PDA

View Full Version : Ajutor Optimizare Sistem



prodygal
14-02-2007, 16:59
Salutare ! Sistemul meu nu functioneaza cum trebuie. Vreau sa-l desfac complet componenta cu componenta si sa incep totul de la 0. Sa instalez componentele, sa schimb cooler-ul de pe procesor, wire management, overclock la procesor, setari bios, creare partitii, instalare windows si programe de testare si monitorizare sistem. Mi-ar fii mai usor daca as gasi pe cineva priceput care sa vina la mine si sa facem treaba asta (contra cost) sau macar sa ma ajutati aici. Sunt incepator dar trebuie sa rezolv problema asta. Carcasa are 3 ventilatoare : 1x120 in fata care baga aer, 1x120 in spate care scoate si 1x80 in lateral care baga. Ma gandesc daca nu ar fii mai bine sa imi scoata aerul prin fata, poate mai scade un pic temperatura din sistem care ajunge la 50 de grade. Ma intereseaza daca nu cumva exista adaptor de la IDE la SATA deoarece cablul de la unitatea optica este incomodat de placa video. Vreau sa imi mai cumpar un cooler pentru procesor si o pasta (ma gandesc la NOCTUA si ZALMAN) Sistemul meu este urmatorul : GIGABYTE P965 S3 , INTEL CORE E6600, GAINWARD 8800GTX, SYCRON 2X1024 DDR2 800 , SEAGATE 320GB SATA 2 16 MB BUFFER, SAMSUNG DVD +/- RW. Poate am noroc si gasesc pe cineva sa ma ajute, si aici pe forum sa primesc sfaturi si recomandari. Multumesc

Dragos Saraolu
14-02-2007, 19:14
Ventilatia este OK cum o ai acum, altfel iti ia foc placa video. Pune niste poze din lateral a carcasei (evident fara capac) pentru sfaturi si cumpara pasta AS5.

prodygal
15-02-2007, 23:26
Scuze de calitatea pozelor dar le-am facut cu telefonul.Si referitor la pasta, m-am gandit la Zalman din motivul asta: http://www.crazypc.ro/forum/showthread.php?t=5949

Cisco Kid
16-02-2007, 00:11
Faptul ca sursa e sleevuita te scapa de o bataie de cap in plus. Acuma pentru a aduce imbunatatiri wire-managementului. Deoarece vad un neon pe acolo trag concluzia ca carcasa ta are geam lateral. Ti-as sugera totusi sa-l dosesti, astfel incat sa nu se vada neonul propiu-zis ci doar lumina sa.
Mai poti intoarce si HDDul invers pentru a ascunde mufele, de alimentare si SATA, si in felul asta poti aranja mai bine cablurile care duc la el.
Pentru fanul din spate, nu ai vre-o mufa mai aproape de el, ca sa nu te mai plimbi ci firele pe acolo?
Incearca sa pliezi cablul IDE astfel incat sa iti schimbe directia in unghiuri de 90 de garade, arata mai ordonat.
Incearca sa mai ordonezi cablurile sursei pentru ca sunt cam incalcite si dezordonate.

Spor la munca in continuare

ingerulol
16-02-2007, 01:13
La placa ta de baza trebuie sa ai un conector de Case Vent pe langa procesor pe undeva(evident nu al procesorului:D ) asta te-ar scapa de cablurile aruncate prin juma` de carcasa:bulb: . Incearca sa-ti iei niste straw(sau coliere) sa-ti prinzi cablurile de la sursa ... le-ai imprastiat pe acolo ceea ce duc la o retinere a caldurii pentru ca aeru` nu circula.Iti garantez eu ca daca iti aranjezi cablurile sursei si coolerele in ordine mai scade cu 3-4 grade:confused: SINCER ... RECOMAND ca al treilea vent ...adica cel de pe lateral sa scoata !!! :icon_wall este mult mai eficienta racirea

prodygal
16-02-2007, 01:27
Buna ideea cu intoarcerea hdd-ului ! Am 2 neoane la care cred ca o sa renunt definitiv pt. ca ele sunt mov iar ventilatoarele sunt albastre. Eu am carcasa asta : http://www.soefkenijn.com/oscommerce/images/recom-black.jpg ... ma gandeam daca nu ar fii bine daca as decupa-o in dreptul placii video si sa-i pun un fan de 80mm. Poate ca nu ar fii prea estetic dar ar ajuta la racirea placii video ? O sa ma apuc de treaba asta cred ca saptamana viitoare. Mai intai vreau sa adun cat mai multe informatii, si inca nu m-am decis asupra cooler-ului si pastei.

prodygal
16-02-2007, 01:33
SINCER ... RECOMAND ca al treilea vent ...adica cel de pe lateral sa scoata !!! :icon_wall este mult mai eficienta [/QUOTE]
Am incercat si nu este nici o diferenta. Dupa ce aranjez cablurile o sa mai testez o data.

ingerulol
16-02-2007, 01:33
Neoanele alea sunt cool si trendy in acelasi timp numa` ca tre` sa le pui fade / fatada ca sa nu se vada decat lumina lor ... e mai de efect ;). De ce ai vrea sa decupezi la placa video ? dude .. .you`re nuts . Ia-ti ceva liquid cooling water/ice daca vrei sa-ti racesti placa video mai bine .. iar pasta un AS3 e buna ...

prodygal
16-02-2007, 01:41
.. iar pasta un AS3 e buna ...[/QUOTE]
De ce e mai buna ? poti sa-mi arati un link spre un review ?

Cisco Kid
16-02-2007, 01:43
Neoanele alea sunt cool si trendy in acelasi timp

Or fi neoanele faine, da nici sa faci varza cu prea multe culori, nu e bine;)

Edit: Uite aici (http://www.crazypc.ro/forum/showthread.php?t=5949) un thread despre ceva paste termice

ingerulol
16-02-2007, 01:49
Unde ai gasit frate MOV :rotf: mai bine-ti luai si tu albastre/verzi/rosii. Oricum ... baga mare si aranjeaza cablurile ...neoanele la sfarsit

prodygal
19-02-2007, 09:33
Intre timp am mai vazut poze cum trebuie sa arate o unitate pe interior.... sper ca o sa ma descurc. O sa pun niste poze sa imi spuneti daca e in regula ; bine asta cand o sa fie gata. Mai am o nelamurire : cum montez hdd-ul pe sata 300 ? Cred ca trebuie sa-i atasez alt cablu... si am inteles ca imi trebuie sa am discheta cu drivere de sata 300 ? Altcineva mi-a spus ca SP2 contine si driverele respective deci nu mai trebuie floppy si discheta cu drivere. Pana la urma cum trebuie ?

prodygal
26-02-2007, 11:10
Aaa... am zis ceva aiurea ?

ingerulol
27-02-2007, 01:47
ce aberatii te mai invata bre si pretenii astia ... SATA 300 functioneaza la fel ca cel 150 doar k fara JUMPER. Nop .. NU SCHIMBI CABLUL >..ACELASI. NOROCU` tau vere nici de disketa n-ai nevoie pt k ti-l recunoaste imediat XP-u eventual vista(shit). Ia-ti coliere sunt cele mai eficiente pentru strangerea cablurilor .sau ... mascheaza cu SCOTCH d-ala negru foarte lipicios da` sa nu se vada si nici sa nu incurce jetu` de aer;)