PDA

View Full Version : Cum se face un etch

PesteImputit
14-02-2005, 08:12
care e treaba cu etchingul???
well ideea e urmatoarea:
avem una bucata sidepannel cu fereastra (window mod) si dorim sa oo aplicam una bucata model care sa semene cu un sablaj(numita etch)
scule necesare:
dremel +
[attachmentid=1167]
un cap de gravat de forma sferica cat mai mic
[attachmentid=1171]
si o piatra de slfeuit
[attachmentid=1170]
imprimanta
scotch sau ceva de genu pt lipit hartia (eu personal am folosit un fel de mastic de la uhu)
si evident poza dupa care se va face modul...
[attachmentid=1169]
poza pe care o atasez io acuma aici in cazul nostru
dupa ce aveti toate cele insirate mai sus puteti incepe

-printati poza la dimensiunea dorita si de preferat pe un background colorat(de preferat albastru sa verde, mie mi s-au parut cele mai vizibile)
[attachmentid=1176]
-lipiti poza pe spatele geamului
[attachmentid=1175]
-acum cu mare grija si cu dremelul la turatie minima incepeti sa conturati bucatelele care trebuie sablate CU CAPUL SFERIC(imi pare rau dar aici am uitat sa fac poze)
-DUPA ce ati facut contururile cu capul sferic incepeti sa faceti umplutura cu piatra de slefuit la o turatie care vi se pare voua convenabila(io am folosit treapta 2-3)
la sfarsit trebuie sa va iasa ceva de genul asta
[attachmentid=1172][attachmentid=1173]
daca isi mai ofera careva geamul la un mod promit sa completez aici cu poze

Tile
14-02-2005, 20:29
Felicitari pentru mini-ghid - casemodding-ul prinde radacini si in Romania

PesteImputit
01-03-2005, 20:49
nu vrea nimeni un etch???
poate termin si io ghidul candva sapt asta...

mRzv
10-04-2005, 22:41
hm..m`as risca eu :D

mRzv
10-04-2005, 22:58
ok,momentan uite ce am gasit...o sa mai caut...

PesteImputit
10-04-2005, 23:12
iti dai seama ca nu o sa iasa cu umbre nu-i asa?
ala e ok din puntcul meu de vedere
more on PM

mRzv
10-04-2005, 23:52
check PM :D

Neo
05-05-2005, 17:11
Uite aici etch...pe sticla :owned:

tudop
05-05-2005, 20:44
Neo, pot sa spun ca ai niste taieturi urāte :D in tabla, de etch nu ma leg, probabil nu e f usor pe sticla

p.s. referitor la etch pe sticla, am vazut la o sticlarie (din asta cu geamuri si oglinzi) niste mostre de "etch" profesional facute la un atelier cu un cutter digital, cam cum se taie autocolant, doar ca asta matuieste sticla :naughty: deci iti iese ca la imprimanta orice desen, text b/w, ...ma gindesc sa ar merge si pe plexi...

Neo
06-05-2005, 07:11
Dude, aia e fosta mea carcasa...iar etchul, daca nu il faci de mana, degeaba il mai faci...
ca sa nu mai presupun cat costa un etch "profesional" :eek: :insane:

PesteImputit
06-05-2005, 20:56
presupui gresit si ca de obicei vb fara sa stii...
un etch complicat e f greu de facut cu mana (daca nu imposibil)

tudop
07-05-2005, 07:42
Hmmmm.. chiar o sa intreb cit costa etch-ul profesional, pp. ca e scump, dar cit de scump !? Personal prefer sa arate bine decit sa stiu ca l-am facut eu dar arata naspa. O sa va comunic pretul :yepp: sa vedem cit de valoros e etchu'

faraonu
07-05-2005, 07:48
tata lucreaza pe la o firma din bucuresti care se ocupa cu sticlaraie(cristal brad) si am vazut niste chestii interesante pe acolo( nu stiu daca ei le fac sau altii)...si anume sablari...am vazut modele ciudatele(nu prea usor de realizat) care aratau f bine...nu vad de ce n-ar merge sa introduci tu modelul tau...chestia e ca se face doar pe un anumit tip de sticla...

