PDA

View Full Version : Zalman Fanmate 2 - streseaza componentele?



mastermind
22-02-2007, 22:20
Am facut o schimbare in configuratia calculatorului si imi da mari batai de cap.
In incercarile mele de a face computerul cat mai silent i-am luat o sursa silent, ventilatoare la fel, am amortizat cu cauciuc prinderea coolerelor si hdd de carcasa, airflow mai bun, cable management etc.
Pt placa video nu au mai ramas bani si pt ca are singurul fan din tot comp care face zgomot (mai mult decat toate celelalte 5 ventilatoare!) i-am luat un controller de turatie Zalman Fanmate 2 si am facut in felul urmator: am scos cablu alimentare din mufa alimentare ventilator placa video->conectat la controller->conectat controller la placa de baza in una din mufele pt fan-uri. Nu pot pune controllerul direct la alimentarea de pe placa video pt ventilator pt ca acea alimentare are 2 pini iar mufa controllerului are 3 pini.
Ideea e ca detectez comportamente periculoase la comp de cand am montat ala: monitorul-traful lui cred- tiuie/scoate un zgomot specific, care nu era pana acum. Si cand am atins controller-ul pe care l-am fixat pe carcasa, m-am curentat - de carcasa; nu a fost cine stie ce piscatura, insa a fost. E prima data cand a curentez de la carcasa comp!
Ce ma sfatuiti, sa scot controllerul? Sa il fortez sa intre pe placa video? (nu mi se pare o idee buna, apropo)
Comportamentele bizare au loc din cauza ca alimentarea pt ventilator a placii video nu e folosita, nu are consumator?

Informatii suplimentare: placa baza ABIT AN7, placa video Leadtek WinFast A7600GS TDH 256mb ddr2 GeForce 7600 (are mufa suplimentara conectata), sursa Seasonic 430W, consum mare nu am, monitorul e CRT Samsung SyncMaster 957MB.

Pareri?

Alice
22-02-2007, 23:19
Coincidente, stai calm.
Nu am inteles ce cauta fanmate-ul afara din carcasa, dar ma rog :)

Sugestie pentru partea cu curentatul: intoarce steckerul in priza. Nu, nu glumesc.

mastermind
22-02-2007, 23:41
Coincidente, stai calm.

Ambele?:)


Nu am inteles ce cauta fanmate-ul afara din carcasa, dar ma rog :)

Daca doresc sa joc ceva care necesita placa video la parametri de forta pot schimba temporar turatia foarte usor


Sugestie pentru partea cu curentatul: intoarce steckerul in priza. Nu, nu glumesc.

Am UPS iar pana acum a stat exact la fel si nu a curentat. Ma rog, am incercat. Nici un efect.

blue_led
22-02-2007, 23:43
..........Si cand am atins controller-ul pe care l-am fixat pe carcasa, m-am curentat - de carcasa; nu a fost cine stie ce piscatura, insa a fost. E prima data cand a curentez de la carcasa comp!
.....
nu ai impamintare la priza !
verifica circuitul sau pune pe cineva sa faca acest lucru .
nu vrem sa fim mai putini :P

AsAsIn8eR
23-02-2007, 06:11
Componenta aia de jos din slotul PCI ce e?Tv tuner?Sta cam stramb acolo din cate vad.

MLADEN
23-02-2007, 06:49
Nu ţi se încălzeşte prea tare placa video din moment ce i-ai redus turaţia la ventilator?

h3x0r
23-02-2007, 07:53
In general.....fanmate cand il pui,alimenteaza-l si tu din sursa cu un adaptor de la mufa de vent la molex.Eu asa fac cu ambele fanmate-uri pe care le am.:D

mastermind
23-02-2007, 08:21
Nu ţi se încălzeşte prea tare placa video din moment ce i-ai redus turaţia la ventilator?

Nu. Fata de turatia si voltajul stock, doar 2 grade in plus are placa in regim silent- vreo 5-6 v. Nu stiu turatia pt ca ventilatorul nu are decat 2 pini, ala pt turatie lipseste.

mastermind
23-02-2007, 08:22
In general.....fanmate cand il pui,alimenteaza-l si tu din sursa cu un adaptor de la mufa de vent la molex.Eu asa fac cu ambele fanmate-uri pe care le am.:D

Incerc diseara solutia ta.

mastermind
24-02-2007, 11:12
Avea dreptate cine spunea ca dupa ce reusesti sa iti faci computerul silent o s auzi alte sunete care nu le auzeai pana atunci, gen carait de hdd, sunetul de bobina al monitorului(sac!), etc.

Am scos controllerul cu totul, apoi am incercat si cu el in conectat direct la un molex din sursa. Acelasi sunet il am la TV. Deci asa se auzea inainte, numai ca era acoperit de sunetul coolerelor.

Se pare ca e de la faptul ca priza nu are impamantare...am desfacut azi priza si suprize..doar 2 fire:). Se pare ca am impamantare doar la o priza si aia in alta camera. Sucks.

Zalman Fanmate-ul imi face practic placa silent, si sta in 47 grade, fata de 45 cat erau inainte sa il conectez.

Are cineva idee daca si de ce ar afecta placa video ca nu are consumator alimentarea pt cooler?

h3x0r
25-02-2007, 21:08
Nu afecteaza cu nimik faptul ca nu ai ceva bagat in alim coolerului de pe PV.:D