PDA

View Full Version : Se merita un cooler de HDD?



Valentin
30-09-2004, 15:49
Ca si in titlu, intrebarea este daca se merita un cooler pe HDD, si daca da de care?

Behemoth
30-09-2004, 16:26
Uite in randurile de mai jos ce spune un inginer de la Seagate:

"As far as how hot a drive can get, the drives are spec'd to 60C ambient temperature. Extensive reliability testing is done both at 60C and 65C to test for margin to establish that the drive performs well in temperature extremes. I would strongly recommend against operating the drive above 60, as problems will arise, but below that it should work fine and data integrity should not be a problem. That being said, the drive will always operate best at around room temperature. You'll find the same behavior with any hard drive, although I'm not sure if our competitors' testing is as thorough as ours. If you're looking for a compromise between fan speed and drive performance, I'd recommend shooting for about 50C. That should be safe to operate at on a somewhat continual basis."

In concluzie, merita sa montezi un ventilator pentru hdd in conditiile in care vrei sa-l tii sub 50* C. Daca te preocupa silentiozitatea, atunci va trebui sa folosesti un ventilator pe masura, adica Papst ori Panaflo.

C3rE
30-09-2004, 16:29
Si daca ai sa te orientezi catre una din carcasele recomandate pe celelalt topic ai sa remarci ca se poate monta un fan de 80mm in fata HDDurilor.

Valentin
30-09-2004, 18:10
revenind la ventilatoarele de hard, unde gasesc in romania papst sau panaflo si cat costa?

C3rE
30-09-2004, 18:11
quietpc.ro, te descurci de acolo.

Valentin
30-09-2004, 18:19
"destination host unreachable" ... se pare ca e picat site-ul asta.

C3rE
30-09-2004, 19:37
Foloseste www.quietpc.ro :))

Valentin
30-09-2004, 20:27
Exact asta am folosit. acuma merge, atunci nu mergea ... ma rog se pare ca sunt cam aceleasi componente ca la pc-cooler.ro

Gogu
01-10-2004, 22:55
Nu prea ai vazut site-ul ala daca spui asa ceva.

nexss
05-04-2010, 20:07
UN HELP urgent!
vreau sa achizitionez 2 venturi .imi trebuiesc pentru pomparea aerului deci trebuie dupa stiinta mea sa fie paletele cu o anumita curbura si ondulatie ..adica vad la multe pc uri profesionale in modding cam peste tot cam 2 tipuri de venturi ..eliciile clasice de "spalarea" aerului, pe un sitte de aerodinamyca a prezentat unu o elicie ce pompeaza aer pur si simplu impinge , daca e putin mai dreapta elicia doar vantura aerul..asa..ca un vel de fentilator 50% efect si nu mai dau de respectivul sitte ...
deci tre'sa cumpar 1 vent sa pompeze aer intr-o tubulatura normal il vreau mai silentios dar si puternic ( e pt camera copilului ) eu ma gandeam la aceste dimentiuni
Specificatii Coolink SWiF2 920 92 mm Turatie1100 rpm Nivel zgomot 11.5 dB sincer e limba chineza pentru mine aceste date in afara de 92 mm adica 9 cm nu mi dau seama cat de silentios ori eficient va rog un help
MULTUMESC FRUMOS