Neo
07-05-2005, 09:00
presupui gresit si ca de obicei vb fara sa stii...
un etch complicat e f greu de facut cu mana (daca nu imposibil)

Bine, mai vb dupa ce imi termin side panelul. Asa ai spus si cand te-am provocat sa faci etch pe sticla :mischeif: Ca nu se poate, ca se sparge, etc.

Nu spun ca o desenez pe Angelina Jolie si imi mai iese si bine, dar ma voi stradui sa-ti demonstrez ce se poate face cu o mana sigura :mischeif: :yepp:

PesteImputit
07-05-2005, 10:31
deci pe sticla e riscant si incomod de lucrat..
daca tu vrei nu ai decat

Neo
07-10-2005, 15:28
Io-te aci...pe sticla :owned:

dios
07-10-2005, 19:45
ti-a cam tremurat mānuţa :)

tudop
07-10-2005, 20:41
Eu cred ca poti sa fii caligraf chinez dar pe sticla tot "iti mai tremura putin".

Am si o idee cum sa scoti in evidenta etch-ul si in acelasi timp sa diminuezi impactul vizual al drive-cage-ului gri: confectioneaza o bucata de plexi mat (un rebut zgiriat pe care il matuiesti uniform) cit partea aia cu drive-cage. La plexicu asta ii faci vreo 2-3 gauri in cant ca sa ii pui leduri => o placa luminoasa mata care teoretic ar scoate in evidenta etch-ul :)

Neo
08-10-2005, 21:19
Mai simplu, ii pun 3 leduri SMD sub muchia sticlei si iese mult mai beleah...testat deja, neaplicat din lene (a se citi restante)... Nici nu vreau sa maschez drive cageu'...pierd vizibilitatea si asa precara la uGuru :D Merci de sugestie, oricum.

Dios...carco :eek:

naec
14-10-2005, 18:24
Pentru sticla se poate face gravura chimica cu acid fluorhidric . Se deseneaza pe geam (la orizontala) cu parafina topita desenul in negativ (adica ce vreti sa ramana transparent ) si apoi se da cu acid fluorhidric . In 15 minute s-a gravat . La final se curata . Atentie , ffff coroziv (atentie la maini ,ochi etc.).

Neo
14-10-2005, 18:41
Auzi, tu vezi despre ce se vorbeste in propoz...errr....thread?

Same for groparu.

Sa va spun. Traduc, adica. Este vb despre etching folosind aceasta scula numita Dremel (sau una asemanatoare).

Daca totusi stiti CUM se face un etch folosind alte materiale, descrieti TOT procedeul. Altfel nu are rost. E ca si cum spun ca bisturiul rezolva o apendicita. Dar cum....asta e alta poveste.

groparu
14-10-2005, 18:44
merge si cu ortofosforic (tot acid) foarte coroziv si toxic. aviz celor care au relatii la laboratoare de chimie!

makyavelyk
14-11-2005, 06:15
deci ... va trebuie asa (daca vreti ceva calumea fara sa fiti artisti) :
1)Film (din acela care se foloseste la radiografii in spital).
2)Diverse substante sa il developati (dupa ce ati pus poza pe el ...)
3) Praf de siliciu (gasiti usor daca stiti unde sa cautati)
4) Ceva cu care sa suflati praful de siliciu (rugati-va sa aveti un prieten la o spalatorie auto ... daca intelegeti ce vreau sa zic ;) )

Lipiti filmu pe suprafata dorita, puneti niste straturi de ce vreti voi pe contur si apoi suflati siliciu ... o sa iasa cea frumos (din pacate nu din prima). puteti sa faceti si modele color dar trebe ceva skill.

BAFTA MULTA

kinderu2000
24-03-2006, 09:40
http://www.romaniaforever.ro/alteafaceri.html

makyavelyk
12-04-2006, 01:06
solutia lu kinderu e buna pentru niste modele simple dar daca tu crezi ca merge sa faci ceva fin fara sablare ... te inseli ... sablez si nu numai de vreo 10 ani asa ca nu merge sa faci chestii de finete cu nici un fel de solutie. Sablarea chimica ... asta la care ai dat link se foloseste la chestii mari de exemplu un pahar sau obiecte mai mari in nici un caz ce se vede prin poze. Alea sunt sablate mecanic (adica suflate cu nisip)... cel putin orice fel de caracter. Avantajul este la sablarea exemplificata mai sus si acela ca poti sa obtii o imagine colorata ... daca filmu este color deci... care este :)

kinderu2000
12-04-2006, 02:50
solutia lu kinderu e buna pentru niste modele simple dar daca tu crezi ca merge sa faci ceva fin fara sablare ... te inseli ... sablez si nu numai de vreo 10 ani asa ca nu merge sa faci chestii de finete cu nici un fel de solutie. Sablarea chimica ... asta la care ai dat link se foloseste la chestii mari de exemplu un pahar sau obiecte mai mari in nici un caz ce se vede prin poze. Alea sunt sablate mecanic (adica suflate cu nisip)... cel putin orice fel de caracter. Avantajul este la sablarea exemplificata mai sus si acela ca poti sa obtii o imagine colorata ... daca filmu este color deci... care este :)

cred ca vorbim impreuna si ne intelegem separat...era doar o alta solutie de a executa ETCH, cam cum ziceau

Pentru sticla se poate face gravura chimica cu acid fluorhidric . Se deseneaza pe geam (la orizontala) cu parafina topita desenul in negativ (adica ce vreti sa ramana transparent ) si apoi se da cu acid fluorhidric . In 15 minute s-a gravat . La final se curata . Atentie , ffff coroziv (atentie la maini ,ochi etc.).

sau

merge si cu ortofosforic (tot acid) foarte coroziv si toxic. aviz celor care au relatii la laboratoare de chimie!
numai ca nu stiu de unde se poate procura acid fluorhidric sau ortofosforic
deh, doar o solutie...cred eu mai ieftina si mai ingrijita, daca te duce mintea poti lucra si miniaturi...

PesteImputit
10-10-2006, 20:57
bai oameni buni....
pai ideea era cum se poate face acasa simplu, ca asa solutii sunt, la facultate avem cnc si masina de gravat cu laser (asta nu inseamna ca le si folosim, :D dar avem ).
ideea era de simplicitate, nu de comlicatii inutile.

Neo
10-10-2006, 21:51
Moa, a īnviat Peşte :eek:

PesteImputit
10-10-2006, 21:57
aaaa... shut up :D

mache
10-10-2006, 22:23
haha ... slap slap la amandoi :D

Peste... ai expirat de cand n-ai mai intrat p-aci :rotf:

PesteImputit
10-10-2006, 22:43
de intrat intru zilnic :D odata cu browserul :D

colin
29-12-2006, 09:35
Poate e userul de vina........daia iese asa naspa...

PesteImputit
29-12-2006, 16:20
asta e un ghid asa ca aceste comentarii nu isi au rostul aici! Prin urmare tu o sa te bucuri de cele 10 zile de vacanta ca sa inveti sa folosesti forumul si sa respecti regulile

Cosmo Kramer
13-09-2008, 10:50
Am o carcasă cu panoul lateral care nu e transparent.Cu ajutorul unui carton decupat şi cu spray din ăla ce se găseşte īn magazinele auto,s-ar putea "tatua" pe panou?Mai trebuie aplicat şi grund?

Ankh
14-09-2008, 11:33
Se va lua noua vopsea foarte usor. De prins prinde, dar daca dai cu unghia pe ea ... s-ar putea sa se ia. Casa nu ai problema asta, trebuie aplicat un "lac" peste vopseaua-spray.