PDA

View Full Version : Water Cooling Question



The_Napster
16-02-2007, 18:07
Salutare!
Dispun de un PC bunicel ( zic eu ) cu care m-ar tenta sa trec pe water cooling. Mentionez ca doresc un OC pe el de vreo 3GHz la CPU + un OC la placa video .. cat se poate. Sistemul e urmatorul:
CPU: AMD Athlon 64 X2 4000+ 2GHz
MOBO: ASUS M2N-SLI DELUXE
RAM: 1024MB Kingmax DDR2 800Mhz
VGA: Asus GeForce 7600GT 256MB DDR3 128BIT 560 MHz - 1400 MHz
COOLER: Arctic Cooling Alpine 64
Accesories: 2 X Recom RC-12025 UV 120mm Fans
As dori sa cumpar un sitem complet de racire pentru Procesor si placa video, si daca e pisibil si pentru chipset ( acum are un heatpipe ). Ca suma, m-as gandi in jur de 5 milioane. Ce imi puteti recomanda. Nu m-am decis pe aceasta cale, deci nimic nu e sigur. Vreau doar sa aflu mai multe la ce pot gasi pe piata si daca este folositor. Imi doresc un OC mai serios deoarece momentan nu investesc in procesoare, ca dupa cum bine stiti, scad preturile saptamanal si risc sa imi iau ghimpe serios daca ma grabesc. M-ar interesa o temperatura decenta intre 35-42 grade pe procesor la 3GHz in idle, si un maxim 48 in load. Cat despre placa video, sistemul de racire al ei va trebui schimbat orice as face deoarece face un zgomot nasol cand turez ventilatorul la maxim sa reziste la overclock.
Intrebare: Cu o racire mai buna as avea sanse sa nu se blocheze bios-ul si restul socotelilor la OC? Acum cu sistemul de fata, cand setez 2.6GHz si dau reset nu mai intra nici macar in bios si trebuie sa il resetez, orice voltaj as fi setat. Cu temperaturi mai mici pot mari frecventele fara riscul blocarii?
Pentru moment cam atatea curiozitati am. Astept comentarii si idei ... numai bine ;)

h3x0r
16-02-2007, 20:51
UIte (http://www.pc-coolers.ro/produs.php?id=679),cumperi ce ti-am dat link acolo,si il upgradezi in timp.Principalele vizate la upgrade sunt radiatorul black ICE de 120...sa-i pui un black ICE 2 2*120,pompa de la L20 la L30,si un waterblock de VGA,totul in acelasi loop.Cred ca iesi la 6 mil max cu ce am zis eu mai sus.Mai eftin de 6 mil eficient si klumea pt video si CPU nu iesi...decat dc iei un rahatel de la Thermal take.:naughty: So think about it.Asteptam impresii de la lumea care are water,ca vdm dc alternativa mea e viabila.
Ma gandesc ca dc ai 7600GS/GT , poti pune procul si PV in acelasi loop.La un 7900GS si 4400+ OC..nush..nu ma pronunt.

The_Napster
16-02-2007, 21:00
La modelul ala ma uitesem si eu. Dar avand in vedere ca am o carcasa no-name, unde trebuie sa pun radiatorul de 2x120?
In spate am doar 1x120mm.

The_Napster
17-02-2007, 10:06
http://www.pcfactory.ro/it/sisteme-racire/apa/alphacool/starter-retail-uni-12v/ Aceasi smecherie la 8 milioane?

The_Napster
17-02-2007, 13:25
http://www.alphacool.de/product_info.php/products_id/319/cPath/5_302_292/retail-complete-sets/alphacool-starter-retail-uni:.html
http://www.alphacool.de/product_info.php/products_id/3620/cPath/5_302_168/sets-with-120mm-radiator/kom-alphacool-basic-set-120-rev.3-12v.html
De aici ce e mai misto?

ratusca
17-02-2007, 18:16
5 mil pt. CPU/GPU hm... cam imposibil...
Ia un kit de proc si mai adaugi pe parcurs, numai radiatorul dublu Black Ice II Pro este peste 1,5 mil.
In privinta carcasei o sa trebuiasca una mai de doamne ajuta. Radiatorul dublu se poate pune sus sau jos cu ceva modificari in carcasa, atentie si la gabaritul pompei si al rezervorului (o pompa L20 ca in kitul de la pc-coolers are L x B x H mm: 115 x 55 x 105 la care mai adaugi fitting-urile si iesirea furtunului...)
Ala la 8 mil. nu e aceeasi jmecherie :D are alta pompa, alt bloc de CPU...

Din ultimele 2 ala mai scump e mai bun :D are alt radiator, Black Ice Extreme, care e mai gros decat Black Ice Pro.

Ca si kit de inceput recomand pe cel de la pc-coolers. La banii aia nu gasesti altceva mai bun ca performanta.

Succes!

The_Napster
18-02-2007, 13:49
Da, dar merita sa investesc o caruta de bani in kit+accesorii ce trebuie sa mai iau ( VGA block, etc etc...). Chiar merita? O solutie mai buna ar fi un cooler cpu scythe ninja si un zalman pt VGA?
Tin sa mentionez ca vreau sa ating 3GHz ...

ratusca
19-02-2007, 01:26
Am doi ani si jumate de cand folosesc apa pentru racire, nu prea mai stiu cum este altceva. Intr-adevar cam costa, poti incerca ninja si zalman (cred ca si astea costa plus un ventilator bun) daca asa nu obtii ce vrei, atunci vei vedea daca merita sau nu :D tu decizi.

The_Napster
19-02-2007, 14:04
Da dar nu am bani sa investesc si in ventilatoare si in H2O :)