PDA

View Full Version : Ochelari anti-reflexie?



mimed
21-06-2006, 13:22
As vrea sa aud (citesc :D) si eu niste pareri si sfaturi pt ochelari anti reflexivi, pt folosit in fata monitoarelor de pc. Sunt buni, ajuta? Te scapa de durerile de ochi, usturimi, etc? Ce preturi se practica? Exista mai multe tipuri, in functie de calitate?

Neo
21-06-2006, 13:32
Go TFT, e cea mai sigură soluţie. Da, sunt oarecum offtopic :D

sefu
21-06-2006, 13:34
Daca ai monitor CRT nimic nu te scapa, eu port heliomat cu antireflex dar stau pina in 10 ore pe zi in monitor dar LCD si la job si acasa, in general sunt buni, dar incearca sa nu stai niciodata mai ales noaptea doar cu lumina de la monitor, pune o veioza ceva.

dreamer
21-06-2006, 13:39
Si eu ma gandeam sa-mi cumpar astfel de ochelari, din cauza monitorului absolut infect existent la munca.
Am cautat pe net si am gasit ceva info referitor la beneficiile aduse de asemenea ochelari... mai ales in cazul in care utilizezi monitor CRT (cum este cazul meu), vor reduce mult oboseala, durerile de cap si ametelile pe care le poti avea de la lucrul prelungit. Cel mai bine insa este sa mergi la un control de dioptrii, este posibil sa fie nevoie si de un +-0.25/0.5 pentru a avea cel mai bun si odihnitor efect pentru ochi.
Pana acum am fost sa studiez problema la Sover si la OptiBlu. La Sover au lentile Hoya (cica unele din cele mai bune), pret circa 260-280 RON ambele. La OptiBlu am gasit altele (Essilon parca, nu merge acum site-ul OptiBlu sa ma uit), cam pe la 350 RON perechea, insa nu mi-au placut ca erau cu o nuanta ciudata (verde sau maroniu). Se mai adauga pretul ramelor, minim 2 milioane pt rame bunicele. Eu personal inclin pentru varianta de la Sover, cu lentile Hoya, cred ca asa ceva o sa-mi iau...

mimed
21-06-2006, 13:58
Mda...Eu gasisem pe la un magazin de optica din Vl cu 140ron perechea...Aveam eu o presimtire ca trebuie sa se gaseasca si mai scumpi. Ramele nu ma intereseaza, o sa le iau pe cele mai ieftine pt ca oricum vor fi purtati numai la pc, deci nu ma intereseaza cum arata.

Curand am sa trec pe LCD, sper sa sa se simta vreo diferenta. Momentan am un Samsung 755dfx, un monitor asa si asa, decent zic eu. :\ Doar ca in ultimul timp a inceput sa ma deranjeze la ochi.

blue_led
24-06-2006, 10:31
oboseala ochilor apare din 2 motive:
a ) distanta de focalizare fixa ~60 cm la care ochiul trebuie sa se acomodeze.
incercati sa tineti miinile intinse lateral 3 ore . veti obosi . acelasi lucru se intimpla si cu ochii. trebuie niste ochelari sa transforme focalizarea la 60 cm in focalizare la infinit. + 1.5 pare mare valoarea . testati cu ochelarii colegilor.

b ) clipitul mai rar ! lacrimile contin oxigen ce ajuta la hranirea celulelor corneei . in momente de atentie sporita se observa tendinta de a clipi mai rar cu efecte de uscare a ochilor

cu monitoare lcd dati din lac in putz
monitoarele lcd au ca sursa de lumina un tub fluorescent ce mai emite in afara de lumina si radiatie UV . ochelarii trebuie sa aiba neaparat protectie la uv ( lentile de sticla preferabile ). pina nu se vor ilumina monitoarele cu LED-uri trebuie sa ne ferim de UV.

Neo
24-06-2006, 10:37
:eek: De unde dai din lac in put cu LCD, bre? De 7 ani numai in LCDuri ma holbez si nu am probleme cu ochii, plus ca nu apare oboseala data de CRT-uri...

blue_led
24-06-2006, 10:46
mai vorbim peste ~20 ani . oricum nu ma mai ajungi din urma :D si daca ma ajungi argumentele tale nu or sa conteze :bulb:

mimed
24-06-2006, 13:45
Pai si se poate pune strat anti UV pe langa cele anti reflexive? Adica trebuie sa specific asta la magazin?

Neo
24-06-2006, 14:39
E pe puii mei, daca e sa o luam teoretic ar trebui sa umblam pe strada intr-un balon izolat, in mediu aseptic. Pana mea, lasati-o ca macane, LCD strica ochii...:rotf:

Raptor
25-06-2006, 10:20
Din cate stiu eu, e suficient ca lentilele sa fie de sticla pentru a filtra UV.