PDA

View Full Version : Prescott 2,4 ghz probleme supraincalzire



Overdeath
20-10-2006, 22:46
Procesorul are cooler box si sade pe o placa gigabyte GA-8IPE1000-G.
In idle sta pe undeva pe la 74-75 grade iar in full load urca pe la 85.
in conditii de utilizare normale (firefox+winamp+yahoo messenger si ceva ferestre de windows deschise) sta in 80-81 grade.
Nu am cooler pe carcasa dar temperaturile mi se par exagerate... ma ales ca l-am vazut o data pe la 92 de grade.
Renunt la aragaz?

andrey_sebastian
20-10-2006, 23:25
poate ai probleme cu pasta termoconductoare
e cooler-ul original de box?
poate nu-ti citesc bine senzorii, 90 de grade sunt prea multe sa functioneze si procul are sistem de protectie/inchidere la temp mari, l-am vazut testat fara cooler ce se intampla

Overdeath
20-10-2006, 23:30
nu cred k e de la pasta termoconductoare...pentru ca pun mana pe radiatorul de la cooler si e foarte fierbinte... nu pot sa tin deloc mana pe el asa ca probabil se face transferul de caldura. Maine il desfac sa il suflu de praf.

blue_led
21-10-2006, 04:42
Procesorul are cooler box si sade pe o placa gigabyte GA-8IPE1000-G.
In idle sta pe undeva pe la 74-75 grade iar in full load urca pe la 85.
in conditii de utilizare normale (firefox+winamp+yahoo messenger si ceva ferestre de windows deschise) sta in 80-81 grade.
Nu am cooler pe carcasa dar temperaturile mi se par exagerate... ma ales ca l-am vazut o data pe la 92 de grade.
Renunt la aragaz?
daca ai fi aut vent la caracasa ar fi fost de la pasta
pune un 120 pe cutie si nu o sa treci de 50 oC

Peizan
21-10-2006, 08:08
Cumva ai o carcasa si sursa noname?

Overdeath
21-10-2006, 08:56
carcasa este noname cred... iar sursa este micase (asta scrie pe ea) probabil tot noname e si asta :)
Nu cred k e de la sursa pt ca rotatiile coolerului de pe procesor sunt in parametrii normali (undeva pe la 2600 RPM).
Inclin sa cred ca a intrat foarte mult praf pe radiatorul de pe procesor. Am mai patit asta o data cu un celeron si era atat de mult praf incat nu am reusit sa il curat decat sub jet de apa.
Am facut rost si de pasta termoconductoare si de un vent pt carcasa. Sper ca pana diseara sa termin cu el :)