PDA

View Full Version : Mainboard Allendale 4300/4400 ?



Debian
01-05-2007, 04:43
Se doreste sa ajut un amic in alegerea placii de baza pentru un Allendale 4300/4400 in vederea obtinerii mai mult a stabilitatii decat a unui overclock (desi nu e exclusa varianta unui mid ovk dar nu foarte probabila)., pentru un sistem 24/7.

Pretul maxim ar trebui sa fie undeva in jurul sumei de 450 RON, poate 500 dar cu mari sacrificii.

Google-ul mi-a soptit in ultimele ore cateva variante dupa cum urmeaza :

ABIT AB9 (+/- PRO)
ASUS P5B / -E / -E Plus

AB9 pare-se ca a avut ceva dificultati de BIOS in trecut si nu e precizat pe nici un site daca acestea s-au rezolvat, fiind caracterizat de Anandtech ca si "maligned elder brother of AB9 PRO", hehehe, desi overall are good reviews.

Sunt cumva confuz in urma documentarii facute, intrucat nu e stabilit, si nici macar insinuat un top al performance/price sau stability/price intre cele 5 modele scrise mai sus.

Se pune un oarecare semn de egalitate intre AB9 si P5B si cum eu sunt fan ABIT, subiectivismul-mi dicteaza sa aleg AB9 desi ceva imi spune ca nu e tocmai right.

Rog in consecinta sa-mi dati niste sugestii (poate alte modele de MB ? exceptand Gigabyte va rog) in privinta alegerii ce pare ca, deocamdata, m-a depasit.

P.S.

Precizez ca nu se va investi cine stie ce in memorii desi se va merge pe old school, Corsair, Geil, Mushin etc..

E ora 5 AM, nu mai pot :(

matose
01-05-2007, 11:23
Daca nu iti trebuie neaparat uGuru alege Abit IB9: urca bine in FSB, nu are problemele lui AB9 la partea de IDE (are controller ITE in loc de JMicron) ;)!

Caligula
01-05-2007, 12:18
P5B-E all the way. Si asa mai mult de FSB 380 nu scoti din allendale ala.
IB9 nu iti ofera flexibilitatea divizorilor de memorie de pe 650i si ultima e si mai ieftina.

matose
01-05-2007, 12:22
Oricum mai mult de DDR800 nu ii trebuie asa ca orice memorii or sa mearga! I965 e mai performant si mai rece decat 650i, asa ca ramane recomandarea mea ;)!

spiderr
01-05-2007, 12:34
Si eu recomand tot P5B-E, am avut experienta placuta cu acea placa :D

Debian
01-05-2007, 15:09
Ok, multumesc de sugestii.

Azi e ultima zi de documentare despre Mainboar, heh.

DDR800 ? Prea mult, omul nu vrea FSB 333+ , ci poate un umil 300-310, incat presupun ca DDR667 va fi suficient.

Experientele cu AB9 sunt atat de nefericite ? Exceptand JMicron-ul, ce i se reproseaza de fapt (da, pozitionarea IDE , insa aici e vorba de un below-average home user, nu va fi deloc afectat de arhitectura placii de baza, sau cel putin nu il va interesa, in conditiile in care ii ofera stabilitate 24/7 in ORICE aplicatie).

spiderr
01-05-2007, 20:42
La AB9 eu nu am avut probleme decat cu fsb-ul dar asta era inainte sa apara biosurile mai recente.. in rest nimic de reprosat

Debian
02-05-2007, 11:22
Am luat AB9, thx all.

Debian
03-05-2007, 03:21
E nitel offtopic si tardiv fiindca facui deja comanda, dar in afara de Dual-Lan si optiuni Raid in plus, exista vreo diferenta majora intre AB9 si AB9 Pro.

Vorbesc de stabilitate, poate chiar si de features (poate mi-au scapat mie cateva), diferenta e 500 de mii si Dual-Lan e nice :(

Dragos Saraolu
03-05-2007, 08:25
Nu, AB9 simplu se overclock-eaza chiar mai bine decat varianta Pro de regula.

Debian
03-05-2007, 10:21
Credeam ca au rezolvat some known issues cu varianta PRO desi majoritatea site-urilor spun ca update-ul de BIOS s-a ocupat de acest "departament".

Se stie ca erau ceva dificultati cu niste memorii (care sper sa se fi rezolvat via BIOS update), stie insa cineva daca AB9 a facut/face mofturi cu :

http://www.itdirect.ro/produs.php?103:625

?

ABIT si Corsair obisnuiau sa fie amici buni candva.

-----------------------------

Erm... e un thread aici ce subliniaza dificultati pre/post instalare OS, in cazul existentei unui device P-ATA si a "bifarii" gresite intre AHCI (recomandat Vista :bulb: ), IDE si RAID.

AB9 are aceleasi issues, ce trebuie selectat din BIOS astfel incat sa nu ma enervez ? :)



Sistemul va avea un

http://www.itdirect.ro/produs.php?126:584 (S-ATA2) (permanent)

si un Plextor 760A (P-ATA).

Finalmente Plextorul va fi inlocuit cam cu orice DVD-RW pe S-ATA insa 2-3 zile va trebui sa-l inghita, altfel avem scandal :horse:

Rog detinatorii placii sa contribuie extensiv in aceasta directie, sunt un storage maniac si detest orice problema de natura asta (fiindca it can't be fixed by modding, adding a cooler,fan, etc...)

-------------

P.S.

Dat fiind ca e tot Jay-Macrou si s-a mai discutat acest lucru pe forum (legat de ASUS insa) presupun ca rezolvarea e aceeasi :

AHCI pentru P-ATA, fie optic sau magnetic (Jay-Macrou controller)
SATA pentru restul
+
no install drivere Jay in Windows,

right ? :what: