PDA

View Full Version : Cele mai bune timing-uri X800/X850 (Pro/XT/XT PE)



matose
27-10-2006, 15:40
Neavand ce face m-am gandit sa ma joc cu timing-urile de la placa video (BBA X800XT). Si dupa o zi intreaga de joaca si documentare pe net va spun si voua ce-am aflat ;)!

In primul rand este recomandat sa flash-uiti cu ultimul BIOS de X800XT PE pentru ca are niste registrii modificati fata de BIOS-urile de PRO si XT. Se pare ca lucreaza mai agresiv cu memoria marind performanta. Acest lucru este valabil si pentru posesorii de X850 ;)!

Sunt foarte multe variante de timing-uri pe net, fiecare cu avantaje si dezavantaje: unele merg mai bine in jocuri pe cand altele merg mai bine in 3DMark. Eu am tot testat si am reusit sa obtin un echilibru.

Nu exista inca un editor de BIOS care sa poata schimba CORECT toate aceste timing-uri, prin urmare am folosit ATI Tray Tools inclus in cel mai recent driver Omega (ATITool e plin de bug-uri si nu aplica timing-urile la fiecare restart).

Atasez mai jos timing-urile care o sa va aduca un spor de performanta cert atat in 3DMark cat si in jocuri. Temporar am un Celeron 2Ghz iar sporul de performanta obtinut la mine nu e relativ, dar totusi a fost cam de 5-6fps in Nature din 3DMark2001.

Daca nu gasiti tabul cu Timings in ATT atunci procedati in felul urmator:se editeaza atitray.ini (C:\Program Files\Radeon Omega Drivers\v2.6.87\ATI Tray Tools) schimband "change hide_timings=1" in
"hide_timings=0"

dreamer
27-10-2006, 16:55
Se aplica de exemplu si pentru X800GTO (placa din semnatura)? Si ce se intampla daca placa nu suporta setarile noi, mai agresive?
n00b questions, I know... insa nu ma pricep la asa ceva... :(

matose
27-10-2006, 18:17
Da, se aplica;)! Schimbi si tu cate una si dai apoi SET. Daca nu suporta o sa apara artefacte iar in cel mai rau caz o sa trebuiasca un restart.... :D