PDA

View Full Version : Probleme ciudate



h3x0r
05-08-2006, 22:42
Totul a inceput cand schimbam eu pe BIOS-uri la mobo in speranta ca ajung la FSB 250 cu ea.Dupa un BIOS modat...am pus inapoi ultimul bios oficial pe care il mai avusesem(D27),si refac setarile pe care le stiam bune(proc testat cu prime la 2200 si ram la 200 cu 5 2 2 2 la 2.6V).Ramul l-am testat la vremea lui la 200 si latente stranse cu 10 passuri de #5 si 10 de #8 in memtest,si mi s-a parut suicient.
Am avut ceva probleme in warcraft 3,si am decis sa dau si memtest de win.La 250% ...am avut o eroare...si am ridicat voltajul la ram la 2.7 sa vad dc tine.A mers pana la 700% ca mai mult nu am avut rabdare.Am dat si 14 pass-uri complete de memtest 86+ si am pus si vent pe ram,si am pus capac cu asta,ma gandii eu.Insa in war3,freezuri dupa cam o ora de joc,desi sistemul trecuse testele de stabilitate.Plus de asta inca o eroare care se poate vedea in atasament,eroare pe care au mai avut-o si alti amici pe calc lor(in timp ce jucam noi DOTA...).Am zis c-o fi ceva de la joc.Apoi battle field 2...facea freeze dupa cam 10 sec dupa ce intram in harta,ramanand becul de la HDD aprins,ceea ce nu se intampla in cazul war3.Am verif HDD...ceva erori la partition table si file system detectate cu seatools,dar Mhdd nu gasea nici un sector busit(utilitarul indicandu-mi chiar si viteza de acces la fiecare cluster).Incerc cu setari default tot...din nou freze in battle field.Las systemul o sapt pe default complet tot....ma intorc de pe la munte...si eroarea in battle filed nu mai revenea.Revin la FSb 200 si 5 2 2 2 cu 2.7V.
It gets worse.Azi...eram pe setari agresive.Freeze in war 3..dupa freeze,restart,dau pe default doar timingurile(ramane FSb200 si 2200 la proc),intru in win,si rulez un film,imi iese direct si se restarteaza.Apoi revin in win,si blue screen(Driver IRq not less or equal).Sting calc si plec in oras....ma intorc la ora la care scriu "necrologul" asta,bootez..si-l las in idle."Driver IRQ...." blue screen...rebootez...nici nu intru bine...again.Dau systemul pe default tot...si am reusit sa intru in win finally.
Ma bate gandul sa mai rescriu inca o data biosul oficial,in speranta ca va fi ok.Desi update am mai facut si procedura am urmat-o ca la carte,si deci in cazul in care update-ul a fost complete...ma gandesc ca o fi exclus ca imaginea sa fi fost busita cumva...(sau poate a fost cumva corupta,ca doar am facut update de pe o discheta:icon_wall ).Si ma mai gandesc sa formatez fiecare partitie a HDD...sa incerc sa scap de erori.NU-l pot curata pe tot si sa refac partitiile ca nu am unde sa salvez o parte dn date.
Aveti alte idei pe care le-as putea incerca?Sa ma uit de condens umflati ceva?Este posibil ca un HDD busit sa-mi dea "Driver IRQ not less..",sau eroarea legata de "memory could not be read.." de mai jos?
http://img77.imageshack.us/img77/9896/eroareef4.th.png (http://img77.imageshack.us/my.php?image=eroareef4.png)

hulubei
05-08-2006, 22:50
Rescrie BIOS-ul bine de tot. Temperaturile sunt OK? Sursa e OK?
Īncearcă să mai relaxezi şi memoriile alea puţin.

h3x0r
05-08-2006, 23:30
Sursa e ok..tens curate si stabile.Eu speram sa nu fie problema la BIOS...dar o sa-l rescriu!

darkzone
06-08-2006, 08:20
Eu aş zice să măreşti tensiunea la NB cu un pas, după care verifici din nou stabilitatea. D27 e unul din cele mai bune BIOS-uri pentru placa aia, am avut-o şi eu mai demult şi cele mai bune rezultate le-am avut cu acel BIOS.

h3x0r
06-08-2006, 09:01
Nu prea imi convine sa voltez pe rand ramul,apoi NB ca sa-mi mearga la doar la 200 si 5 2 2 2.Trecand peste asta....eoretic ar trebui sa mearga la 200 si setari SPD fara probleme,pentru ca na..pentru asta a fost proiectata placa,FSB200,nu?.NUsh cum sa interpreatez faptul ca desi e memtest stable,faci fitze!Eu n-am mai intalnit asa ceva.
O sa incerc vechiul D24 pe care il avea ea cand am cumparat-o,poate ma scoate ala din kko.
Acum vad ca pe def la 166 merge bine,fara figuri.

hulubei
06-08-2006, 12:29
Scuze, de intervenţie greoaie deşi puteam să-ţi recomand şi eu mărirea voltajului la NB. Dubios dar am īntālnit mobo cu nF2 care la DDR400 nu vroiau decāt cu voltaj mărit :(

h3x0r
06-08-2006, 12:45
Meh...placa asta a mers la 200 fara voltaj la NB.Schimb pe ea la BIOS-uri pana ii sar mucii....si in final le dau foc si la memorii,dar eu nu ridic voltajul ala,pt stiu ca a mers si fara.

darkzone
06-08-2006, 13:05
Īn cazul ăsta e posibil să ai ceva probleme cu regulatorul de tensiune pentru procesor, dacă tot ai forţat placa atāta. Sau poate chiar la cel pentru memorii. Verifică toţi condensatorii din sursa Vcore şi Vddr, să nu fie vreunul plesnit/umflat/scurs etc.

h3x0r
06-08-2006, 13:21
De fortat n-am fortat-o,am incercat 250,un pass de memtest,n-a mers..pa.Oricum....sa tin 240 fsb la 8 3 3 2.5,cand 200 la 5 2 2 2 1T DC are peformanta apropiata....nu merita.NU am gasit un bios in firea lui pt mobo-ul asta,ca sa trec de 200,nici mort,oricat m-a ajutat vort3x cu vasta lui experienta legata de bios-urile abit(el avea 264 FSB pe vitesta si nf-7 cand eu eram cu gigibyte si prajeam oua pt masa de dimineatza in fiecare zi) .In ram la fel....2.7V ocazional,o singura data cand am avut BH-5 am tinut 2.8V timp de 3-4 luni pe o sursa noname.A inceput sa faca figuri...iar pe iesirea sursei de 3.3V,se umflase un condensator.Am redus la 2.7V si era ok.
Insa acum am 166 si tot 2.6V.Mentionez ca si la 200 la 2.6V au aparut ceva prob.Deci nu e legat neaparat de cresterea voltajul pe ram,ci parca de FSB sa zic. Maine pun D24,schimb pasta de pe proc,eventual si de pe NB,inspectez placa cu atentie(desi m-am uitat si nu era nimik umflat),formatez HDD si repar ceva erori dc sunt...si dc nici asa nu rezolv...:icon_wall