PDA

View Full Version : Programe de back-up



Behemoth
26-01-2005, 12:09
Deschid acest thread ca sa aduc in discutie cateva programe de back-up care mi-au atras atentia de-a lungul timpului: Norton Ghost si Acronis True Image.
Acum un an am folosit Norton Ghost dar datorilta unr rateuri nedorite (probleme pe sisteme cu SATA) am renuntat la el in favoarea Acronis True Image (versiunea 8.0 acum). Acesta din urma lucreaza atat si pe sisteme cu SATA cat si RAID, are incremental back-up si multe altele. Pana acum, nu am avut nici o problema.

Spuneti si voi ce soft-uri ati mai folosit si daca au fost probleme.
Mi se pare util de stiut deoarece de multe ori ne punem atat de multe sperante intr-un astfel de program.

dios
26-01-2005, 12:14
Ghost, ca n-am S-ATA :)

Dark_Lord
02-02-2005, 15:37
Mie mi se pare Acronis cool pana la o chestie, nu stiu daca ai observat dar iti schimba clusterul in 4k parca, si eu le am pe toate mai mari de 8k, de fap le am la maxim... mareste putin viteza... asa ca nu il folosesc

mimed
02-02-2005, 17:04
Originally posted by Dark_Lord@Feb 2 2005, 03:37 PM
Mie mi se pare Acronis cool pana la o chestie, nu stiu daca ai observat dar iti schimba clusterul in 4k parca, si eu le am pe toate mai mari de 8k, de fap le am la maxim... mareste putin viteza... asa ca nu il folosesc

6911

mareste un pic viteza, dar scade eficienta folosirii discului, in cazul fisierelor mai mici. Exceptand fisierele mari (filme si poze), risti sa umpli pe jumatate sau mai putin clusterul folosit de fisiere.

draqushor
03-02-2005, 11:21
Eu folosesc Symantec Ghost 9. :bow: