PDA

View Full Version : Crysis + Sistem



mr.sys
11-06-2007, 22:07
Ok,

Nelamurirea mea ar fi cam asha...

Dupa parearea voastra ar merita sa fac un upgrade la sistemul din semnatura pt. Crysis tzinand cont de ultimele filmuletze de lunga durata in care este prezentat gameplay-ul intr-o forma mai complexa fatza de filmuletze am fost obishnuitzi pana acum. De ce cred ca ar trebui un upgrade? Pentru ca am observat ca pana shi pe sistemul lor pe care este facuta demonstratzia jocul "sughite" grav. (bine...acuma na.....asta ar datora ne-optimizarii jocului...dar totushi...)
Upgrade-ul (ce m-am gandit ca ar face Crysis sa mearga cu absolut totu' la maxim inclusiv AA + AF in limita bunului simtz ^^) consta in memorie adaugata de 2GB ajungandu-se la un total de 4GB, un Quad-Core QX6600, inca un 8800GTX rezultand in SLi, shi un mobo schimbat (sa zicem...daca ar fi nevoie).
Intrebarea finala este: Merita banii bagatzi ? Merita Upgrade-ul ? Sau sa ashtept pana cand apare jocul final....sa-l joc...sa vad cum merge shi dupaia sa fac upgrade-ul....??

Neon Biker
11-06-2007, 22:15
Stai numai linistit in banca ta si cand apare Crysis vezi atunci ce si cum. Oricum pana atunci GTX-ul probabil va ajunge la jumatate din pretul actual iar Q6600 deja din 22 iulie va fi la jumatate. In privinta memoriei insa, s-ar putea sa nu fie o idee prea rea sa cumperi acum pentru ca mai la toamna-iarna s-ar putea sa fie mai scumpa.

mr.sys
11-06-2007, 22:24
Nice info in legatura cu memoria :) Poate rushesc sa fac rost de inca un pack de 2GB....who knows

bonzo_catalin
12-06-2007, 15:53
Stai numai linistit in banca ta si cand apare Crysis vezi atunci ce si cum. Oricum pana atunci GTX-ul probabil va ajunge la jumatate din pretul actual iar Q6600 deja din 22 iulie va fi la jumatate. In privinta memoriei insa, s-ar putea sa nu fie o idee prea rea sa cumperi acum pentru ca mai la toamna-iarna s-ar putea sa fie mai scumpa.
Si un GTS va fi vreo 300 ron :rolleyes:

Neon Biker
13-06-2007, 10:35
Nu inteleg sarcasmul. Aici era vorba de GTX, nu de GTS320, care si acum este vandut oarecum cu discount pentru a acoperi fortat prapastia dintre 8800 si 8600. Si n-am zis ca se va ieftini de 3 ori ci "probabil" de 2 ori. nVidia a anuntat ca in trimestrul 4 va lansa G92 care va avea o putere de aproape 1Tflop, fata de actualul G80 cu ai sai 350-520Gflops. Daca nivelurile de pret actuale se mentin neschimbate, G92 va intra la 600-650$ si va scoate toata gama 8800 in EOL +/- ieftinire masiva daca stocurile sunt inca maricele. Chiar daca 8800GTX-ul insusi nu va fi ieftinit oficial prea tare, tot va lansa nVidia ceva derivat de G92 cu putere similara dar la mai pret scazut (vezi 6800Ultra vs 7800GT). Cat despre GTS320, acesta nu va fi niciodata oficial sub 500 lei dar eu si sub 700 tare m-as mira sa ajunga.

bonzo_catalin
13-06-2007, 13:28
Man , daca un segment dintr-o anumita categorie IT ( in speta placi video ) nu mai este rentabil , va fi scos din productie . Sau crezi ca AMD \ Nvidia vor merge in pierdere , doar sa aibe gigelu' o placa video high-end la pret de main-stream !? Asa ca nu mai visati . ;)

Dragos Saraolu
13-06-2007, 16:14
Crysis va fi moartea multor generatii de calculatoare, ca sa joci la rezolutie de 1680x1050 sau 1600x1200 cu AA si AF mie personal mi se pare stupid dar fiecare cu damblaua lui, la rezolutii mai mici are un efect vizibil si merita. Upgrade nu merita sa-ti faci acum, singurul upgrade poate fi memoria deoarece cum ti-a spus si Neon Biker se va scumpi foarte probabil.

Monstru
13-06-2007, 16:48
Eu nu prea inteleg conceptul de a schimba PC-ul pentru un joc....:eek:
Daca este vorba de continuarea unei serii care reprezinta pasiunea ta...da....Dar daca vorbim de un joc despre care nici macar nu stii daca va fi bun sau nu...c'mon :). Stai sa apara si vezi dupa aia.

Iubitel
13-06-2007, 18:18
Mr.Sys,avand in vedere configuratia ta,iti spun ca o sa joci CrySis fara probleme.Quad core nu o sa te ajute absolut deloc decat daca codezi ceva intre timp,2 gb de ram or sa te ajute putin,dar nu extraordinar in timp ce placa video e ste suficienta.Unii nu au inteles cum functioneaza industria jocurilor care e in stransa legatura cu producatorii de hardware.
Exemplu:Se anunta jocul X,efecte nemaivazute si grafica dementiala,cerinte extraordinare.Tot poporu casca ochii la grafica baga bani in hardware,fac vanzare pentru producatorii de hardware.Apare jocul,se testeaza si se observa ca nu se poate juca decent si pe hardware mediu.De ce?Pentru ca acuma vine randul producatorului jocului sa-l optimizeze si sa-l faca accesibil maselor pentru a avea o vanzare cat mai mare.
Concluzia este ca ar trebui sa-ti iei 2 giga de ram,desi nu sunt o necesitate,doar prin prisma scumpirilor anuntate.In rest te asigur ca o sa te poti juca asa cum trebuie. ;)

mobutu
13-06-2007, 21:16
Pana-n Octombrie 2007 cand (se zice ca) apare multe se vor intampla. Produse noi, preturi noi ... deci oare ce crezi tu c-ar fi mai nimerit sa faci? Zice-se c-ar fi la mintea cocosului ...
Eu chiar nu-i inteleg pe astia care pun asemenea intrebari cu 3-4 luni inainte de (probabila) aparitie a unui simplu joc. Cred ca n-au ce face.

mr.sys
14-06-2007, 22:03
mobutu....am intrebat ca sa shtiu daca ma apuc sa strang bani sau nu....d-aia intreb cu 15 mii de ani inainte...ca sa shtiu nene....nu-mi cresc banii in copac ca atunci cand apare Crysis sa shi sar cu upgradeu :)

sammurai
14-06-2007, 23:27
Poate jocul asta ma va determina sa imi schimb si eu placa video :rotf: