PDA

View Full Version : Un TELEFON in adevaratul sens al cuvantului - Motorola F3



Alice
29-03-2007, 18:55
"Review" pe scurt:

Am vazut ieri jucaria la o tipa.
Cand l-a scos din cutie mi-au picat plombele.
Mic, frumos, subtire, usor.
L-am luat la butonat.
Ce stie:

Telefon, logic. GSM900 si 1800.
SMS-uri
Ceas cu alarma.
si ATAT!!! Nimic mai mult! Nu tu bluetooth, infrared, mp3, radio, camera... nu are mufa de date. De fapt are o singura mufa, pentru incaractor si hands-free.

Pare destul de greoi de utilizat, dar te obisnuiesti repede cu el.

Gandindu-ma la primele modele de Vertu (scumpe si proaste), si stiind-o pe tipa, am intrebat cate sute de E a dat si pe jaful asta (la ce stie...).

Bineinteles ca mi-au picat IAR plombele: 150. Nu de euro, ci de lei. La liber. De la Vodafone.

Am injurat de mama focului ca era 10 seara si peste tot era inchis si m-am apucat de cautat pe net.

Telefonul cica ar tine in jur de 300 de ore stand-by si cel putin 7 zile "pe bune".

Tehlonogia folosita pentru display-ul este EINK. Adica nu foloseste curent decat cand se schimba informatia de pe display. Da, daca ii scoti bateria ramane display-ul cu ce era afisat pe el.
Display-ul este alfanumeric. Are 2 randuri x 6 caractere :D

Azi toata ziua am cautat de am innebunit. La Vodafone, chiar si 'la liber' e blocat in retea. La telefon de 150lei sa mai dau 25 sa-l decodez, nu-mi convenea. Singurul loc in care l-am gasit, la un pret decent, a fost pe www.dm.ro ; nu era in stoc dar l-au adus repede.

Acum o astept pe nevasta-mea sa vina, sa vad daca imi da cu el in cap sau nu.:what: Eu din pacate nu pot folosi asa ceva :( - sunt dependent de telefon cu ssh. Si sa car doua telefone dupa mine, nu are rost.

http://www.gsmarena.com/motorola_motofone_f3-1794.php

Edit: DPDVD tehnologic, e tzapan:
- display E-INK
- Doua antene
- HOPA: Linux-based :). Ma mai gandesc daca o sa ajung la nevasta-mea. Poate, pana la urma, o sa suporte si ssh :D j/k.
- Single chip
- bla bla, mai multe detalii aici: http://electros.in/motorola-motofone-f3-a-revolutionary-mobile-phone

burebista
29-03-2007, 19:02
Tre' sa recunosc ca-mi place, mai ales ca e NUMAI telefon.

spiderr
29-03-2007, 19:36
ieri era si stoc ;)

http://www.pcfun.ro/Telefoane-mobile/Telefon-mobil-Motorola-F3-Motofone

mimed
29-03-2007, 20:25
Interesant, dar are cateva neajunsuri ( 2 linii de text, caractere cam ciudate si alte chestii).

Alice
31-03-2007, 01:22
spiderr, crede-ma ca am luat toate magazinele GSM care il aveau pe site cu preturi < 150 lei la telefon. Si pe cele din centru la picior.
"Poate V3", "Cred ca va putem aduce maine", "N-avem", etc. Au fost singurii care au reusit sa mi-l aduca in aceeasi zi.

Se pare ca-i place nevesti-mii. Nu stiu daca sa ma bucur sau nu, ca e dragut rau... Oricum o sa-l mai iau din cand in cand sa fac si eu o tura cu el :)

blue_led
31-03-2007, 08:23
cum se vede eink-ul la intuneric ?

Alice
31-03-2007, 15:22
exact ca o hartie :)
daca ai un pic de lumina, poti vedea.

dios
03-04-2007, 19:59
O nota buna pt. Motorola. Constructie desavarsita, aspect f. misto. In rest, evident ca nu are nimic. Ca telefon nr. 2 (pe care nu-l folosesti prea des) e ok. Daca ai putea sa dai disable si la lumina, ar fi perfect. Nu prea ai nevoie de ea.

O directie pe care ar trebui sa o ia mai multi producatori. Calitatea constructiva, designul bun, baterie multa. Pe urma tona de facilitati pe care 50% dintre utilizatori nu le folosesc niciodata. Dar deh, nu e la fel de profitabil.

Artanis
03-04-2007, 21:05
Very nice, indeed...dar care o fi indicele SAR ? :)

hulubei
03-04-2007, 23:08
E fain. Jucărie chiar. Mai că dacă-l făceau mai scurt īl puteai ţine īn portofel lāngă carduri.
Nu am stat să văd cāt de comod este la convorbiri lungi, dar exact cum s-a mai spus, doar ca telefon secundar e super ok.

