PDA

View Full Version : Dfi Lp P35-t2r



mascotzel
09-08-2007, 21:10
placa asta n-are topic...
rezultatele de pana acum,au mai fost postate pe aici,sunt promitatoare


DFI LP UT P35-T2R (http://torent.ro/articol/29/7145/dfi_mb_s775_ip35_dfi_lp_ut_p35_t2r_fsb1333_4_ddr2_ 800l_3_pciex16_8_sata2_raid_1394_2_glan_12_usb2_0_ 8ch_bernstein.html)
- a aparut in oferta importatorului,desi fizic probabil nu este si va mai dura vreme

R/\ZV/\N
12-08-2007, 03:53
Eu tot nu pricep o chestie. In poza de AICI (http://img394.imageshack.us/img394/6559/dfilpp3522ds2.jpg), lamela aia de cupru se pune prima pe CPU, sub talpa radiatorului care se fixeaza pe CPU sau cum? Racirea procesorului se realizeaza cumulat de cooler-ul adoptat + talpa aceea (radiatorul Transpiper) sau cum? :what:

Dragos Saraolu
12-08-2007, 07:51
Acea lamela se foloseste doar in cazul unor coolere pentru procesor mai putin performante, prinderea se face intre radiatorul de la cooler si procesor, lamela preia o parte din caldura generata de procesor. Datorita grosimii lamelei este indicat sa folosesti un sistem de prindere cu suruburi a coolerului pentru procesor.

alex17 GTX
12-08-2007, 12:30
placa asta n-are topic...
rezultatele de pana acum,au mai fost postate pe aici,sunt promitatoare


DFI LP UT P35-T2R (http://torent.ro/articol/29/7145/dfi_mb_s775_ip35_dfi_lp_ut_p35_t2r_fsb1333_4_ddr2_ 800l_3_pciex16_8_sata2_raid_1394_2_glan_12_usb2_0_ 8ch_bernstein.html)
- a aparut in oferta importatorului,desi fizic probabil nu este si va mai dura vreme

Am pus cele mai importante informatii la "placi pentru conroe".
Cred ca am spus de ceva vreme ca se gaseste la torrent dar nu este pe stock. Din ce am vazut pe afara mai dureaza pana va fi in stoc.

DFI LanParty P35-TR2 review (http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=154151&page=3) -singurul review al placii retail.

alex17 GTX
12-08-2007, 12:33
more pics

alex17 GTX
12-08-2007, 12:34
more :mischeif:

alex17 GTX
12-08-2007, 12:35
more :insane:

alex17 GTX
12-08-2007, 12:41
Something nice: :naughty:


Voltage related settings
The CPU voltage can be separated into 2 sections:
1st section is from 0.44375 to 1.6000V
2nd section is 100.23~ 130.00%



The range of DRAM: 1.710 to 3.040V


I found that the “copper bridge” over the CPU and PWM area is a sufficient
way to dissipate heat form both of them. Hence, if the CPU cooler has a
better dissipation,
It’ll help to carry out heat from other chipsets. .On the contrary, if the
Transpiper shows a better performance of heat dissipation, it also will help
CPU to carry out apart of the heat. I think they help each other….


Generally speaking, most of P35 board in market might be stable at FSB500.
But if the FSB overclock than 505 or above, that will made the system unable
to boot up or can’t made the OS start up smoothly. DFI’s LP UT P35-T2R can
get into OS stably under FSB522, more than that, it also can completely
finished a Super PI 32M.


If you follow the golden ratio of 500/1200 in DDRII CL5 5-5-15, I found that,
it only need 1.95V (BIOS default is 1.972V), 2 Super PI 32M can be done steady.


For Intel chipset, It is really not easy to reach DDRII 1100~1200 under the
setting of “CL4”. On the other hand, the system also took only 2.44V (BIOS
default is 2.47V) to finish 2 Super PI 32M stably. Under same “golden ratio
500/1200, DDRIICL4 4-4-9

alex17 GTX
12-08-2007, 12:43
DFI LP UT P35-T2R

The merits:
1)A good look and tasteful package design and related design
2)100% Japanese solid capacitors, 3 slots of PCIe x 16, which supports
CrossFire and physics rendering.
3)A unique heat piper cooler, Transpiper. It is real sufficient for heat
dissipation for inside or outside of the chassis.
4)Rich BIOS options for OC and voltage, especially an enhancement for Intel
chipset’s characteristic that forced to shutdown and decrease voltage.
5)8 phases digital PWM and independent Bernstein audio module.
6)Seems the best FSB OC for all P35 board in the market. DDRII performance
is almost the same.


Defects:
1)It almost like a common failing that DFI’s LP board is apparently higher price
in market. This model cost around USD$290.(I knew some area has priced
USD$260)
2)It should have a more detail but easy understanding install menu for
Transpiper to let users to install it quickly.
3)DFI P35 launched into market later than others manufacturer almost 2
months (before, they almost release new products that later than others up
to half year. It much better, but hope they can improve that after)

R/\ZV/\N
12-08-2007, 13:11
DFI LP UT P35-T2R
Defects:
1)It almost like a common failing that DFI’s LP board is apparently higher price
in market. This model cost around USD$290.(I knew some area has priced
USD$260)
2)It should have a more detail but easy understanding install menu for
Transpiper to let users to install it quickly.
3)DFI P35 launched into market later than others manufacturer almost 2
months (before, they almost release new products that later than others up
to half year. It much better, but hope they can improve that after)
Adica practic niciunul :eek:.

LE

Sa presupunem ca am placa pe mana. Cum pup eu lamela aia de Cu (Transpiper-ul) cu ninjalaul meu? :(

alex17 GTX
12-08-2007, 13:15
DA. Se pare ca e cea mai buna placa cu p35. :D

Astept sa apara un review DFI LP P35 vs Asus P5k Premium. :upset: Voi posta si aici cand apare. :naughty:

R/\ZV/\N
12-08-2007, 13:20
Astept sa apara un review DFI LP P35 vs Asus P5k Premium. :upset:
Nu cred ca ASUS poate sa tina pasul cu performanta aratata de DFi; si apoi sunt satul de felul cum impopotoneaza ASUS placile de baza cu tot felul de chestii si bundle-uri useless, dar cu ajutorul carora sa poata scoate mai multi bani de la end user.

Ceva idei la intrebarea mea anterioara referitor la Ninja + acea lamela?!...

Neo
12-08-2007, 13:26
Aia se poate testa doar când ai placa în mână :(
Sau aştepţi să primească cineva una şi să-i facă riviu aci la noi :D


Later Edit: Din ceea ce văd eu - poze and stuff, Ninja ar trebui să intre la fix. Acum nu ştiu practic :)

alex17 GTX
12-08-2007, 13:38
Din pacate nu stiu daca mai am posibilitatea sa fac eu review. :( In schimb va aparea pe XS din cate stiu.



If bios set 1.55v,
vcore droop control enable 1.56v
vcore droop control disable 1.55v
others mb about 1.51~1.53v :insane:

dreamer
12-08-2007, 17:38
Geez... astfel de placi mi se par inutile, pline de bling-bling-uri si facute sa stoarca bani de la cine-o musca momeala. 300$ o placa? Da cu aspiratorul, calca si sterge praful in timp ce face SPi 32M sau ce? :( Parca esenta O/C-ului era sa scoti maxim din niste componente ieftine, sa ajunga la performanta unora mai scumpe... nu sa ai cea mai scumpa placa, cel mai scump procesor, cele mai scumpe memorii si sa te lauzi "a mea e mai mare"... lame.. :(

hulubei
12-08-2007, 17:53
Când e vorba de cele mai jmechere scoruri, dispare ideea de ieftin dar rulz.

R/\ZV/\N
12-08-2007, 22:04
Later Edit: Din ceea ce văd eu - poze and stuff, Ninja ar trebui să intre la fix. Acum nu ştiu practic :)
Pai de intrat o intra, nu zic ba, insa Ninja nu se prinde cu suruburi (asa cum am citit pe XS ca ar trebui prins coolerul daca se vrea a se folosi si lamela de Cu) de placa de baza ci cu niste gheare cu care se agata de 2 tije cu urechi, aflate in proximitatea socket-ului stanga-dreapta, prinse la randul lor de placa de baza, you know... Eu despre lucrul acesta intrebam.
Sau hai, exceptand DFi-ul respectiv, ca s-o iau altfel, cum naiba as putea, DACA s-ar putea, sa fac o prindere custom cu suruburi, in loc de cea default a ninjalaului.

"If bios set 1.55v,
vcore droop control enable 1.56v
vcore droop control disable 1.55v
others mb about 1.51~1.53v"

...sa te crucesti? Sa te-apuce rasul? Sa ramai prost? Adica pentru prima oara vad, ce-i drept, doar in primul review al unei placi pe chipset Intel ce inca n-a aparut masiv pe piata, ca nu exista Vdroop. Inceputul se anunta promitator. Ramane de vazut daca placa va presta asa cum anunta surlele si trambitele.
M-as apuca de-un upgrade daca ar fi flawless. O singura curiozitate mai am de satisfacut - pe langea cea legata de cooler - si anume cea legata de temperatura ei, a NB-ului si/sau a SB-ului.

alex17 GTX
13-08-2007, 10:53
Citeste review-ul si topicurile cu placa asta de pe XS si ai sa vezi ca racirea isi face treaba cu brio -> radiatoarele sunt reci...etc... citeste

Neo
13-08-2007, 12:45
Geez... astfel de placi mi se par inutile, pline de bling-bling-uri si facute sa stoarca bani de la cine-o musca momeala. 300$ o placa? Da cu aspiratorul, calca si sterge praful in timp ce face SPi 32M sau ce? :( Parca esenta O/C-ului era sa scoti maxim din niste componente ieftine, sa ajunga la performanta unora mai scumpe... nu sa ai cea mai scumpa placa, cel mai scump procesor, cele mai scumpe memorii si sa te lauzi "a mea e mai mare"... lame.. :(
Nu comentez, dacă vrei deschide topic. Însă îţi pot spune că greşeşti. Ceea ce spui tu se referă la overclocking-ul amator, pe care îl face oricine. O placă fără voltage drop pe sursa de VCore nu este pentru oricine :)

mascotzel
19-08-2007, 15:21
DFI LP UT P35-T2R is here! (http://forums.vr-zone.com/showthread.php?t=177997) (vr-zone.forums)

teste cu FSB 450,500, cu diverse setari pt latente

prea multe poze ca sa stau sa le pun

alex17 GTX
21-08-2007, 10:57
Breakthrough FSB550, the high C/P ratio DFI Blood-Iron launched!! (http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=156050) :woot:

DFI INF P35-T2RL (BLOOD-IRON)


The goods:
1)As we know, P35 normally is not cheap, but DFI set its price at around USD$140.
nice price and good performance motherboard.
2)The package design has a “unify look/ style”, truly eye-catching
3)BIOS options for voltage and others are rich.
Almost can compare to highest-end product
4)FSB OC performance is better than others in same level, DDRII also performs good too.

The bads:
1)If the board has one more PCIe for Crossfire, it would be better
2)3.3v/ 5v/ 12v, the motherboard voltage support modes seems a bit few
3)If the board has a on board Power and Reset button would be better too.

This brand new “Blood Iron” model uses a total-red design is really eye-catching. Also,
the price around USD$140 or cheaper is nice for entry-level overclockers.
I think MSI’s P35-FR is the pin-to-pin enemy to this model. In the way,
it’s good to see more choices for consumers in market.

Monstru
21-08-2007, 11:09
Alex, tot ce scrie acolo este minunat, dar se pare ca uiti adevaratele motive de bucurie (pe langa pret). Max vcore = +787.5mV , Max vram=3.375v. Astea da motive de bucurie, se pare ca placa nu este "castrata" (cum era in cazul Infinity NF4) si ca va fi un urmas demn de Infinity P965.

alex17 GTX
21-08-2007, 11:19
... si ca va fi cea mai urata placa. :icon_wall Too bad. :(

Monstru
21-08-2007, 11:33
Daca tu o cumperi pentru looks si nu pentru performanta.....ce pot sa spun...Jijibait si MSI looks pretty cool :D

alex17 GTX
21-08-2007, 11:39
WTF man? :icon_wall Vorbesti de parca nu m-ai cunoaste. Stii foarte bine cum gandesc, stai tu linistit ca nu iau ceva pentru look. Ideea e ca dintre cele mai performante produse aleg ce e mai frumos chiar daca ma costa mai mult.(motive personale, o sa iti explic pe YM sau la telefon).

Pur si simplu detest placa asta pentru cum arata... nu am zis ca nu e foarte buna la o/c. :mda: So think again before you post.:icon_wall

Monstru
21-08-2007, 11:45
Te cunosc si stiu pentru ce vrei placa. TOCMAI de aceea ma mir. Nu iei ceva pentru look, dar din cauza look-ului excluzi din lista de posibilitati o placa ieftina care se anunta a fi foarte performanta, adica exact ce iti trebuie tie acum. Faci cum vrei, dar eu cred ca placa asta merita. Cat despre gustruri...fiecare cu ale lui :)

Dragos Saraolu
21-08-2007, 16:00
Personal Blood Iron mi se pare o placa prea fierbinte (uite un motiv ca sa fie rosie :D ), chipset la >52 grade cu doar 1.35V este destul de mult mai ales ca este si racit suplimentar, cam ce se intampla pe la 1.7V? Singurul minus real este amplasarea conectorului de floppy prea departe. Estetica nu este asa rea cum zic unii :P, cred ca o placa video tot rosie si niste memorii cu radiatoare negre ii vor da un aspect destul de placut. Nu mi se pare mai rapida decat P965 (poate doar cu putin) dar trebuie sa fac niste teste intai la aceeasi frecventa a procesorului. Prin prisma pretului pare o solutie destul de buna totusi.

Monstru
21-08-2007, 16:21
Probabil ca lucreaza puuutin mai bine cu memoriile decat P965, tine FSB putin mai sus si poti selecta strapul chiar daca folosesri procesor cu fsb 333. Cam astea cred ca sunt avantajele. Despre temperatura....nu stiu ce sa zic Dragos, dar noi avem 2 P965-S si un P965 simplu...si...sincer sa fiu P965-S se incing serios amandoua. Nu iti ramane pielea pe heatsink, dar sunt fierbinti (atat SB cat si NB). Normal ca daca dau putin aer pe acolo e totul ok, dar eu ma refer la placa asa cum vine ea racita pasiv. Cu un fan oricat de mic sau slab nu se mai incalzesc cine stie ce heatsink-urile. Varianta fara S....este mult mai rece si merg si memoriile overclockateo idee mai bine. Asta am observat dupa o serie de teste pe toate trei placile. Deci nu cred ca Infinity P35 va pune mari probleme din punct de vedere al temperaturii, un fan mititel aruncat pe acolo sau un air-flow bun in sistem fiind suficient pentru a o tine in frau. Cel putin asta presupun eu in acest moment. Ramane sa vedem cum se transpune chestia asta in practica.

lucky_may_be
23-08-2007, 00:45
Pacat k le lanseaza la spartul targului...
Peste 2 sapt vine X38...
Macar de s-ar ieftini (ar fi normal) ca urmare a acestui fapt...
In primul moment,pe newegg era chiar 129$ Blood-Iron,pret f bun,la care n-ai ce sa comentezi,ca n-are butoane,ca e fierbinte,etc.

R/\ZV/\N
23-08-2007, 00:52
Pacat k le lanseaza la spartul targului...
Peste 2 sapt vine X38...
Cred ca nu stii ce vorbesti.
Pai X38 este succesorul lui 975X asa cum P35 este succesorul lui 965P, deci...
Fata de P35, X38 aduce in plus dual full-speed PCIe 2.0 x16 slots si posibilitatea implementarii unui al 3-lea PCIe 2.0 x16 (4 lanes) pentru physics, adica popcorn as zice eu.

lucky_may_be
23-08-2007, 00:58
Crezi ca nu stiu asta?!...(cine pe cine inlocuieste).
Eu personal daca schimb placa voi cauta in primul rand un X38,nu tot un P35,bine daca se merita trecerea...

R/\ZV/\N
23-08-2007, 01:06
Vezi ca am editat postul precedent.

Daca se merita? Pai pe hartie 975X este superior, insa in realitate, unele implemetari 965P presteaza la fel, daca nu chiar mai bine. Daca la fel va fi si cu X38 si P35, atunci majoritatea vor face uz de P35. Oricum, diferentele dintre 9x5P/X si P35 sunt mici. Ba chiar sunt teste in care ceva DFi 965 cu memorii bune rupe P35-ul.

Dragos Saraolu
23-08-2007, 01:08
Hai ca am dat si eu 2xSuperPI 32M la 3360 MHz, doar vreo 20 secunde mai slab si n-am intrat pe taramul lui "3 latency" trebuie sa ajunga al naibi de ieftin Blood Iron asta ca sa merite.

Iubitel
12-10-2007, 20:41
Blood Iron e o placa excelenta,numai prin prisma Bios-ului care este foarte putin mai slab decat seria lanparty.Iar ca performanta inca nu am tweak-uit nici jumatate din setari,dar la frecventa identica si procesor si ram,este mai rapida cu ~0.2s in SPI 1M fata de Abit Ip35 Pro,full tweak.

lucky_may_be
12-10-2007, 21:54
dar la frecventa identica si procesor si ram,este mai rapida cu ~0.2s in SPI 1M fata de Abit Ip35 Pro,full tweak.
Poti sa spui si care e mai rece,in conditii identice?...PWM & restul :)

Iubitel
12-10-2007, 22:18
Ip 35 Pro parca e mai rece,dar avand in vedere sistemul de racire mi se pare normal.

M3kk
13-10-2007, 08:59
PWM ul la IP35 Pro se poate chema oricum, dar nu rece :D.

Iubitel
13-10-2007, 11:25
Eu vorbeam prin prisma unui dual-core.Ce-i drept e ca am prins revizia 1.1 a placii,contactul dintre radiator si mosfeti era perfect si nu stiu daca am vazut in full load temperatura mai mare de 55 grade.:cool:

bigmacu
14-10-2007, 17:12
intrebare: se merita acum achizitionarea unei MB cu P35?(ma gandesc chiar la mobo in discutie)sau X38-ul va aduce performante mai mari?ma refer din punct de vedere al stabilitati,al OC'ului,etc.nu ma intereseaza Crossfire... si ce mai are X38 in +

matose
14-10-2007, 17:36
Nu se merita X38 decat pentru Crossfire si eventual pentru lucrul mai bun cu memoriile DDR3. Dar va mai curge multa apa pe Dunare pana sa devina accesibile memoriile DDR3 ;)!

mascotzel
19-10-2007, 17:56
DFI UT P35-T2R: Tweakers Rejoice! (http://www.anandtech.com/mb/showdoc.aspx?i=3129) (@Anandtech)



We have found our experience with the DFI UT P35-T2R quite pleasurable. The pre-release testing regimen used by DFI has obviously paid dividends in reducing general hardware and software incompatibility issues. DFI has been quick to respond to any concerns or questions that we have posed through a variety of means. We see good communication being pivotal to any form of success and it is always promising when manufacturers are willing to listen to the user base.
...
Otherwise, the layout and performance of this board has been nearly perfect over the past few weeks. So much so, that we have little trouble in recommending this board to the enthusiast who is willing to get down and dirty with the BIOS in order to properly tune this board for exceptional performance results. The one potential flaw, or its Achilles' heel, is a price that nears $300 in most markets. This board will return performance that some would argue is worth its asking price; for us, the price is just a little over the top and is not for the faint of heart nor for people on a budget.
...
However, since this board was specifically designed for the upper echelon enthusiast market that typically has avid users who will overlook price in return for performance, AnandTech is pleased to present our Silver Editor's Choice to the DFI UT P35-T2R. This board, in our opinion, best represents the pinnacle of performance, stability, and features of what is currently achievable with the Intel P35 chipset. But more importantly, DFI made no qualms about the fact that this board was specifically targeted to the overclocking enthusiast and then succeeded in delivering a product to meet their needs. We congratulate DFI on holding true to their roots and taking a marketing gamble by delivering this motherboard to a limited audience, although we still believe the price could be improved and certainly their time to market although we understand DFI wanting to make sure the board is ready before shipment

bigmacu
19-10-2007, 21:20
in ultimele zile am citit o groaza de articole si de posturi pe diferite forumuri.aveam intentia sa cumpar placa asta.este excelenta la oc dar se pare ca are destul de multe probleme.cu diferite surse se pare ca nu este compatibila.adica exact cu ce am io.enermax liberty 620.apoi probleme cu raid'u am vazut mai multi ca au probleme.cu voltajele la memoriile performante D9GKX.multe bancuri arse cu voltajul specificat... asa ca ,la bani ajtia cam multe probleme are.acum sunt in dubii in a cumpara Gigabyte GA-P35-DQ6 sau Asus P5K Deluxe.cu asus sunt familiarizat.am avut doar asus pana acum.setari prin bios si ce mai e.dar cica si gigibitu e bun.sau daca imi recomandati altceva p35.sa fie buna de OC.ca pret... 200-250 max.

R/\ZV/\N
19-10-2007, 21:25
Nici DFI Infinity Blood Iron P35-T2RL nu te coafeaza? :D

bigmacu
20-10-2007, 15:44
am facut comanda.Asus P5K Deluxe/WiFi-AP

bigmacu
20-10-2007, 17:59
LE. pentru un LAN in plus si un heatsink putin mai elaborat DELUXE e exact la fel ca P5K-E/WiFi-AP.ah uitam, si pretul. 100 de euro de diferenta.sunt dusi astia de la asus.defapt sub eticheta de pe P5K-E scrie Asus P5K Deluxe :))
asa ca mai bine cu o suta de euro in plus in buzunar.

Agnostic Front
20-10-2007, 22:48
intrebare: DFI LP UT P35-T2R mai sufera de incompatibilitatea cu sursele Corsair HX?

bigmacu
20-10-2007, 23:35
intrebare: DFI LP UT P35-T2R mai sufera de incompatibilitatea cu sursele Corsair HX?

sunt compatibile :yepp: