PDA

View Full Version : Noul cod rutier!



High Octane
01-12-2006, 19:33
Ma intriga in mod special asta:
Punctul 8 de la capitolul puncte de penalizare
"6 puncte de penalizare pentru schimbarea directiei de mers prin viraj la stanga, daca prin aceasta se incalca marcajul longitudinal continuu care separa sensurile"

WTF? 6 puncte (maxim) pentru asta?

blue_led
01-12-2006, 19:47
ce te miri ? am un coleg de servici care si-a facut masina zob ( irecuperabil ) cind un gigel a facut stinga peste linia dubla . nu cred ca iti doresti sa te trezesti in fata cu o masina care incalca linia continua ( ex. coloana la semafor ) .

hulubei
01-12-2006, 21:00
Eu nu am priceput cum de se pot da puncte de penalizare (sau lua) dacă trāntesc uşa? Cu alte cuvinte iar revenim īn era interpretabilului.

Artanis
01-12-2006, 21:28
High Octane, pt. asa ceva nu se ia permisul, este normal sa fie sanctionat maxim.

High Octane
02-12-2006, 08:42
Este normal sa fi sanctionat la maxim (fara luare de permis) pentru depasirea vitezei maxime legale admise cu mai mult de 50 km/h! Da, sunt de acord!
Dar, cand iesi dintr-un cartier direct in soseaua de centura , la intersectie ai obligatoriu dreapta, iar ca sa ajungi pe centru tre' sa faci toata centura, pana mea, nu mi se pare corect! Poate fac 2-3 poze sa va dati seama exact despre ce este vorba.
Artera care leaga cartierul respectiv de centru este la 20 m stanga de intersectia respectiva, dar eu am obligatoriu dreapta!

Revin cu poze!

dios
02-12-2006, 11:46
Cum afli, de exemplu, cate puncte de penalizare ai la un anumit moment? Dai un telefon la *xxx si iti raspunde o doamna politist amabila, care zice "mai aveti 3 puncte pana la suspendare. O zi buna!"?

Neo
02-12-2006, 12:54
Parcă e faza aia din Al 5-lea Element :rotf:
Chestia cu linia continuă e ok din partea mea, m-am săturat să fac stānga şi să mă trezesc cu unul care-mi vine din faţă pe linia de tramvai că-i jmecher.
Problema ta, Octane, este că intersecţia e făcută deamboulea, asta e altceva :D

dios
02-12-2006, 13:05
aveti o problema cu linia de tramvai. Aia nu e linie continua, daca nu stiati. Daca nu e marcata poti depasi pe linia tramvaiului fara niciun fel de problema.

Un exemplu e in Baneasa, venind dinspre Otopeni. Daca faci stanga spre Aviatiei, prima parte este marcata cu linie continua, dupa aia nimic. Exceptie face depasirea coloanei oprite la semafor, sau trecerea prin partea stanga a refugiului. Insa daca vii invers dinspre podul din Aviatiei, e marcata cu linie intermitenta si poti sa mergi relaxat pe sina (cat de relaxat poti, ca sunt gropi si bucati de metal foarte nasoale).

Pe mine nu m-a oprit niciodata ca am mers pe linie, si de multe, foarte multe ori, am trecut pe langa echipaje, sau chiar in intersectie pe langa politisti de circulatie. Trec zilnic pe la Romaero Baneasa, si acolo daca nu mergi pe sina faci juma de ora, si-n intersectie e un politist de obicei, care de cateva ori chiar ne-a dat drumul pe rosu, ca sa elibereze intersectia mai repede.

Neo
02-12-2006, 13:07
Nu, am o problemă cu cei care se cred tramvai, nu cu cei care depăşesc pe linia de tramvai. Un exemplu este īntre Obor şi Victoriei :D

dios
02-12-2006, 13:22
Nu ai cum sa diferentiezi depasirea de mersul pe sina. Unde e voie, e voie, daca nu treci prin stanga refugiului sau nu depasesti la semafor coloane, e voie, nu specifica nicaieri ca o depasire trebuie sa se faca pe 50m sau 500m. Acum nu stiu cum e reglementata chestia asta in noul cod rutier?

dios
02-12-2006, 13:28
a)clasa I - 2 sau 3 puncte-amenda;
b)clasa a II-a - 4 sau 5 puncte-amenda;
c)clasa a III-a - de la 6 la 8 puncte-amenda;
d)clasa a IV-a - de la 9 la 20 puncte-amenda;
e)clasa a V-a - de la 21 la 100 puncte-amenda.

Sunt multe si chiar sunt curios pt. ce iti da 100 de puncte :D?

Extras din clasa IV:
22.savārsirea de catre conducatorii de vehicule sau pasagerii acestora de gesturi obscene, proferarea de injurii, adresarea de expresii jignitoare sau vulgare participantilor la trafic;

26.patrunderea pe drumurile publice modernizate cu un vehicul care are pe roti sau pe caroserie noroi ce se depune pe partea carosabila ori din care cad sau se scurg produse, substante sau materiale ce pun īn pericol siguranta circulatiei;

33.montarea pe autovehicul a unui sistem antifurt sonor a carui durata a semnalului depaseste mai mult de un minut consecutiv, iar intensitatea semnalului depaseste pragul fonic prevazut de lege;

Gogu
02-12-2006, 13:55
dio, lasa-ne cu linia de tramvai, ca nu mai ai voie sa circuli pe ea, ceea ce e foarte bine. Cee e prost e ca la cum e construit orasul in care locuim, chiar si cind se poate circula pe linia de tramvai e aglomerat, deja daca nu o sa mai poata fi folosita linia aia o sa fie haos.
Dar e mai mult bun decit rau noul cod, sa vedem cum o sa fie el respectat si aplicat, ca vorba aia, talk is cheap.

mobutu
02-12-2006, 14:34
unde pot citi online noul cod rutier?

dios
02-12-2006, 14:37
e prin multe locuri insa nu stiu cat de corect e. Ar fi bine sa cumparam varianta finala, totusi :)

High Octane
02-12-2006, 16:58
O varianta a noului cod rutier! (http://www.news365.ro/Noul_Cod_Rutier_pe_strada_de_la_1_Decembrie_IDN437 57.html)
Sunt interesante si opiniile cititorilor, in josul paginii!

hulubei
02-12-2006, 21:32
a)clasa I - 2 sau 3 puncte-amenda;
b)clasa a II-a - 4 sau 5 puncte-amenda;
c)clasa a III-a - de la 6 la 8 puncte-amenda;
d)clasa a IV-a - de la 9 la 20 puncte-amenda;
e)clasa a V-a - de la 21 la 100 puncte-amenda.

Sunt multe si chiar sunt curios pt. ce iti da 100 de puncte :D?

Extras din clasa IV:
22.savārsirea de catre conducatorii de vehicule sau pasagerii acestora de gesturi obscene, proferarea de injurii, adresarea de expresii jignitoare sau vulgare participantilor la trafic;

26.patrunderea pe drumurile publice modernizate cu un vehicul care are pe roti sau pe caroserie noroi ce se depune pe partea carosabila ori din care cad sau se scurg produse, substante sau materiale ce pun īn pericol siguranta circulatiei;

33.montarea pe autovehicul a unui sistem antifurt sonor a carui durata a semnalului depaseste mai mult de un minut consecutiv, iar intensitatea semnalului depaseste pragul fonic prevazut de lege;

22. Nu are ce căuta aici. trebuia să fie īntr-un cod al bunelor maniere şi atāt şi să fie aplicat general.

26. Ce mă fac cānd toată ziua bună-ziua se taie şoseaua şi trotuare şi este īmprăştiat noroiul peste tot. Calc cu maşin īn el, normal şi-l plimb mai departe. Bătuţi la fund trebuiau să fie cei care toată ziua scormonesc sub asfalt. :icon_wall