PDA

View Full Version : Recomandati o pasta termoconductoare pt CPU si una pt GPU



RaverX
20-10-2006, 16:05
Poate ca s-a mai atins subiectul asta, nu va suparati daca vreau sa-l reiau din nou. Pe scurt, ce pasta termoconductoare credeti ca e mai buna pt CPU si care pt GPU.
In cazul meu se doreste sa fie folosita la imperechera dintre un p4 3.2 ee (pe socket 478) si un Freezer 4 si sa faca transfer de cadura intre un 6800 ultra si un nv5 silencer.

fedayn
20-10-2006, 16:30
AS5 pentru proc si AS Ceramique pentru GPU; cam astea ar fi de baza.

Cisco Kid
20-10-2006, 17:07
AS5 is the best. Mergi cu incredere pe ea

3rr0R
20-10-2006, 18:10
Pt Freezer 4 cea mai buna pasta este mx1 (deoarece acest cooler are baza rugoasa), as5 se foloseste cu precadere pt coolere cu baza "oglinda" ;)

RaverX
20-10-2006, 21:35
Exact MX-1 am acuma (a venit cu freezer-ul). Chestia e ca inainte avem pus tot pe freezer vaselina alba normala, si n-am vazut nici o diferenta fata de aia :(
Plus ca e un chin sa incerci sa o pui, merge doar pusa in centru si sa speri ca se va intinde ea uniform.

Cisco Kid
20-10-2006, 21:49
Pai indicat e sa o intinzi tu inainte sa aplici cooler-ul, intr-un strat subtire, pentru a face un contact cat mai bun pe toata suprafata acestuia

RaverX
20-10-2006, 22:52
Cisco Kid, fara suparare, ai pus vreodata MX-1 pe un procesor ? Mai ales ca si p4 socket 478 care-i destul de mare suprafata. Daca nu, sa-ti faci o idee, e cam ca o plastelina, cand ajungi sa nivelezi o suprafata mica si vrei sa continui se desprinde de unde era si strica tot.

Cisco Kid
20-10-2006, 22:59
Stiu care e suparafata unui P4 sk 478 ca am avut din ala. Cat despre pasta aia nu stiu cum e pt ca nu am avut ocazia sa lucrez cu ea, asa ca nu stiu cum se comporta

korby
20-10-2006, 23:07
E plastelină. ;)


Iar AS5 e recomandat să se aplice astfel: se pune pe mijlocul procesorului pastă cam cāt un bob de orez, după care se montează cooler-ul. Pasta asta se īntinde īn timp de ~200 de ore şi va pătrunde mai bine decāt dacă este īntinsă īntr-un strat subţire.

Cisco Kid
20-10-2006, 23:10
:what: Eu totdeauna am intins pasta inainte sa aplic coolerul.

korby
20-10-2006, 23:18
Asta e recomandarea pt. AS5...




PS: La placa video şi eu am īntins-o. :D

darkzone
21-10-2006, 06:00
Pentru MX-1 găsiţi aici (http://www.arctic-cooling.com/downloads/installation/install_mx1_retail.pdf) instrucţiuni de aplicare. Pentru AS-5 găsiţi aici (http://www.arcticsilver.com/arctic_silver_instructions.htm) instrucţiuni de aplicare pentru fiecare tip de procesor īn parte.
Pe orice procesor (cu IHS sau fără) porţiunea cea mai fierbinte este īn centru, acolo unde este plasată pastila. Aplicarea unei cantităţi mici de pastă īn centru şi plasarea radiatorului deasupra, urmată de rotirea cu cāteva grade īn plan orizontal şi apăsarea uşoară a acestuia pe procesor duce la īntinderea uniformă a pastei īntre procesor şi radiator pe porţiunea critică. Ideea este de a umple microporii din talpa radiatorului şi din IHS pentru a nu rămāne goluri de aer īntre cele două elemente, asigurānd astfel un transfer optim de căldură.
Nici īntinderea pastei pe procesor īntr-un strat subţire nu e greşită, dar trebuie repetată operaţiunea şi pe radiator, mai ales īn cazul Freezer-elor, care au talpa nefinisată.
Ca o concluzie, pentru CPU cele mai bune rezultate le au AS-5 şi MX-1 (Freezer), iar pentru GPU AS Ceramique.