PDA

View Full Version : 2 mini reviews: FSP 400W GreenPower si carcasa FoxConn TS-01



DyJohnnY
28-06-2006, 16:05
Ok, ma gandeam ca ar fi in ajutorul celor interesati cateva informatii hands on despre astea 2 produse. Ele fac parte dintr-un sistem realizat pentru un prieten.
Pentru inceput despre sursa.

Ei bine dupa cum stiti arata simplu, nu sleeving nu nimic, cabluri prinse cu coliere si cam atat. partea mai abramburita, sau cel putin asa mi s-a parut mie, este felul in care ies firele din carcasa. e posibil sa fie un aspect singular, adica sa aveti norocul sa nu se aranjeze asa cand inchid ei sursa, dar in cazul asta firele se incalecau unele pe altele si de exemplu nu puteati sa puneti frumos sleeving plasa pe cel putin 2 fire, din ce am vazut. cam atat cu "the looks", e un aspect minor, probabil rezovabil daca desfaceti molexurile, lucru care oricum il faceti daca vreti sa puneti sleeving. la exterior nu mai e nimic de notat.

Now silence stuff: Am facut un test in gol cu ea, si asta e partea care intereseaza pe silencing people :). Sunetul in gol e unu placut, de frecventa joasa, spre deosebire de bluestorm-ul meu nu are acel clickait. Teste in load imi e cam greu sa fac, nu cred ca am atatea rezistente ceramice :D nu cred ca test cu x800 gto si cooler box A64 o sa pot sa-mi dau seama daca cum se schimba zgmotul. O chestie neplacuta, cel putin la exemplarul asta este faptul ca are un tziuit dobitoc care garantez ca vine de la o bobina ceva, si il facea in load. da am verificat nu e de la fan, e de la ceva din sursa, o bobina afurisita. Eu auzeam pana si la bluestorm ceva de genul asta, dar cu bluestorm am fost maniac rau. Ramane de vazut daca proprietarul este dispus sa incerce sa schimbe sursa sau nu, io as schimba-o, mi se pare enervant tzuitul ala, mai ales in idle.

In concluzie, dupa parerea mea, pare cel putin la fel de buna cu bluestorm, dpdv acustic, cu exceptia acelui coilnoise, care sper sa fie o eroare de fabricatie, nu "feature".
ca idee tine sistemul urmator:

KN8 ultra
3200+
X800gto
2x512 geil ram.
1x160gb samsung hdd
1x80gb WD hdd
1xdvd
1xstock case fan.

daca e posibil o sa incerc sa o mai imprumut un pic sa o mai stresez pe sistemul meu.

Acum despre carcasa.
O poza cu carcasa, nu cum arata acum se gaseste in attach.
E foarte dragutza ea, un negru frumos, in fata mi se pare ca e realizata non bling, sau minimum bling, asta mi-a placut. Se da jos o singura parte a carcasei, cea dinspre componente, restul sunt fixate cu nituri. partea care se da jos are suruburi tool less, nu stiu cum se cheam in romana, le apuci intre degete si le invarti, fara surubelnitza, cum e pe carcasele smekere, lianli and stuff.
zabrelele din fatza sunt largi, si lasa loc la mult aer sa treaca, daca va uitati prin ele se vede in carcasa. mai are si un duct care da aer proaspat la procesor,sau oricum aer direct. Fan-ul din spate este hard mounted [ma rog, in sistemul prietenului meu, not anymore :evil: ].
porturile usb si audio din fatza au tot ce iti trebuie sa te conectezi la placa de baza, cu toate ca eu nu am reusit sa le conectez pe Abit complet [o fi de la mine], dar abit-ul avea un singur pin de ground, si eu aveam nevoie de 2 cica, unul pentru mic si unul pt audio.

Dupa instalare firele audio si usb trec frumos fix prin mjlocul placii, wire management ciuciu , sunt pre scurte sa le rutezi, tre sa le tai si sa -ti faci altele, daca vrei wire manegement [e drept abit-ul are conectorii aia la mama naibii, deci mai degraba i se poate spune incompatibilitate]. exista plai cu conectorii audio mai inspre fata carcasei? sunt curios.

