PDA

View Full Version : Discutii generale despre notebook-uri si recomandari



Arwen
03-08-2007, 16:56
Dilema Packard Bell

Pana in momentul de fata nu am avut niciodata ocazia sa fiu convinsa de acest brand. Am lucrat cam cu marea majoritate (Acer, HP-mai putin, Toshiba, Dell si Lenovo la greu, Fujitsu-Siemens). Am fost atrasa de Lenovo si Toshiba. Primul pt. optiunile de "safety", fiabilitate, performanta - in egala masura preturile sunt cam piperate, iar al doilea pentru raportul calitatate-pret extrem de rezonabil.
Ambele branduri au un plus: rata de RMA este ok, daca ajungem sa comparam acest aspect cu alte branduri.

Boooon, mai nou am avut o cerere de Packard Bell, clientul meu argumentand decizia prin dotarile notebook-ului. M-am apucat sa fac ceva cercetari. Review-urile (putine) pe care le-am citit nu sunau foarte rau. Voi ati testat asa ceva? Nu conteaza foarte mult modelul. Ma intereseaza generatiile noi (nu mai vechi de 1-2 ani), fiabilitatea lor, daca stiti ceva de rata de RMA... Thx everyone in advance.

hulubei
03-08-2007, 17:46
Rata de RMA variază foarte mult între categoriile de laptopuri. În general, seriile business ar tebui să fie foarte fiabile şi dotate cu tot felul de sisteme de protecţie şi securitate.

mache
03-08-2007, 18:07
din cate am vazut/simtit Packard Bell-urile nu exceleaza la capitolul design/ergonomie (cel putin nu sunt pe gustul meu) insa au o constructie ceva mai robusta decat modele ieftine de la Dell sau Acer. despre RMA nu stiu sa-ti spun insa tipul la care am vazut ultima oara nu s-a plans cel putin 1 an de el (adica de cand il luase)...
hope it helps...

Arwen
06-08-2007, 12:56
Nu design-ul ma doare pe mine... am avut parte de clienti cu gusturi suficient de diferite de ale mele ca sa pot spune ca acesta nu este tocmai un reper.
Cu Dell n-am sa compar sub nicio forma... tinand cont ca firma la cre lucrez mai nou este service Dell pt. Romania :D .

hulubei
06-08-2007, 13:03
Detalii despre Dell, dar ia-o pe serii! :p
Hai cu bârfa! :D

Arwen
07-08-2007, 01:46
:evil: Ia cumpara-ti unul... ca sigur ajungi cu el la mine, fie ca te doare tastatura (majoritar - fara sa bea cola sau cafea), fie ca ti s-a busit ecranul... ca sa citez un client... "are urme de labutze" :icon_wall . Ma scuzati, nu m-am putut abtine. Bietu` om.
Nu mai spun ca piesele vin in MINIM 60 de zile de la comanda.
Teaba cu timpul de rezolvare a unei garantii... adica probelma cu timpul exista si la IBM. Am comandat ceva din mai si mi-au ajuns abia acum...
Diferenta uriasa este rata de RMA in defavoarea Dell-ului.

HymuraX
10-08-2007, 09:04
Packard Bell a inceput sa faca laptopuri destul de fiabile, am lucrat in jur de 1 an de zile cu Packard(in special laptopuri) si singurele probleme intalnite la doar cateva din ele au fost: memorie busita,un hard defect si chipsetul grafic, au fost cam 2-3 cu memorie stricata, 1 cu hardul defect si chipsetul grafic e discutabil pentru ca cel ce a venit cu el la service a recunoscut ca il tinea in pat si asta cu orele si se mai si juca deci aerisire ...... toate astea s-au manifestat la un numar de 150-200 de bucati vandute. Aici as mai adauga si subpixeli "dead" la ecrane......

pasatoiutd
15-08-2007, 16:57
Noob question: am gasit niste Dell-uri refurbished la preturi bunicele si as vrea sa stiu cum este seria Latitude de la Dell ? Din cate am vazut eu, este o serie de laptop-uri business, deci ar trebui sa fie un pic peste medie.

Dintre cei cu experienta in domeniu, poate cineva sa recomande un laptop bunicel la ~2000 RON ? Laptopul o sa fie cumparat din magazin (nu este pentru mine si persoana vrea sa il ia din magazin).

A avut cineva de-a face cu vreunul dintre modelele de mai jos ?
Toshiba Satellite L30-10X:
http://www.shopit.ro/sisteme/notebook/toshiba/satellite-l30-10x/
Dell Inspiron 1501N TL52:
http://www.shopit.ro/sisteme/notebook/dell/inspiron-1501n-tl52/

dios
15-08-2007, 17:01
Dell nu le face extraordinare, dar... overall sunt ok. Constructiv stau mai slab decat IBM, Toshiba, sa zicem. Daca au fost bine intretinute si folosite nu cred ca sunt probleme.

hulubei
15-08-2007, 17:28
Dell în sus şi-n jos. Hai să le departajăm pe serii! E clar că Inspiron e varză, eu vroiam să ştiu cât de proaste sunt şi Latitude.

pasatoiutd
15-08-2007, 20:25
Dintre cele 2 variante de mai sus: Toshiba sau Dell ? La Dell nu-mi place culoarea, Toshiba este mai lent ...
Bugetul este 2000 - maxim 2200 RON. Laptopul NU o sa fie folosit pentru jocuri; doar office, internet, muzica si filme.


Dell în sus şi-n jos. Hai să le departajăm pe serii! E clar că Inspiron e varză, eu vroiam să ştiu cât de proaste sunt şi Latitude.
Cu Dell Latitude D420 a avut cineva experiente neplacute ?