PDA

View Full Version : Registry problem; please help me if u can!



R/\ZV/\N
16-08-2007, 01:16
Care sunt backup-urile facute de windows la registry si nu numai si unde le planteaza (am uitat ...)? Caci am sters din greseala o inregistrare din registry si nu mai stiu cum se numea ca s-o pun inapoi (de stiut stiu unde, insa nu mai stiu stringul). Mi-ar fi de mare ajutor daca cineva ar pune ca atasament registry-ul sau pentru ca sa-mi pot da seama ce inregistrare am sters eu din al meu.

Va multumesc.

alerim
16-08-2007, 21:50
System restore?!

R/\ZV/\N
17-08-2007, 00:05
System restore?!
Nope. Nu folosesc asa ceva.

Gata, am rezolvat. Era vorba despre stringul BootExecute din HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\SessionManager. Nu-l mai aveam.

Acuma mai am o problema...

Am instalat Windows Color v1.0 care mi-a bagat Microsoft .NET Framework 1.1 + Microsoft .NET Framework SP1. Faza e ca mi s-a mai adaugat un cont in XP si anume "ASP.NET Machine A...", care cont este de timpul Limited acount. Toate bune si frumoase. Insa la boot, cand sa intre in XP trebuie sa dau eu click pe contul meu (1 singur imi apare, al meu). Nu mai intra direct, cum facea in mod normal. La User Accounts am bifata optiunea Use the Welcome screen si degeaba.

Ce naiba sa fac ca sa-mi intre in Windows in mod normal, ca mai inainte?
E OK daca sterg contul ala nou creat "ASP.NET Machine A..."? Poate beleaua vine de aici, de la faptul ca atunci cand am instalat softul ala mi s-a instalat si .NET Framework 1.1, cu toate ca am deja instalat .NET Framework 3.0 si .NET Framework 2.0.
Ce naiba sunt cu toate .NET Framework-urile astea? 3.0 l-am bagat cae ultima vers si-mi trebuie pentru driverul placii video, 2.0 mi s-a instalat din AutoPatcher (update-urile XP-ului), iar 1.0 mi l-a pus softul pe care l-am instalat eu.

Gobar
17-08-2007, 00:08
Sterge cu incredere contul .NET, de la aia apare ecranul de log-on.

R/\ZV/\N
17-08-2007, 00:47
Sterge cu incredere contul .NET, de la aia apare ecranul de log-on.
Am incercat sa il sterg, insa pana la un punct; pana cand am vazut ca imi spune ca daca vreau sa il sterg o sa stearga si setarile de .NET, adica cele care, probabil, mi-or trebui pentru Windows Color. Sau nu are de-a face sula cu prefectura?

Si cu atatea .NET-uri ce-i? La ce naiba folosesc? Pot sterge ceva din ele? Sau risc sa-mi bulesc Control Centerul placii video si alte acareturi?

Thanks.

Gobar
17-08-2007, 00:50
Daca iti trebuie numai pt. CC-ul Ati sterge contul .NET si lasa nuami .NET Framework 2, cu 3 nu stiu daca merge sigur, poti incerca.