PDA

View Full Version : VGA Cooler ZALMAN VF700



Sym
25-01-2005, 21:03
Salut!

Cine ma poate ajuta cu o informatie... pls help! Vreau sa-mi achizitionez un VGA Cooler pt radeon 9800 pro. E de la zalman, VF700 are codul. Pana acum nu am gasit de unde sa-l cumpar in Romania. Itshop-ul nu-l are.

Mersi.

B-Boy
30-01-2005, 21:49
pana ajunge la noi...
oricum arata misto coolerul si e silent

dios
04-02-2005, 13:11
Nu stiu cat de silent sau eficient este, cu ventilatorul ala... dar si eu as fi curios sa-l vad la treaba.

Pagina Zalman (http://www.zalmanusa.com/usa/product/view.asp?idx=149&code=013).

Sym
04-03-2005, 17:42
He he!

Got it!

Pana la urma am gasit pe cineva care sa-mi aduca jucaria de la vecinii nostri apropiati, fratzii unguri!

In doua,trei cuvinte... instalarea, UN CHIN! Rezultatul, SUPERB!

In cazul in care ati investit ceva banuti in PC pt a-l face silentios si vi-a mai ramas nenorocita de placa grafica ce va incurca socotelile si va face zgomot, achizitionati o jucarie ca asta and all the worries will fade away! Acum pot sta seara sa ascult o muzica in surdina sau sa ma uit la un film fara sa ma enerveze zgomotul de fond generat de calculator. Pe proc.(XP2600) am un zalman 7000Cu, sursa Antec NeoPower 480 si carcasa tot Antec P160 Performance One. E o combinatie reusita cu Radeon 9800Pro racit cu zalmanul cel mic :-) si foarte foarte silentioasa cu performante bune.

Zalmanul de pe placa video nu se aude nici daca il pui la 12V. Eu l-am lasat la 5V pt ca oricum are o racire mult mai buna decat coolerul din stock ce a venit cu placa. Grija la instalarea lui findca coolerul din stock are o vointa a lui si nu vrea sa se lase demontat. Si nu cred ca vreti sa va ruinati o placa de peste 150Euro. In alta ordine de idei, cu zalmanul vin si 8 radiatoare cu folie adeziva care se prind pe memorii, dand astfel posibilitatea de oc. Nu sunt un adept al oc, dar pentru cei care simt nevoia, cu acest cooler va puteti da frau liber incercarilor de acest gen fara sa aveti riscul de barbeque la GPU.

The last part(and a good one, too) vga coolerul este universal, adica se poate folosi cam pe orice placa video. Daca totusi aveti indoieli, cititi pe www.zalman.co.kr.

Il recomand cu un 10 scris cu caps lock :-)!

Succes si LINISTE!!!

PISU670
04-03-2005, 17:59
Persoana asta, poate sa-l mai aduca de la unguri?
Dau multa bere!

hulubei
04-03-2005, 18:53
Weeee, am ajuns şi eu să-mi aud bāzāitul de la monitor
Componenţa:
-sursă UTT 300W modată să suporte 2 ventilatoare absolut no-name la 5v
-AthlonXP (2200Mhz@1,63v) răcit de TT SilentBoost la 12v (momentan cel mai mare producător de zgomot).
-video Hercules 9800 cu ventilator de 92mm (dintr-o sursă de la un Compaq antic) la 5v
-HDD Maxtor 6Y080P0 prins bine īn cuşca de la carcasa mea no-name şi auzibil doar īn seek (lucru bun că eu am prins generaţia veche şi am rămas dependent de LED sau zgomot să văd cānd lucrează).
Cred că după ce fac teste să văd cum se descurcă procesorul īn regim de OC cu SilentBoostul la 7v o să mă pun pe strāns bani de LCD că altfel mă tāmpesc cu bāzāitul de la monitor

Asta am zis pe alt site. Eu eram īn limbă după coolerul pasiv de la ThermalTake cel care are radiator şi īn afara carcasei (CL-009). Din păcate lipsa de bani pentru moment vezi unde m-a dus la placa video. Consider că e mult mai mişto ce am făcut eu pentru că banii investiţi sunt minimali, din cāte observi am folosit lucruri de care mă loveam prin casă. Mai mult, eu cu muzica īn surdină mă uit uneori să văd dacă sunt ledurile aprinse că nu-mi vine să cred că mai funcţionează :D . Nu īl simt decāt noaptea, cānd nu se mai aude nici pīs (aka musca) şi atunci īl aud cu tot cu monitor (probabil chiar te-am īntrecut īn materie de silenţiozitate).

P.S. Temperaturile sunt chiar bune, surprinzător de bune iar sursa, e nemiloasă (a rezistat chiar şi scurturilor involuntare prin carcasă :D nu ştiu ce să mă fac cu ea să o fac să-şi dea duhul).

Behemoth
05-03-2005, 07:13
Originally posted by hulubei@Mar 4 2005, 08:53 PM
Consider că e mult mai mişto ce am făcut eu pentru că banii investiţi sunt minimali

9238

Bravo, doar ca nu discutam 'cine are calculator silentios cu mai putini bani'. ;)

Zyklon5
05-03-2005, 08:20
Ne intereseaza niste aspecte in mod particular, temperatura inainte de schimbare coolerului, oc maxim la core / memorii si evident rezultatele dupa.

hulubei
05-03-2005, 11:33
La mine temperatura nu am cum să o monitorizez, iar māna sub ventilator să simt radiatorul nu am cum să o mai bag. Radiatoarele de memorie de pe faţa cu ventilatorul sunt şi ele răcite şi se simte. O impresie vagă este aceea că blocul radiator de la GPU de pe cealaltă faţă este puţin mai rece. Poate mi se pare mie. Placa īn OC raportat de ATiTool se duce tot la fel de mult (īnainte să īncarc sistemul urca mai sus fără artefacte, deci sursa UTT totuşi e īnspre impas), acest aspect mă face să cred că sursa mă ţinea să ating şi cu răcirea default un scor mai mare. Cu o sursă de īmprumut :bow: īi pot face un test (īn mod clar nu temperatura mă īmpiedică).
Eu doar am vrut īn acel semi-off-topic nu să mă dau mare (cum par deobicei că o fac) ci să arăt că nu trebuiesc băgaţi neapărat mulţi bani pentru o răcire bună şi silenţioasă īn mod special.

Behemoth
05-03-2005, 14:40
Atunci ai putea sa postezi aici (http://crazypc.ro/forum/index.php?showtopic=36) + niste poze ori deschizi un nou topic despre silent pc cu bani putini.

hulubei
05-03-2005, 16:00
Promisiune că mă pun pe pozat māine dacă e lumină bună şi pe postat semi-articol ;)

Sym
18-03-2005, 00:09
Hulubei are partial dreptate... Nu trebuie neaparat sa bagi bani foarte multi in calc pt. a-l face silentios. Am un prieten care si-a scos tot pc-ul din carcasa. HDD-ul l-a pus intr-un pet de plastic de 5l si a umplut-o cu apa. Astfel a scapat de zgomotul HDD-ului. Placa de baza si-a prins-o de perete cu gauri si dibluri infipte. Sursa, no name, a prins-o tot de perete in acelasi fel ca placa de baza. Placa video,R9700Pro este racita cu un Titan 5Cutb(parca asa-i spune), alimentat la 5V. Racirea proc. Intel P4@2.8Ghz si-a facut-o cu apa cu pompa de acvariu. No comment! Dupa multe incercari i-a iesit combinatia norocoasa si nu i-a mai curs nici apa pe placa de baza. Problema lui este ca dupa multitudinea de incercari a reusit sa ajunga cu costurile undeva pe langa zalman reserator. Asa ca... trag urmatoarea concluzie(chiar daca e putin off-topic):

Daca vrei sa-ti faci singur, probabil ca vei reusi pana la urma sa faci ceea ce iti doresti. Calitatea sunt sigur ca nu va iesi ca la un sistem de racire la care au stat altii sa se gandeasca mult mai multa vreme si cu mai multa experienta in cooling si silence decat tine. Dar multumirea va fi mult mai mare cand stii ca tu ai asudat asupra placii video, baza etc. :-)

DAR...(intotdeauna exista un DAR), am preferat sa-mi iau un VGA cooler "de firma" deoarece imi oferea o garantie mai mare decat unul home maid. Am preferat sa dau niste bani in plus si sa-mi iau o sursa la care am garantia ca nu-mi pune in pericol toate celelalte compontente la care le da "de mancare". Am preferat sa-mi racesc procesorul cu zalman-ul floare decat cu reserator deoarece am considerat ca fiind, totusi, prea scump pentru mine. Nu imi pare rau ca am dat banii pe nici una din componente! Toate vi le pot recomanda cu draga inima! Asa ca: daca aveti niste bani, bagati-i in componente de calitate! Vorba aceea:"sunt prea sarac pt. a-mi lua ceva ieftin(=de calitate indoielnica)"! Daca nu ii aveti, mergeti pe varianta 2, unde sunt riscuri mai mari dar si potentiale cheltuieli mai reduse.

Have a nice day!

PS: Tipul mai aduce din Ungaria coolerul respectiv. www.stascomputer.ro

kenyshor
18-03-2005, 09:00
Poti posta niste temperaturi ? before and after? ca m-ar interesa si pe mine .