PDA

View Full Version : Mai bine curent de aer in carcasa inchisa sau fan-uri dedicate cu carcasa deschisa?



andrey_sebastian
13-10-2006, 15:59
Mai bine curent de aer in carcasa inchisa
cu fan 120 mm la intrare si 2x 80 mm care trag in spate

SAU

fan-uri dedicate (spre NB , spre memorii) cu carcasa deschisa ?

Cisco Kid
13-10-2006, 16:25
Daca ai cu carcasa inchisa un air-flow bun atunci nu ar trebui sa ai probleme de genul tempearturi mult mai mari decat cu carcasa deschisa(cateva grade in plus, cel mult).
Eu am preferat varianta cu carcasa deschisa si fanuri dedicate deoarece imi este imposibil la actuala carcasa sa produc un air-flow decent.

Banana
16-10-2006, 10:31
carcasa inchisa + ventilatoare in/out + filtre de praf. cel putin asta consider eu reteta succesului :) ca m-am cam saturat de dat cu aspiratorul pe prin carcasa :D

RaverX
21-10-2006, 22:24
Eu tin tot timpul carcasa deschisa, imi place sa vad componentele dinauntru si sa am acces rapid oricand acolo. Plus ca am observat la altii care o tin inchisa ca mai mult praf se acumuleaza asa inchisa decat deschisa.

Curatatul nu prezinta o problema daca nu stai pe ceva santier sau daca nu esti maniac. Pur si simplu cand observi ca s-a depus praf o dai jos si dai un pic cu o pensula prin ea, cel putin eu asa fac.

Banana
22-10-2006, 06:29
nu am mai curatat carcasa de prin mai si ieri cand am desfacut carcasa pentru a conecta ventilatorul carcasei (am probleme cu molexul) am observat ca nu am ce cauta in carcasa nici daca vreau sa fac curat.