PDA

View Full Version : Temperatura E4300



mindwar
22-05-2007, 02:28
Salut am un E4300 pus pe o placa de baza Asus P5B. Racirea este facuta de un Scythe Ninja care momentan e fanless, singurele doua vent-uri din carcasa fiind un Antec tri-cool si vent-ul de pe un Seasonic s12-430.

Initial, cand am instalat sistemul, intru in Windows.. pun Asus Probe si temperatura la CPU era de aprox 50 grade in idle si vreo 59 dupa ceva Orthos.
M-am gandit ca e OK, temperatura ambianta era destul de ridicata... iar la urma urmei e fanless. Mi-a dat prin cap sa pun si vent-ul pe radiator (desi ciudat, la testul degetometrului cooleru/heatpipe-urile erau reci). Temperatura a scazut cu vreo 2-3 grade. m-am gandit ca totush 47-48 e cam mult pt un cooler, vorba aia, cu pretentii.

Dupa ceva timp am gasit Core Temp, zica-se cel mai bun utilitar pt masurat temperatura, downloadez, rulez... vad 39-40grade in idle... 10 mai putin decat in Asus probe, in load.. aceas poveste . In acelas timp aflu de ceva setare in bios (PECI) care la mine era disabled. Dau enable intru in Windows... 20 grade in Asus probe in idle, 29 grade in Core Temp si cam 37 dupa ceva Orthos, 45 in Core Temp.

Intrebarea ar fi in cine sa am incredere? Ce-i cu setarea aia din BIOS? Cum ar trebui sa stea? Care este temperatura (si mai ales, raportata de ce program?) la care ar trebui sa-mi fac probleme?
cu PECI enabled situatia pare sa stea foarte bine (chiar ar merge un mic OC).
Multumesc.

ninjaskija
22-05-2007, 12:07
Intel TAT si Core temp is cele mai precise in raportarea temperaturii.. io zic sa te bazezi pe astea 2..

Blackoberst
22-05-2007, 12:18
PECI ar trebui sa stea pe enabled, e responsabil cu raportarea corecta a temperaturii.
Ar trebui sa-ti faci probleme daca temperatura raportata de Probe depaseste 60 de grade, in rest temperaturile sunt ok.

mindwar
23-05-2007, 01:21
multumesc pentru clarificari:D
sa vedem acum daca merge si ceva OC:>

costinu
30-07-2007, 08:23
Am si eu o problema cu temperatura la un E4300.
Placa de baza e IB9. Temperatura la frecventa default e 45 idle si 65 full load.
La 3GHz idle e 46 si full load e 72.
Coolerul este un ninja, pe care l-am remontat, in ideea ca poate prima oara nu a fost bine pus. Pasta este Zalman.

Ce parere aveti? Oare nu este contactul bun?

PS: am uitat sa specific ca atat TAT cat si Core imi dau eroare la rulare indiferent de frecventa la care sunt.
Degetometrul indica maxim 40 de grade :D