PDA

View Full Version : Banda dublu adeziva.



h3x0r
03-12-2006, 18:10
Unde pot gasi asa ceva?Am nevoie pt a lipi un vent de 120mm de unul din peretii carcasei.:)

hulubei
03-12-2006, 18:27
Se găseşte sub formă de bormaşină şi burghiu. Dacă vrei să lipeşti musai, atunci foloseşti un lipici. Nici o bandă dublu=adezivă nu-ţi va putea susţine greutatea aceea cu o aşa mică suprafaţă. Mai pui chinuiala pentru a face cadrul.

M3kk
03-12-2006, 19:13
Se găseşte sub formă de bormaşină şi burghiu. Dacă vrei să lipeşti musai, atunci foloseşti un lipici. Nici o bandă dublu=adezivă nu-ţi va putea susţine greutatea aceea cu o aşa mică suprafaţă. Mai pui chinuiala pentru a face cadrul.

Pariu? :)

Nu stiu unde se gaseste, eu am de la cineva..

Vorbeste cu PISU, parca el zicea ca stie de unde se cumpara..

PesteImputit
03-12-2006, 19:43
cumparati BISON CAR TAPE, e foarte puternic adezivul care e pe ea

hulubei
03-12-2006, 19:47
Eu tot nu īnţeleg rostul folosirii unei benzi dublu-adezive īn locul unui adeziv sau a montării directe prin şuruburi.

ratusca
03-12-2006, 20:30
gasiti la Brico... Practiker...

h3x0r
03-12-2006, 21:09
Hulubei....am un 3000B..iar tava ai care sustine mobo e al dreaq de groasa...si nu vreau s-o gauresc....
Ce sa mai zic de rama unui YateLoon pe lateral....FFS.:bulb:
Eu vreau sa prind ventul perpendicular pe suprafata,si cu pluxul paralel cu mobo..adica cam asa...

PS:Vreau sa iti multumesc ratusca pt ceva.Collerul 7700 care i l-ai vandut lui sabinus acum vreo 2-3 luni..a ajuns la mine pachet complet pana la ultimul surub si in tipla.U the man pt l-ai tinut asa!

ratusca
04-12-2006, 00:30
Cu placere, desi nu am nici o vina :D, asa le tin pe toate...

De ce nu prinzi ventilatorul de traversa aia?

h3x0r
04-12-2006, 10:07
Ar fi o idee sa-l pun asa cum zici tu sa bata in placa de baza din lateral,dar nush ce rpm ar trebui sa-i in goarna ca sa mai ajunga ceva aer acolo unde vreau eu,pt ca distanta e destul de mare.Si mai e ceva....nu prea are de unde trage aer..dc il pun acolo..pt ca nu am gaura in panoul lateral.Asa ar avea de tras din zone bay-urilor de 5.25 si ar face direct tunel cu evacuare de 120mm.Are un amic schma asta la un noname,cu 2 vant de 80mm..push andpull exact pe directia aia....si e o super briza in carcasa. :) Tu poate te gadeai sa-l pun in aceeasi pozitie dar in loc de lipit de perete..legat de traversa...nici asa nu e ok..indepartez fluxul de placa de baza,si am nevoie de ventilatie mai ales pe sursa de VDIMM.

Peizan
04-12-2006, 12:09
Carcasa asta o am si eu, si din proprie experienta iti spun ca un ventilator de 12 e indicat sa-l pui jos, in fata HDD-urilor. de fapt acolo chiar e un suport cu filtru de praf special pentru asa ceva. O sa ai un curent de aer dstul de bine gandit, o sa intre aer rece de jos care va raci HDD-urile si va ajunge si la placa video... apoi incalzit, aerul va fi dat afara de vent de 12 de sus, de sub sursa.

h3x0r
04-12-2006, 13:20
Am ventilator si in fata man.Asta e in plus.. De ce il vreau pus?Vezi ce ram am in semnatura,adauga 3.5V la ele..,o sursa liniara de pe mobo coltul dreapta sus incinsa,si afli de ce.

sabinus
04-12-2006, 13:35
Hex, mai era īn pachet o pojghiţă adezivă şi un tubuleţ de Zalman smārcāz penibil de culoare albă care s-au consumat rapid :)

Man, ugly case ai acolo. Mă simt māndru cu TT Xaser III

h3x0r
04-12-2006, 13:52
Aia nu e fix carcasa mea man.E poza de pe net.Iti seama tie placa iaia de baza din poza a DFI??:) Sau kkturile alea de rami a mushkin lvl2?Sau VF700 ala pus pe un jeg de PV a VF900 si 7600GS?
Neah...a mea arata si mai rau..la ora asta atarna la fire de peste tvot.Dar imi place carcasa....n-as da-o pe un Thermal Tape Gayer III......:evil:
Singurul lucru care ma bucura...e ca am facut un test de airflow pt 7700...si pus pe covor(simulacru de mobo),am vant in jurul lui si la 10-15cm.S-ar putea sa nu mai fie nevoie de vent de sus after all.

V0rt3x
04-12-2006, 19:55
eu am gasit la un magazin destul de naspa... ceva gen magazin de chimicale..
am avut nevoie pt a lipi mocheta de podea la margini... era o banda destul de groasa si lipea bine pe ambele parti :)
vezi daca gasesti la vreun magazin de genul asta... unde au de toate:)

AsAsIn8eR
06-01-2007, 14:52
Gasesti la Chimicale unde se gasesc diferite adezive vopsele si accesorii.E pe la 60 de mii parca o rola. Bison ii zice.E foarte puternica.

The_Napster
06-01-2007, 14:54
Eu tot nu īnţeleg rostul folosirii unei benzi dublu-adezive īn locul unui adeziv sau a montării directe prin şuruburi.
Nu necesita gauri in plus in carcasa. Mai putina bataie de cap cu bormasina si alte palarii.

AsAsIn8eR
06-01-2007, 19:05
Dap ai dreptate + ca daca te razgandesti o poti da jos cu putin alcool si mai amortizeaza din vibratii pt ca e asa mai buretos.

Leo2k
06-01-2007, 19:46
sau poti sa folosesti silicon sanitar, dinala care se pune intre cada si faianta, lipeste destul de bine si odata intarit e ca (,) cauciucul deci va absorbi si vibratiile ventului, iar daca vrei sa il dai jos tragi de el tare si se dezlipeste.

dios
07-01-2007, 11:28
Miroase urat :) Dar nu inteleg de ce ai nevoie de acel ventilator, in acea pozitie.

h3x0r
07-01-2007, 12:20
Am mosfetul ala in coltul placii de baza care se incinge si trebuie recit,si am preferat flux usor la 20 grade cu placa de bara(nici paralel cu ziceam initial),si nu perpedicular pe ea.AStfel racesc si mosfetul,si ramul(3.5V reali la multimetru) cu fluxul e aer(are 1600rpm,ma rupe la urechi,dar il simt aerul prin exhaustul din spate fara sa am vent care sa scoata!).Ventilatorul l-am prins cu o sarma grosuta de 1.5mm care nu se vede decat dc te uiti din zona spate a carcasei,si l-am pozitionat exact in bay-urile de 5.25",la capatul dinspre mobo.Harduchia works just fine.Desi pt un 3.6V 24/7 ma gandesc la un OTES.
PS:Oh man dar la cate idei traznite v-ati gandit.Silicon de baie?:rotf:

AsAsIn8eR
07-01-2007, 23:43
Ce vrei ar trebuis a fii mandru la cata inventivitate avem:)