PDA

View Full Version : Coolere de carcasa



djdano
23-02-2007, 09:27
Salut!

Exista vreo posibilitate sa-mi pun 2 coolere de carcasa daca am un singur slot de alimentare pe placa de baza?

ratusca
23-02-2007, 09:45
Da, alimentezi unul de la sursa, le alimentezi pe amandoua de la sursa, sau iti confectionezi un "Y" cu mufa mica cu 3 pini (la care firul de monitorizare rpm. este legat la un singur ventilator) pentru alimentarea din placa de baza sau cu mufa molex 4 pini pt. alimentarea de la sursa.

Dragos Saraolu
23-02-2007, 09:48
Exista adaptor pentru alimentare ventilatoare de la un molex normal, multe ventilatoare se vand direct cu asa ceva.

djdano
23-02-2007, 13:18
Exista din intamplare de cumparat un Y la care sa leg de placa de baza 2 coolere? Nu m-as pune sa fac eu unul ca nu ma descurc nici cu patentul, nici cu firele :P

Iar molex nu mai am disponibile, ultimele doua le-a papat placa video :(

Johnny_L
24-02-2007, 08:18
Man nu e recomandabil sa legi 2 coolere pe aceeasi mufa din placa de baza din considerente de consum curent (prea mare poate se buleste ceva pe placa). Le legi frumos pe amandoua (sau oricate vrei) pe un molex ce vine de la sursa si duci in placa de baza mufa de la unul din ele numai cu firul galben de monitorizare a turatilor.

LE: Ma gandesc oricum ca si grosimea traseelor de la mufa de pe mobo este gandita pt. un singur vent.