PDA

View Full Version : Proiect Antec 3000B "meshX mod"



h3x0r
18-12-2006, 21:17
Ma gandeam sa fac un mod la fata aia obosita a antecului 3000B,nu neaparat din motive de estetica,cat din motive de airflow.As vrea sa folosesc acelasi material pe care l-a folosit si ratusca aici (http://www.crazypc.ro/forum/attachment.php?attachmentid=17383&d=1164490278),adica ACryan MeshX,iar zona unde acesta va fi pus am desenat-o in poza de mai jos cu alb.Ce parere aveti?Se preteaza plasticul de pe 3000B la o operatiune de genul asta? Si dc da...oare cum ar arata rezultatul final (in ideea ca as vrea sa iasa cu gust)?

Tile
18-12-2006, 21:35
Rezutatul final depinde foarte mult de planuire si executie. La usa nu sunt probleme deosebite de planificare. Problema apare la partea inferioara a fetei (marginea superioara a decupajului propus este foarte aproape de fantele USB). Ca sa scapi de necaz poti alege ca aceasta sa fie curba si sa eviti problema cu fantele USB.

h3x0r
18-12-2006, 21:39
Pot sa pun peste fantele USB..nu am nevoie de ele.ASta ar simplifica multe.Insa ce ma deruteaza e ca suprafetele sunt destul de curbate si incurca treaba,nu e pur si simplu plat ca la chieftecul ala.

Tile
18-12-2006, 21:55
Motivul pentru care am propus marginea superioara curba este existenta posibilitatii de fixare a mesh-ului in partea superioara.

h3x0r
18-12-2006, 23:08
OK...banuiesc ca te referi la aplicarea pe usa.Sa zicem ca renunt la aplicarea in partea de jos,din motive de executie.Cum fac ca mesh-ul ca urmareasca linia curba a carcasei pe toata suprafata?Adica cum curbez usor mesh-ul astfel incat sa nu existe discrepanta la imbinare?

Tile
18-12-2006, 23:35
Msh-ul trebuie decat usor curbat. Poti sa-l indoi manual folosind ca mijloc pentru curbare un recipient cilindric de capacitate mare ( butoi de plastic ).