Trecem acum la partile mai aiurea si proaste. pentru inceput, sursa trebuie neaparat insurubata, altfel nu sta acolo [pe vremea calculatorului meu secundar, acu 4-5 ani partea de sus avea un rail orizontal unde sursa statea] deci daca are cineva in plan sa o decupleze mecanic - o asezi pe niste fasii de neopren....no can do sir, e posbil sa cada, sau oricum e instabila. trecem la partea cea mai aiurea si tembele care exista la carcasa asta. sistemul de prindere a cdrom fdd hdd. este un procedeeu care nu necesita insurubare, necesita suruburi insa. dupa cum scrie si pe foaia de instalare ca sa montezi cd-rom-ul trebuie sa pui 2 suruburi pe partea stanga a lui si sa-l impingi inauntru. ei bine, eroare de operator sau nu, cand faci chestia asta e foarte probabil sa zgarii cu suruburile interiorul fetei de plastic din fatza, noi am reusit, nici prin cap nu ne-a trecut ca e posibil sa faca asa.

Sa zicem ca asta e eroare de operator, mai departe...cdrom-ul ala fratilor sta in aer, nu are niste talpi de suport, pe care sa stea, nimic. in poza se vad niste cleme negre, sunt arcuite si din ce ne-am putut noi prinde au un efect minim pentru fixarea pe plan vertical, in mare parte sunt ca atunci cand bagi firele in drive sa nu fuga in fatza, suruburile introduse oprindu-se in cleme. deci tot sistemul se bazeaza pe faptul ca bay-ul ala e fix, si impingi tare sa-l bagi inauntru, daramite sa mai iasa. fereasca sfantul ca un cdrom sa fie u 1-2 mm mai ingust.

Trecem acum la hdd bays. in primul rand are doar 2 bay-uri de hdd si 2 de floppy [la ce pisici trebuie 2 de floapa si doar 2 hard nu pricep [asta se vedea de cand o cumperi, dar tot mi se pare putin pentru cat costa]. Sistemul de prindere...aveti de gand sa folositi soft moounting? cu suruburi de cauciuc probabil? pauza, nu merge. acum iarasi poate e eroare de operator, DAR din cata minte au avut 2 oameni nu am reusit sa gasim cum sa prindem FIX hardul in bay-ul de jos. pe foaie de install zice ca tre sa bagi 4 suruburi in hard si sa il impingi in bay. foarte bine punem noi suruburi acolo, carcasa pusa pe o parte, bagam hardul, intra usor, trece de clema arcuita...zdrang, loveste celalalt capat si surubul din fata, de la conectori se opreste in chassis. gravitatie dom'le zic eu, lasa ca nu mai fuge dupa ce o ridici in picioare [dar fereasca sfantu sa lucrezi la carcasa asta altfel decat vertical ca ti-o ia hardul la vale. Iarasi suruburile au maretul rol de a sustine intr-un mod foarte tembel hardul, cantul lor se opreste in marginea bay-ului, si asa "sta", nush cat de bine se intelege ce zic. Si mai rau este faptul ca daca ai decide sa montezi hardul in lacasul superior din cele 2, ar cadea in jos partea cu conectorii ca nu se tine in nimic. iar idioatenia de a pune 2 harduri unul sub altul, ca unu sa stea pe celalalt nici nu creed ca-si are locul.

Eh si mai ramane de instalat fdd-ul...ei bine, pentru ca aveam 2 harduri de pus, si nu aveam unde sa punem unul, am ales sa renuntam la floppy si sa punem hardul in loc. faptul ca am ales asta nu e "vina carcasei", se stia ca vom face asa de cand am cumparat-o, insa iarasi ce ne-a exasperat au fost clemele alea de prindere, care sunt de amorul artei acolo, hardul din locul fdd-ului sta acolo pentru ca e presat de bay-ul in sine. si ca sa fie tacam complet, nu poti monta 2 hdd-uri pe acelasi ide, in config asta, un hard, pus perpendicular pe MB si unu paralel cu ea, pentru ca nu iti ajunge firul.

FIN. concluzie pentru carcasa asta, daca va place chiar asa de mult design-ul pregatiti-va de un pachet de nervi si ineptia sistemul de prindere la hardurilor. Este un worst buy, costa peste 1 milion cu sub 1 milion exista carcase cu montare clasica, bay de hdd pana jos si dupa ce am vazut ce poate mintea carcasei asteia le-as schimba in a hearbeat.