PDA

View Full Version : Yahoo Messenger - freeware sau shareware?



High Octane
31-07-2006, 13:56
Intreb in ideea in care am nevoie sa instalez YM pe calcu. de la scārbici.
Am voie sau nu? Este perfect legal, sau este YM freeware doar pentru home-user?
Dar Adobe Acrobat Reader-ul care vine pe cd-ul de la placa de baza? Am voie sa-l folosesc la firma sau nu?
Unde gasesc eventual o lista a programelor "acreditate: de catre ORDA sau BSA ca fiind "freeware" si pentru persoanele juridice?
Ar mai fi in discutie si Open Office? Am voie cu el la firma sau nu?
Am greblat putin pe Google dar n-am gasit mare lucru! Poate n-am cautat eu bine. Putin help please?

spiderr
31-07-2006, 14:06
nu exista freeware pt home user etc, ori e freeware ori nu e :D

cand e cazul se specifica (evaluation copy, for use in educational purposes) ... si alte balarii dinastea

oricum yahoo si acrobat reader-ul sunt absolut 100% free :D

mimed
31-07-2006, 14:33
spiderr: exista freeware pentru non-commercial use, i.e. nu ai voie sa-l folosesti intr-o firma. Spre exemplu sunt softuri care detecteaza daca esti autentificat de un domeniu Windows si automat te "catalogheaza" ca facand parte dintr-o firma. Si nu permit instalarea :D
HighOctane: Nu cred ca trebuie sa ajungi la BSA sau ORDA :) pentru a vedea ce tip de licenta presupune copia software pe care o posezi, poti vedea asta in "Licence Agreement" atasat aplicatiei.

hulubei
31-07-2006, 15:29
ORDA <> BSA. BSA reprezintă doar anumite firme/companii producătoare de soft, cu alte cuvinte, poţi folosi cāt soft piratat vrei cu excepţia celor reprezentat de ei.

High Octane
31-07-2006, 16:01
Cu exceptia lui spiderr nu prea m-ati ajutat: tot nu stiu SIGUR daca pot sa folosesc la job, YM, Acrobat Reader si Open Office!!!

CBR
31-07-2006, 16:25
Sunt freeware, deci le poti folosi. Ce e neclar?

mimed
31-07-2006, 17:20
HiOc: cred ca te faci ca nu pricepi (stii sfatul "cand 2 iti spun ca esti beat, du-te la culcare"). Ai foarte clar aici (http://docs.yahoo.com/info/terms/messenger.html) descrierea licentei Y!M, trebuie doar sa intelegi lb. engleza. Cat despre celelate softuri, fiecare are o politica de licentiere pe care o vei vedea pe site-ul producatorului sau chiar in readme.txt atasat :)

Pana vine Gogu, iti mai dau un sfat ... "google is your (best) friend!"

hulubei: explicatia ta era "sintetizata" in smiley-ul din mesajul meu :)

High Octane
31-07-2006, 17:33
Sunt freeware, deci le poti folosi. Ce e neclar?

@ CBR & spiderr

Se pare ca ca YM e freeware doar pentru home-useri!

"6. LICENSE

You may use the Software and access the Service for your own noncommercial use or benefit."

spiderr
31-07-2006, 17:36
il poti folosii la servici in scop personal, aici se refera la situatii gen .... uite cum e la radioguerilla, au un ID de mess pt dedicatii, acolo e alta mancare de peste, atat timp cat folosesti pt tine eu zic ca nu intra la capitolul "beneficii pt firma"

hulubei
31-07-2006, 17:37
Demonstrezi că nu scoţi profit pe urma softului lor. Oricum, mai toate soaftele freeware sunt free doar pentru noncommercial use. Mai mult, e ilegal sa il distribui.

CBR
31-07-2006, 17:40
@ CBR & spiderr

Se pare ca ca YM e freeware doar pentru home-useri!

"6. LICENSE

You may use the Software and access the Service for your own noncommercial use or benefit."
Si tu unde il comercializezi?

High Octane
31-07-2006, 17:43
Si tu unde il comercializezi?

Lol, pai e tare, cum sa il comercializez daca e moka!
Eu prin "noncommercial" inteleg ca am voie sa il folosesc acasa, nu la firma si in interes personal, nu in interesul companiei pentru care lucrez!

hulubei
31-07-2006, 17:43
Noncommercial nu se referă mereu la vinderea lui, uneori sunt cazuri cānd se referă la faptul că nu ai voie să-l foloseşti pentru a obţine profituri pe urma sa. Dar īn aceste cazuri există īn general şi variante PRO, Enterprise, etc. cu ceva funcţionalităţi īn plus şi care sunt pe bani.

LE:, High Octane, stai liniştit, sigur au existat oameni care au vāndut CD-uri cu YM, nu asta e problema. :p

CBR
31-07-2006, 18:07
LE:, High Octane, stai liniştit, sigur au existat oameni care au vāndut CD-uri cu YM, nu asta e problema. :p:rotf:

Gabriela
03-08-2006, 19:20
Din FAQ de la OpenOffice (http://www.openoffice.org/)...


Are OpenOffice.org binaries legal for commercial use?

Yes, you may use OpenOffice.org binaries (the usable application) for commercial use. You may freely distribute it to any user. Please go to our download page to find the latest releases.


Afaik, şi la Adobe Reader e la fel. La Y!M n-am avut răbdare să citesc EULA. :D

High Octane
03-08-2006, 20:57
10x Gabriela, la YM am citit eu!
Imi e util OpenOffice la job ca n-avem MS Office (cu licenta) si folosesc Word, Excel si PowerPoint Viewer (descarcate free de pe site-ul Microsoft) dar imi trebuia neaparat si un tool de scris si facut tabele!

hulubei
03-08-2006, 21:56
Atunci chiar īţi recomand să treci pe StarOffice. Iar dacă ai oameni cretini care nu īnţeleg că gata cu Wordu lor, explică-le că de anul acesta se face puşcărie şi plătesc amenzi de pānă la 300mil ROL ei, utilizatorii :D
Să vedem apoi ce chef mai au neapărat ca aplicaţia īn care lucrează să se numească MS Word. :D

High Octane
03-08-2006, 23:05
Imi recomanzi StarOffice ca e mai ieftin decat MS Office sau ca e mai bun decat OpenOffice?

adryan
03-08-2006, 23:13
Ambele :)

Dar daca iti faci treaba cu openoffice nu are rost sa dai banii pe staroffice

hulubei
03-08-2006, 23:45
Pentru că a fost primul care l-am download-at şi a mers brici :)