PDA

View Full Version : modding guide - cum se taie un radiator



blue_led
21-11-2006, 09:21
Laborator :
a taia lamelele unui radiator este cu atit mai dificil cu cit ele sunt mai subtiri
metoda prezentata aici rezolva aceasta problema
solutia magica ( la propriu ) este APA .
se ia radiatorul . se pune intr-un vas cu apa si se da la congelator :D ( cine are , poate grabi procesul de racire cu LN2 :D ).
a doua zi se poate taia sau freza . indiferent de directia taieturii nu vor fi probleme de indoire.
AVERTISMENT: manusile de protectie sunt obligatorii :yepp:

executia si pozele le-am facut numai pentru demonstratie

aurelian17
21-11-2006, 15:59
o intrebare
Cu ce ai taiat? Pentru ca daca stau bine si ma gandesc cu flex sau altceva risti sa arzi unealta respectiva. Oricum ideea e geniala

blue_led
21-11-2006, 16:08
o intrebare
Cu ce ai taiat? Pentru ca daca stau bine si ma gandesc cu flex sau altceva risti sa arzi unealta respectiva. Oricum ideea e geniala
de ce ?

am taiat cu bomfaieru . cu flexu risti sa se topeasca " suportul " de lamele

Dragos Saraolu
23-11-2006, 08:55
Intradevar felicitari pentru idee daca iti apartine, este geniala.

Neo
23-11-2006, 12:01
Deci soluţia ruleaza, genial într-adevăr :headbang:

SoboLAN
23-11-2006, 17:45
E mult prea faina si usoara metoda ca sa nu incerc si eu. :bow2: .

hulubei
23-11-2006, 21:00
Rulez. blue_led preşedinte!

Tile
23-11-2006, 21:18
This is sooo nice! Gheata stabilizeaza lamelele si usureaza operatiunea foarte mult.

blue_led
01-12-2006, 20:19
am vrut sa pun o placa intel bad axe intr-o carcasa 1U . radiatorul de pe NB era mai inalt cu 2 mm fata de cit ar fi trebuit si nu se putea pune capacul carcasei . folosind metoda cu gheata ( deoarece pinii sunt lungi si subtiri ) am taiat radiatorul apoi l-am slefuit pe smirghel . dupa operatia asta trebuie sa inventez alt sistem de prindere deoarece suportii de plastic originali nu se mai pot folosi