Alice
04-04-2007, 08:45
Artanis, o sa razi: 0.47 :)
E foarte bun si ca telefon principal pentru multe persoane.

faraonu
04-04-2007, 10:44
E foarte bun si ca telefon principal pentru multe persoane.

ca spre exemplu pt gagici, sa si-l bage in slipi cand merg la plaja.

ps: cum sunt melodiile? poti dezactiva functia de vorbire in limba nativa?

Artanis
04-04-2007, 10:52
Artanis, o sa razi: 0.47 :)
E foarte bun si ca telefon principal pentru multe persoane.
Cam bun :)
Am o intrebare pt. tine: busola de la Vodafone nu cred ca se mai poate afisa, corect ? Si tot tinand cond de afisajul limitat la 2 linii (12 caractere), intelegi oare cine te suna ? :confused:

Alice
04-04-2007, 14:32
Melodiile sunt pretty nashpa (dar are si una 'normala' si relativ ok)
Functia de vorbire se poate dezactiva
Busola nu cred ca merge (n-am pus decat Orange in el)
Cine te suna... Asta e facut pt. chestii de genul "Mama, Tata, bunica, boul, etc" :evil:
Daca nu te deranjeaza sa citesti ceva de genul:
Alexan
drae ok :D

dios
04-04-2007, 14:47
Mama, Tata, bunica, boul, etc

ahahahah buna, intr-adevar. Azi a stat la incarcat, de maine il iau si eu in masina, unde o sa stea restul vietii sale. BTW, are 2 ani garantie :D

Artanis
04-04-2007, 19:55
Trebuie sa ajung si eu sa-l studiez. E chiar intrigant, chit ca e schilodit cu display-ul acela...

sway
04-04-2007, 23:07
Azi l-am achizitionat si eu cu vreo 400 de puncte de la Voda pt cartela de lucru in care nu am prea multe numere si mesaje doar despre factura. In principiu e ok, exact ce cautam; telefon de telefon, fara mp3, avi, dvb, camera foto de enshpe' mp/dslr, jacuzzi, lazer-pushca, FM,...... sper sa nu il rup curand prin buzunarele mele pline de surubelnite, sarme si alti clesti. Daca mai tine si bateria pana pe la 5 zile - o saptamana, il declar telefonul anului pana acum (dintre cele 3 pe care le-am avut in aceste 3 luni si cateva zile)... si faza cu 2 ani garantie este peste asteptatele mele :bow2: .

Long live MOTO!!! :ola:

P.S. :prod: apropo, stie careva daca se poate scoate "efectul" de ascending de la melodii???

Artanis
06-04-2007, 11:00
Am luat si eu unul, cu gandul sa-l ofer de Paste. Este un telefon interesant, desi e subtire e putin cam mare. Face tot ce trebuie sa faca un telefon, iar spre deosebire de LCD-urile clasice, display-ul acesta rudimentar este foarte lizibil in lumina puternica sau in soare.

P.S. Alice, indicele SAR conform manualului este de 0,72.

HymuraX
07-04-2007, 15:01
My got one too, very very nice :D cred ca o sa il folosesc eu :D, il confisc persoanei cereia i-a fost destinat :D deja are peste 26 de ore de cand sta la o liniuta si vorbit.

Gobar
20-10-2007, 17:19
Am luat si eu unul ca telefon secundar (telefon de servici).
M-am distrat copios, nici macar nu pot edita intrarile din agenda (ori n-am reusit eu, oricum in manual nu scrie ca s-ar putea realiza operatiunea).
Setarile complexe se fac cu ajutorul cod-urilor.

Pun cateva dintre setarile complexe:

***520*^ (^ e tasta din stanga sus) - schimbare limba
***470*^ - setare format ora
***644*^ - setare nr. mesagerie vocala
***510*^ - activare instructiuni vocale, pt. dezactivere folositi in loc de 510, 511
***250*^ - activare tonuri tastatura, pt. dezactivere folositi 251
***260*^ - activare blocare automata a tastaturii, pt. dezactivare folositi 261
***300*^ - setare PIN SIM
***310*^ - activare PIN SIM, folositi 311 pentru dezactivare
***000*^- restabilire setari initiale

colinmcrae
21-10-2007, 19:28
ma gandesc si eu la unul, cel putin nu o sa il fure nimeni. :) Sau daca il fura nu ma afecteaza asa de tare

dreamer
21-10-2007, 20:48
Cu telefoanele astea ne aducem aminte de era Nokia 2110 si chestii asemanatoare, atat de inapoiat e. Singura utilitate pe care i-o vad este ca telefon fix cu cartela, in casa, in masina, ceva...