cromozomii (cromozombie in cazul de fata) sunt mostenti de la parintii naturali. Din cate am inteles ovulul nu era al babei deci nu cred ca se aplica. :what:

Neo
28-01-2005, 19:30
Originally posted by Wormboy@Jan 28 2005, 08:08 PM
eu nu cred ca adn-ul e mostenit de la baba... Nu sunt expert in genetica dar din cate tin minte de la anatomie cromozomii (cromozombie in cazul de fata) sunt mostenti de la parintii naturali. Din cate am inteles ovulul nu era al babei deci nu cred ca se aplica. :what:

6622


Um, nu era vb despre mostenirea ADNului, ci de faptul ca celulele uterului si nu numai nu mai sunt cum au fost la 25 de ani si de aceea apar probleme de hranire (asta ar fi cea mai putin grava) a embrionului. :yes: