PDA

View Full Version : Probleme cu un hard Maxtor



solnitza
27-09-2004, 13:36
Mi-am zis ca nu-i o idee rea sa intreb si pe altii de problema mea. Poate a mai patit-o si altul.

In primul rand calc. meu e un Athlon XP 1700 cu placa de baza Gigabyte KT266. Am 2 HDD Maxtor de 80G.

Ce mi s-a intamplat... La un moment dat din unul din hard-uri a inceput sa se auda din cand in cand cate un CLANC. De cateva ori mi se si bloca calculatorul chiar si dupa restart. Am incercat sa schimb cablurile IDE si nimic. Am crezut ca e pe duca si am decis sa-l marit...

Am dat anunt... a venit unu' si l-a luat... Culmea e ca ala l-a formatat complet, a testat cu un programel fiecare cluster si totul era ok... nici un sunet. Toate astea in DOS. Atunci am observat ca sunetele le scoate numai cand intru in windows... La fel si calculatorul se bloca atunci cand sa incarce windowsul. Dar imi vine cam greu sa cred ca vreun programel sau altceva din windows face un hard sa se comporte asa. In sfarsit, l-am dat si-am zis c-a rezolvat problema.

Mi-am luat altul identic si surpriza... face la fel. Deocamdata am pus coolere de HDD pe amandoua si vad ca nu mi s-a mai blocat deloc. Doar ca din cand in cand mai scoate sunetele alea. Altceva nu stiu ce sa mai fac... le las asa ca momentan am garantie 1 an.

Sper ca n-am uitat nici un detaliu... Daca cineva are vreo idee e binevenit.

zap
27-09-2004, 13:43
Verifica sau schimba mufa de alimentare a hddului in primul rand si apoi instaleaza un program de monitorizare a temperaturilor, de exemplu SPEEDFAN (http://www.almico.com/speedfan.php) si baga un reply.
Ai incercat sa reinstalezi WINDOWS-ul?

Zyklon5
27-09-2004, 13:53
HDD-urile nu au nimc pe un Gigabyte GA-7VA KT400 3 HDD-uri Maxtor imi clancaneau de zor, verificate cu MaxBLAST nu au nimic, pe alte sisteme nu scot nici pas.

Gigibyte + Maxtrap este o combinatie oarecum neplacuta .. :)

probabil Varzmaster ne poate explica mai in detaliu.

C3rE
27-09-2004, 15:17
Si la mine trocane un Maxtor, asta nu il impiedica sa-si faca treaba ok, sunetul e produs de reasezarea capetelor de scriere, reasezare cauzata afaik de temperatura...

alberth
28-09-2004, 22:02
Stiu ca o sa para ilar dar e foarte posibil sa ai o problema cu...............pc speaker-ul, eu am avut asa ceva cu un WD JB, la intrarea in Win si la transferuri mari (mutat de pe un HDD pe altul sau la incarcat jocuri) imi scotea un pacanit, l-am demontat, l-am dus la garantie .............. nimic, il bagam la loc incepea iar, pana am smuls pc speaker-ul de pe placa si.............minune nu mai face zgomot. Poti incerca si asta.

DarkAngell
29-10-2004, 06:29
eu stau cu un Maxtor DiamondMax Plus 9[120GB] pe un Gigabyte 7VA de 1 an jumate si nu am avut nici o problema de genu ala