PDA

View Full Version : Care-i mai bun pe air cooling Scythe Ninja sau Scythe Infinity



andrey_sebastian
01-10-2006, 10:00
Care-i mai bun Scythe Ninja sau Scythe Infinity ?
Aştept păreri
Pe air cooling, care e cel mai bun cooler ?

Eu am găsit asta pe net :

http://www.hartware.de/review_604_7.html

...şi nemţii ştiu ce spun în domeniul tehnic !

Eu mi-am luat Scythe Infinity de la http://www.itdirect.ro 161 ron

burebista
01-10-2006, 10:27
Ninja (http://www.silentpcreview.com/article251-page1.html) vs. Infinity (http://www.silentpcreview.com/article658-page1.html).

While both heatsinks are clearly excellent performers, a side by side comparison leaves no doubt that our Ninja sample is the better of the two — at least with low airflow. The difference is not great, but it is there.

andrey_sebastian
01-10-2006, 10:32
Deci cele 2 review se bat cap in cap

Pot spune obiectiv ca Infinity are 900 grame si ceva
pe cand Ninja 800 grame si ceva

http://www.silentpcreview.com/article658-page4.html
"It seems quite likely that the Infinity could reverse the standings if the two were tested with a noisy, high speed fan, as it would be helped by its larger size and the closely spaced fins around the heatpipes"

fedayn
01-10-2006, 10:59
Concluzia: Ninja pentru silent, Infinity pentru performanta cu un Delta de 120mm. :D

hulubei
01-10-2006, 11:06
Nu ştiu de unde ai tras tu concluzia asta. :)

andrey_sebastian
01-10-2006, 12:00
Concluzia: Ninja pentru silent, Infinity pentru performanta cu un Delta de 120mm. :D

Eu vreau sa-mi pun un Thermaltake de 4800 rpm vineri imi zice Elsaco daca il aduc
Tu de unde ai Delta si zi-mi date despre el

fedayn
01-10-2006, 15:08
andrey: Delta e o firma ce produce ventilatoare; dar ma indoiesc ca ai nevoie de asa ceva, in afara cazului in care te pasioneaza extreme benching.

hulubei: Concluzia am tras-o din faptul ca Infinity are lamele destul de apropiate, iar Ninja destul de departate, bun pentru fanless.

OCboy
01-10-2006, 16:45
Ninja este facut pentru pasiv si ventilatoare silent.Infinity este mai performant cu airflow bun si mai putin performant fara airflow.

andrey_sebastian
02-10-2006, 22:58
andrey: Delta e o firma ce produce ventilatoare; dar ma indoiesc ca ai nevoie de asa ceva, in afara cazului in care te pasioneaza extreme benching.

Normal ca vreau extreem ca d-aia am dat atatia bani :love:

Vad ca nemtii au pus PAPST. E si asta o firma buna de fan nu?


Ninja este facut pentru pasiv si ventilatoare silent.Infinity este mai performant cu airflow bun si mai putin performant fara airflow.
Totusi nemtii l-au dat mai bun pe Infinity la 1140 rpm , fata de 1200 rpm testat Ninja cu acelasi fan Papst
http://www.hartware.de/review_604_7.html


Va intreb , comparativ cu TOATE air-cooling, care o fi cel mai bun

hulubei
02-10-2006, 23:27
andrey_sebastian, nu orice zboară se mănâncă.
PAPST este una dintre cele mai proaste firme de coolere posibile. Cele mai multe pleacă din fabrică gata defecte, acestea făcând prea puţin zgomot şi învârtindu-se cu mult sub specificaţii.

fedayn
03-10-2006, 07:16
Asta cu Papst-ul mi se pare cea mai amuzanta declaratie nefondata din ultimele zile. Mult succes in argumentare.

Si ca sa nu facem replici de mIRC aici, am sa-mi spun si parerea: Nexus, ADDA, Papst, Nidec, NMB, Panaflo, Delta, Yate Loon plus inca un numar de companii japoneze fac ventilatoare bune; unele pentru silentiozitate, altele pentru performanta, dar in mod sigur fiecare firma are produse foarte bune.

Papst face ventilatoare de uz industrial(in primul rand; cele pentru PC sunt doar o gama adiacenta) si sunt foarte apreciate asemenea medii si poate exista indoiala cum ca intr-un amarat de calculator care nu atinge 50 de grade Celsius in veci si-n pururi in carcasa, ar avea vreo problema?

LE: referitor la ce-a zis Tzeb mai jos: am vazut odata la vanzare, SH, pe un forum, venturi de 12cm si 185CFM; aviz amatorilor de zgomot de avion.

burebista
03-10-2006, 07:41
Amuzantă-neamuzantă eu unul dacă dau o căruţă de bani pe un Papst şi se comportă ca mai jos:

The Papst 4412 fans are very nice when undervolted on DC current. They are one of the best quiet 120x25mm fans for restrictive environments. They don't like PWM though. Purely noise wise, they fall in the quiet, but not the most quiet category. The Nexus and Globe (and the more recent additions to this list) options are quieter, but remember, the 4412 is moving a good bit of CFM.

