PDA

View Full Version : Genius PS2 Mouse Mod



Ankh
19-09-2006, 15:40
Phase 1

Din lipsa de ocupatie si chef de joaca cu "the cutting tool", am decis sa ma razbun pe un "soarec" vechi care-mi facea cu ochiul de ceva vreme.

Avand in vedere ca e Faza 1 am circumstante atenuante.

Totul este facut astazi in 1,5h si nu am apucat sa fac nimic decat sa tai si sa-i dau culoare. Mai am de finisat + (eventual adaugat plexi). N-o sa-l folosesc niciodata dar in felul asta am invatat bazele taiatului cu "dremel-ul".

Dupa ce termin cu mouse-ul urmeaza carcasa si (eventual) wire-managementul.

alerim
19-09-2006, 19:04
imi place, e foarte reusit, ai toata aprecierea mea :bow2:

Cisco Kid
19-09-2006, 20:02
Felicitarile mele. Nu stiu cat de confortabil se vor simtii taieturile alea la mana, dar daca nu ai de gand sa-l folosesti, nici nu conteaza.

Nu sunt sigur daca mouse-ul a fost alegerea cea mai buna:what: . Ma gandesc ca dremelul se comporta diferit pe metal fata de plastic.

Banana
19-09-2006, 20:37
foarte frumos :)

Para
20-09-2006, 08:06
Ai putea introduce in taieturi silicon transparent pentru etansat instalatii sanitare.

Daca stie careva coloanele de la Wired, asa au fost facute :)

Ankh
20-09-2006, 09:07
Trebuie sa recunosc ... o idee foarte buna !
Mai ramane sa-mi dau seama de unde sa fac rost de asa ceva si daca merita pretul pt acest capriciu.
Pana acolo mai am de slefuit, finisat si adaugat leduri (si pt astea nu am pistol de lipit, asa ca o sa mai dureze).

kinderu2000
23-09-2006, 12:00
pentru astuparea orificiilor propun folosirea unei rasini transparente, cum sunt cele de la BISON, se lucreaza destul de misto cu ele, iar dupa uscare se pot slefui foarte usor si aduce la nivel + ca o poti matui si atunci lumina care se va vedea prin ele va fi mai "uniforma"

Ankh
23-09-2006, 13:26
Bison mi-am cumparat dar nu am timp sa ma ocup de el. Devine frustrant ca nu am gasit o pila fina (si aici ma refer la una mica). N-as vrea sa fiu nevoit sa-mi sacrific pila de unghii, dar daca progresul cere sacrificii ... well ... totul e posibil.

Cu mini-proiectul asta am invatzat o parte din fizica peste care am trecut la scoala. Bine imi mai prindea acum. Dar nici cu metoda "incearca si vezi daca te curentezi" nu am dat gres.

Mi-am inceput designul la panoul lateral la carcasa si asta imi cam mananca timp si in viitorul apropiat imi va manca si bani ( vopsea + plexi + .... restu` e surpriza).

Eu vreau sa "fie gata", nu sa termin repede. Asa ca o sa mai asteptati pana la viitorul rand de poze. Si cum 1 oct se apropie ... o sa ma frece aia si mai mult la cap.

Grea viata asta de student cand sunt atatea lucruri pe care ai prefera sa le faci, decat sa joci cum canta ei.

kinderu2000
23-09-2006, 13:52
o pila de unghii ...e nimic (2 RON) pe langa ce-ar trebuii sa`ti iei ptr partea de finisaj, hartie abraziva de 200, 400, 600, 800, 1000, 1600....de pe unde am luat eu nu dadeau decat la cate 2-3-4-5 foi ..si se apropie de 10 RON "setul" ...

Ankh
23-09-2006, 13:57
In cazul asta nu ai fost atent ce am de finisat.

Ma refeream STRICT la liniile pe care trebuie sa le umplu cu Bison. Hartie abraziva am deja. Seturi de 10coli de 25x25cm la 10Ron/set.

Pretul unei pile de unghii e relativ. Intradevar , as putea sa dau 2Ron pe una noua si nu o mai sacrific pe asta. Dar, ar fi un drum in plus pana la magazin, si pe ploaia asta chiar n-am nici un chef.

Cisco Kid
23-09-2006, 14:17
Finisarea, cred, ca o sa mearga si cu pila de unghii (mai ales daca e una fina de tot), dar si cu hartie abraziva, tot fina.Depinde de cum se va comporta siliconul, sau ce pui in taieturi.

Din cate stiu tuburile de silicon sunt destul de maricele, tie iti trebuie o cantitate foarte mica, si pe deasupra parca necesita si un "pistol" cu care sa-l aplici

Ankh
23-09-2006, 15:42
Nici un pistol nu mai bun decat o coada de ciocan bine plasata. Am avut un pistol si l-am imprumutat si imprumutat a ramas, tipul mutandu-se in Italia.

Cisco Kid
23-09-2006, 16:51
Trebuie sa te contrazic. Daca vrei sa faci o gramajoara alandala pe masa, diferenta intre pistol si o coada de ciocan e zero, dar daca vrei precizie (exemplu clar santurile tale) mai greu cu ciocanul.

Cu o mana tii soarecul, cu o mana tii tubul, cu o mana tii ciocanul. Ai cumva 3 maini;)

Dar poti face o gramajoara undeva si dupa aia sa-l bagi unde trebuie, cu degetu sau ce gasesti la indemana:what: . E mai messy dar pana la urma efectul e acelasi.

Ankh
23-09-2006, 16:53
Cred ca ma descurc ... nu-s in clasa a 3-a. :slap:

Iar daca te bate vre-un gand sa-mi cumperi un pistol dintr-ala cadou ... ziua mea de nastere se apropie curand. :shrug:

Cisco Kid
23-09-2006, 16:57
Nimeni n-a zis ca nu te descurci. Daca ai intrat la facultate ai potential;) . Cat despre cadoul ala.....

Ankh
23-09-2006, 19:01
Am terminat design-ul la mouse (din pacate nu am camera foto pana marti - miercuri). Daca vreti pot pune poze facute cu web-cam-ul, dar, sincer, cred ca sunt prea slabe calitativ si nici nu am cum sa fac poze cu led-uri aprinse.

L-am slefuit pe ici pe colo si arata mult mai bine. Am sacrificat pila de unghii, dar nu am omorat-o de tot.

Pana nu-mi cumpar un spray cu vopsea nu mai mesteresc nimic la el.

Cisco Kid
23-09-2006, 19:06
Felicitari. Abia astept sa vad cum a iesit.

Ce ai pus pana la urma in santurile alea si cum?

Ankh
23-09-2006, 19:35
Inca nu am pus nimic pana nu-l vopsesc, dar voi pune silicon transparent de la BISON. Asta am, asta pun, nu mai dau bani de pomana.

Neo
24-09-2006, 12:25
Am eu un spray cu albastru metalizat şi īncă unul cu lac. Dacă te coafează pentru un paintjob, dai un PM.
Īn altă ordine de idei, great job, dacă dai şi o vopsea pe el arată trăznet :) Iar pentru şlefuire nu īnţeleg de ce nu ai folosit frezele cu care vine Dremelul. Īn afară de o mānă uşoară şi sigură, nu prea īţi trebuie altceva. Plus că le poţi folosi şi pentru nişte şanţuri/arabescuri/whatever pe suprafaţa pe care nu ai tăiat din mouse ;)

Ankh
24-09-2006, 15:27
Am folosit frezele cu care vine dremel-ul; doar pt chestii fine mi-am sacrificat pila.

Vopseua albastra nu ma atrage (dar multumesc de oferta) -. vrau sa-l fac negru.

Lacul de care vorbesti trebuie pus peste vopsea??? Sau este fie lac fie vopsea?

Cisco Kid
24-09-2006, 15:46
Din cate stiu eu, aplici vopseaua (in cate straturi vrei) si dupa aceea aplici lacul pentru a o face sa luceasca frumos in razele soarelui:naughty: .
La masini asa se face si banuiesc ca e acelasi procedeu:what:

Ankh
30-09-2006, 13:55
Am dat mouse-ul cu smirghel; acum asteapta vopseaua (care e la magazin) si o mana de led-uri si rezistori)

Ankh
02-10-2006, 20:21
Am vopsit mouse-ul si acum ma gandesc daca merita sa-i umplu santurile cu ceva.

Din pacate acum am poze doar de la primul strat de vopsea. Maine voi face poze cu stratul final de vopsea.

Cisco Kid
02-10-2006, 20:50
Mouse-ul arata destul de bine, tinand cont ca esti doar la jumatea operatiunii, cat despre santurile alea, vezi daca te deranjeaza la mana (daca le-ai slefuit bine nu cred ca se simt atat de rau), pentru ca daca nu......merge si fara silicon.