PDA

View Full Version : Calculator pentru consum-dimensionare surse :)



atomidude
31-03-2005, 13:44
sper sa foloseasca la cineva, eu unul l-am gasit destul de bine facut.

http://www.jscustompcs.com/power_supply/

de unde se vede ca 350W de Phantom e suficient pentru mine:

Behemoth
31-03-2005, 14:08
Da, vad ca l-au mai rafinat...
Instrumentul ar trebui folosit cu oarecare precautie deoarece valorile respective de consum sunt numai in momente de varf.

atomidude
31-03-2005, 14:39
pai tocmai asta e ideea Behemoth, nu? get the worst case scenario :)

incearca reteta asta, a unui australian neaosh:

"Aparrently 342w is fine for my rig, but i recently had to upgrade my 480w Antec PSU due to the system rebooting if i set every HDD to defrag, told windows to read both dvd's in the drives, and then ran a 3Dmark05 test, all with Folding@Home in the background" :what:

Behemoth
31-03-2005, 15:00
Sfatul meu era sa nu te repezi sa cumperi neaparat ce ti sugereaza acolo. Momentele in care folosesti toate componentele in sarcina max. sunt rare. Gandim si noi putin inainte de achizitie la obisnuintele noastre de utilizare ale unui calculator, ca doar stim ce-i ala marketing. ;)

dios
31-03-2005, 15:05
Si vrea sa spuna ca nu-i tine o sursa de 480W? Cred ca se restarteaza din alte motive :)

atomidude
31-03-2005, 15:10
asa zic si eu dio, probabil ca-i crapa bietu procesor cu atatea pe cap :)
oricum, e bine sa ai ceva rezerve de putere, nu?
parerea mea e ca nu-i asa e important ce scrie pe cutie, cati W adica, ci calitatea sursei. sunt atatea surse facute pe vapor care se cred de 550W si cand colo se screm sa scoata 250...

Behemoth
31-03-2005, 15:17
Pai tocmai asta-i problema: sunt useri care in loc sa cumpere o sursa brand name de 350W, care le-ar fi indeajuns, se reped si cumpara rahaturi de 500W, care probabil sunt mai ieftine sau la aceeasi bani. Ei gandesc asa: 500 mai mare decat 350 = mai bun.
Cu alte cuvinte, in loc sa cumpere calitate, cumpara cantitate.

atomidude
31-03-2005, 15:22
nu e cazul meu, am vandut un Antec True de 430W si un SuperFlower de 530W, am mai pus ceva bani si am cumparat Phantomu. deci am dat 960W pe 350W :yes:


eh, din pacate asa e... bizonu' de rand nu prea stie ca mai mult nu inseamna intotdeauna mai bun. cum crezi ca a vandut intel celeroane, producatorii de placi grafice ATI si nVidia carduri cu 256MB de ram puturos, samd? marketingu' e mai tare ca orice test/review/forum :)

Tile
31-03-2005, 16:02
La urmatorul upgrade voi schimba sursa actuala (noname) cu una de 400 W brand name (Antec ,Thermaltake ,Hiper Power ,Enermax ,etc)

PesteImputit
05-04-2005, 03:31
nu thermaltake...
alea sunt niste mizerii

Bit'morT
28-10-2005, 20:23
nu thermaltake...
alea sunt niste mizerii


explica-mi si mie in doua cuvinte de ce sursele Tt sunt mizerii

cei de la Tt folosesc piese nasoale cumva?

cyfaws
28-10-2005, 23:00
Tt sunt surse Sirtec mai dichiste care, la randul lor, sunt surse mediocre. Sunt totusi clar mai bune decat shiturile gen RexPower si chiar destul de silentioase(eu am una si sunt multumit) dar la performante nu se compara nici Antec. Asta ca sa nu aduc in discutie Enermax sau Fortron.

DyJohnnY
29-10-2005, 08:19
pe forumul asta nu intra complete newbies...eu nu inteleg de ce veniti INTOTDEAUNA cu acel j custompc's power calculator care e o varza, acum cateva luni dadea nush cati W pt un led, pentru un fan 5-6W... :wacko:
n-are toate placile grafice introduse, 6600gt astea mai noi, samd.
n-are venice in lista de proace.
nu m-am mai uitat la altele dar ala e o tampenie mare cat casa.

de c nu folositi ASTA
http://takaman.jp/D/?english - ca si ala de mai sus, nu are o estimare corecta a consumului pentru placi de baza, placi grafice / procesoare, DAR macar da posibilitatea userului sa-si introduca cu manutza lui consumul pentru ele. spre exemplu pe www.xbitlabs.com este testat consumul a foarte multe placi grafice, din cele mai noi, si sunt trecute date despre consumul pe fiecare linie, chiar si in anumite conditii de overclock!
la procesoare puteti foarte bine sa luati, spre exemplu aia 67W ai lui venice, sa-i impartiti la 12V, si aveti curentul prin linia de 12V, mancat de procesor. ca sa nu mai zic ca are si un search engine pentru surse, nu stiu cat de actualizat este, dar oricum este.
in concluzie ideea ar fi ca oricine care stie legea lui ohm si vrea sa calculeze exact cat ii mananca calculatorul poate sa foloseasca acest calculator cu rezultate mult mai bune decat aiureala aia de la jcustom....

burebista
29-10-2005, 19:29
Eu m-am lasat de mult de calculatoarele astea on-line. Am sa pun un post recent de-al meu de pe alte forumuri.

Referitor la consumul unui calculator am reuşit să fac şi eu un experiment mai zilele trecute. Calculatorul e ăsta:

MB ASUS A7N8X v2.0
CPU Barton 2600+
MEM 2x256MB PC3200 Kingmax
GPU Albatron GeForce4 Ti4600
HDD WD 800JB
PSU KME PH-400 (nu rideti, isi face treaba da' cu ceva zgomot :))
Monitor Compaq V70 17"

L-am alimentat īntr-un UPS APC Smart-UPS 420 (http://www.apc.com/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=SU420INET) (monitorul alimentat separat) şi am īnceput să-l chinui un pic.
Din zeci...ăăă, nu chiar zeci, da' oricum peste zece combinaţii, m-am oprit la cea din poză:
- un OC "de duminică" (FSB 195 cu timingurile 2-2-2-11 1T)
- S&M, testul Power supply (īncinge procesorul şi placa video)
- un prime95 (testul blend, mai păpa şi el ce mai rămānea de la S&M)
- copiat 600MB de pe CD pe HDD
- simultan copiat 170MB de poze de pe HDD pe memory stick
- rulat un film
Rezultatul e īn poză, un load de 61.1% a UPS-ului, asta īnsemnānd (cu aproximaţiile de rigoare) 260W x 0.611= 159 W furnizaţi de sursă.
Mergānd un pic mai de parte şi considerānd o eficienţă de 70% a sursei īnseamnă că al meu calculator are nevoie īn full load de 112W.
Ştiu că e departe de un calculator de top, dar dacă mai scădem fo' 20W pentru un Venice, şi mai punem ~80-90W pentru un 6600GT, o placă de sunet, f'un HDD, o placă de reţea ceva, ajungem la concluzia celor de pe SPCR:
When it comes to adequate power delivery, all of our test systems could easily be handled by a 300W power supply that conforms to ATX12V v2.xx.

Bineinteles ca cei cu OZN-uri gen Prescott cu 2x7800GTX in SLI nu mai intra in categoria de mai sus, da' pot folosi cu incredere ceva de genul Enermax 400 din seria Liberty. QD a spus ca vrea s-o incerce pe un FX cu 27800GTX in SLI.

Neuromancer
24-02-2006, 13:10
Salutare. Sunt proaspat pe forum si "glad" ca sunt oameni preocupati de asemenea topics.
Dupa ce am ars 2 surse (no-name) si o placa de baza am investit intr-un Enermax Noisetaker de 370 (de la QD :) ). Sistemul initial e un AXP la 1834 MHz cu ATI 9800 PRO, care e depasit de cerintele mele.
Azi am primit si ultima componenta din sistemul din semnatura (placa video) si ma intreb daca sursa de 370 W il va tine. Eu presimt ca da, insa ma intreb daca fac si un pic de OC la proc (cat o tine pana la 2400 max) o sa reziste si sursa cand o sa-l stresez?

Oricum deseara il pun cap la cap si vad ce iese. A mai rulat cineva cu sursa de aprox 370 W un sistem similar?

Thanks, si va rog iertati daca ma repet.

kenyshor
24-02-2006, 15:46
Eu zic ca tine , sursa respectiva am avut si eu pe un 3.0C @ 3.6 GHz, 1 GB Ram, 1x200 HDD, 1xDVD-ROM, 4x80mm fan, Radeon 9800 PRO. Oricum super sursa, si silentioasa ( pt urechile mele cel putin ).

DyJohnnY
24-02-2006, 16:36
iti ajunge 370W, s-au tinut pe 330W si mai multe si mai sus :)

Don Corleone
25-02-2006, 03:53
Tine fara nici o problema man, ca sa iti dau un exemplu, un Sirtec de 360W tine 2*7800gtx in SLI + un Venice 3000+ in 2500mhz si multe alte componente, deci Axp-ul tau + acel 9800pro sunt mici copii ;)

John
01-03-2006, 12:58
Un calculator util pentru estimarea necesarului de putere poate fi gasit aici >> http://extreme.outervision.com/index.jsp

Are foarte multe componente in baza de date si optiuni pentru OC.

dios
01-03-2006, 13:43
oricum per total poti cumpara si ochiometric, nu e obligatoriu sa-ti calculezi atat de exact consumu'.

deejay
01-03-2006, 14:29
.... adica trebuie sa-i multumesc lui DG pt. seasonic-ul din dotare .... :)

fosta sursa care a venit cu conserva avea un sticker cu 500W pe ea ... si mai sus de 3.0Ghz nu-mi ducea procesorul