Note: Both the Papsts and the Panaflos seem to be degrading in quality overall. The Panaflos seem to be degrading more so then the Papsts though.
îmi vine să mă întreb de ce n-am luat 3 Nexus de banii unui Papst. :rotf:

Tzeb
03-10-2006, 07:47
Nexus nu face ventilatoare, ei doar pun eticheta cu numele lor peste unele facute de yate loon.
De fapt, mai tot ce se vinde sub brandul Nexus e facut de altii si la final se aplica un sticker :)
On topic... draga sebastian, tu ai auzit vreodata un ventilator de 120mm cum suna pe la 2-3 mii rpm? Iti garantez, cand vei testa ce iti promite elsaco, fanul ala la 4800rpm, o sa te iei cu mainile de cap. Plus ca daca mai locuiesti cu cineva in casa, o sa te intrebe tot timpul daca ai dat drumul la aspirator.
Daca te gandesti sa instalezi un fan de 120mm ce are peste 2500 rpm, nu mai conteaza ce ei. La aceiasi turatie, orice model e la fel de zgomotos si misca la fel de mult aer.

andrey_sebastian
03-10-2006, 10:14
Nexus nu face ventilatoare, ei doar pun eticheta cu numele lor peste unele facute de yate loon.
De fapt, mai tot ce se vinde sub brandul Nexus e facut de altii si la final se aplica un sticker :)
On topic... draga sebastian, tu ai auzit vreodata un ventilator de 120mm cum suna pe la 2-3 mii rpm? Iti garantez, cand vei testa ce iti promite elsaco, fanul ala la 4800rpm, o sa te iei cu mainile de cap. Plus ca daca mai locuiesti cu cineva in casa, o sa te intrebe tot timpul daca ai dat drumul la aspirator.
Daca te gandesti sa instalezi un fan de 120mm ce are peste 2500 rpm, nu mai conteaza ce ei. La aceiasi turatie, orice model e la fel de zgomotos si misca la fel de mult aer.
ok ok
Atunci ce fan sa pun la Scythe Infinity sau sa-l las pe asta original?
Am probleme cu NB-ul care sta in 49 grade cu air flow cu tot de la un 80mm direct spre racirea de aluminiu a lui DFI
Am vazut pe pc-cooling coolere de NB
Ce sa fac ?( nu mai are loc de Scythe Infinity un cooler mare de NB)

poker_x
03-10-2006, 12:24
Lasa-l asa. 49 de grade nu e mult deloc.

Para
03-10-2006, 18:59
Pune-i un Antec TriCool. Eventual incearca sa gasesti unul de 37mm grosime - veneau pe revizia 1.0 de P180, jos, intre sursa si sertarul inferior de HDD-uri. Retail se gasesc doar cele de 25mm. Ai avantajul celor 3 viteze, sa poti face compromisul zgomot/temperatura.
Eu am vreo 3 ventilatoare de 100+ cfm, un Panaflo si doua Delta, dar nu le folosesc mai niciodata la 12V.

Tzeb
03-10-2006, 19:41
andrey, pentru ninja nu ai nevoie de un fan de 120 cu mai mult de 2000rpm. La aceasta turatie misca destul aer dar nu e silent deloc. Daca ai zis ca vrei "extreem", trebuie sa renunti la silentiozitate. Pentru nb se gasesc fanuri de 40mm. Uite ca asta - http://www.pc-coolers.ro/produs.php?id=383 Asteapta sa vina in stoc sau cauta prin alta parte, trebuie sa se gaseasca. Suruburile intra cu usurinta in radiatorul de pe NB.

viper_x
04-10-2006, 09:40
Iti dau eu Delta daca vrei dar la CFM-ul pe care il are iti cam trece pofta de el...e ceva gen aspirator rusesc. :D

OCboy
04-10-2006, 11:04
Si mie tricool imi pare cea mai buna solutie.In aceiasi config am optat ptr el.Pe minim nu se aude deloc....pe mediu foarte silentios si performante excelente iar la max CFM f bun(daca vrei benchuri sau ceva)

andrey_sebastian
04-10-2006, 11:43
Mi-am luat Enermax cu "enlobal bearing"

http://www.pc-coolers.ro/produs.php?id=188

... din cauza sursei nu pot sa-l aud :)

Para

daca stiam ca sunt mai groase de 25 mm mai asteptam...
dar am citit prea tarziu
De ce nu se gasesc retail de 37 mm?

Producator Antec
Model TriCool 120mm Led Blue
Platforma Ventilator de carcasa
Controler turatie da
Numar de rotatii 1200~2400 rpm
Zgomot 25~30 dB

Eu am 15-16 dB la Enermax, dar am dat o gramada de bani pe el