PDA

View Full Version : Freezer 64 pro sau Katana 2?



planoru
11-06-2007, 11:26
M-ar interesa o comparatie intre cele doua coolere cu ventilatoarele default (fullload si minim), pe AM2. Am vazut un singur post,legat de katana 2, pe forumurile pe care stau si omul pare nemultumit. Nemultumiti par si cei care au postat pe newegg.com.
In magazine, preturile sunt cam aceleasi, iar design-ul e aprox. la fel. Diferentele par sa fie facute de sistemul de prindere, unghiul aripioarelor si ventilator. Posibil ca heatpipe-urile sa fie diferite. In principiu, katana 2 ar trebui sa fie mai silentios, dar freezer 64 are turatie mai mare.
Un avantaj al freezer-ului e ca deja se stie ca face treba buna pt. cat costa. Despre katana 2 n-am auzit prea multe pareri.
Multumesc!

aurelian17
11-06-2007, 21:19
eu folosesc freezerul la turatie minima, si nici macar nu se aude. In afara de asta temperatura in full load nu a depasit 55grade desi in camera am avut si peste 26. Despre Katana nu stiu ce sa zic, dar mie coolerul ala mi se pare anemic. Freezerul e avantajat si de ventilator, ca poti raci si ceva din aproprierea procesorului(memorii/mosfet).

planoru
12-06-2007, 06:45
Pai e vorba de Katana 2, nu de Katana simplu:
http://www.scythe-eu.com/en/products/cpu-cooler/katana-2.html
Conform specificatiilor de pe site-urile prducatorilor, freezer-ul e cu 7 grame mai "anemic". Au amandoua 3 heatpipe-uri si katana 2 are aripioarele inclinate in totalitate(pt. mosfeti). Tu la ce frecventa tii procesorul/vcore si ce TDP si core e?
Am gasit pe cineva pe cg cu katana 2 aceeasi placa de baza, slk3000B si temp. asemanatoare in camera. Vreau sa fac o comparatie.

aurelian17
12-06-2007, 09:54
procesorul era la 2.3ghz cu 1.3v si orthos cam 2 ore. Tdp-ul e 65w.

uite un link in care se testeaza comparativ mai multe coolere printre care si katana II: http://www.au-ja.com/review-cooler2006p4ee-20.phtml

planoru
12-06-2007, 11:58
Mersi. Speram la un review in care cele doua sa fie comparate. Sau macar unul in care katana 2 sa fie pe AM2(nu prea am incredere in sistemul ala de prindere. Pe LGA 775 performeaza destul de bine.
Temperaturile tale sunt mai mari fata de sistemul cu katana 2 comparatia(4200+ la 2400,core windsor tdp 89w...voltajul pe la 1.38), dar posibil sa fie la turatie maxima(1500RPM). Quote: "45 grade in idle si ajunge max in 54..."

aurelian17
12-06-2007, 12:53
testul dat de mine e la turatie minima. La turatie maxima ventilatorul de pe Freezer incepe sa se auda peste celelalte surse de zgomot din carcasa. Oricum din ce am vazut nu e diferenta prea mare intre katana si freezer. Ambele au cate 3 heatpipes si ar trebui ca si performantele sa fie relativ identice. Katana are un plus datorita faptului ca poate fi montat si pe alte platforme decat am2. Alegerea iti apartine.

LE cat despre temperaturi si mie mi se par mari dar sincer sa fiu nu stiu cat de bine sunt raportate. Abitul meu nu cred ca este foarte bine calibrat la capitolul temperaturi desi am ultima versiune oficiala de bios. Temperatura o citesc cu core temp si alte cateva utilitare de genul si sunt diferente de 1-2 grade si intre acestea.

Dragos Saraolu
12-06-2007, 12:57
Mai uite aici (http://www.shopit.ro/componente-pc/coolere/thermaltake/cl-p0371-tmg-a1/) o varianta demna de luat in seama.

planoru
12-06-2007, 13:57
@aurelian17
Nu e diferenta prea mare si tocmai aici si nedumerirea. Performantele ar trebui sa fie la fel dar ventilatoarele sunt putin diferite. La ventilatoare, heatpipes (felul in care sunt facute) si la sistemul de prindere ar trebui sa fie diferenta. Ce mi-e teama la katana e sa nu aiba sistemul de prindere cam slab pt. AM2 si sa nu fie contactul bun.

@Dragos Saraolu:
Nu am incredere in tt. Coolerul pare copie dupa freezer(au ajuns sa si masoare in sone zgomotul). Din ce experiente am avut cu tt pana acum, ori zgomot mare, ori racire slaba.

Dragos Saraolu
12-06-2007, 15:37
Avantajul acelui cooler este ca are 4 heatpipe-uri fata de 3 cum au celelalte si intradevar pare copiat la greu.

planoru
12-06-2007, 15:50
Si dau randament daca nu-s racite suficient. Am cautat niste review-uri si n-am gasit decat 2. Unul pare platit/sponsorizat, unul e cam slab.
Mersi!

aurelian17
12-06-2007, 19:18
uite o poza cu sistemul meu in full load, dar cu vent la maxim.

Dragos Saraolu
12-06-2007, 19:56
aurelian17 full load inseamna testul Blend.

planoru
13-06-2007, 09:35
Nu prea e concludent. Daca softul arata bine, voltajul e la 1.2V, unde cred ca procesorul ar trebui sa fie destul rece.
Multumesc pentru ajutor. Probabil o sa cumpar un freezer sh, daca-l gasesc la preturile cu care am vazut ca s-au dat in ultima vreme.

aurelian17
13-06-2007, 12:18
am dat si blend si temperaturile sunt mai mici decat cu celalalt test. Am atasat si foto.

h3x0r
14-06-2007, 23:46
S&M si l-ai trimis la baie pe procesorul tau ! :P De ce nu faci efortul pentru un nunja?

Monstru
15-06-2007, 09:33
Pentru ca temperaturile lui sunt ok, si pentru ca nu merita sa dai banutzul pe Ninjalau daca nu ai de gand sa il ti fanless sau sa faci ceva o/c mai serios.