PDA

View Full Version : Pompa vibreaza...



PesteImputit
02-10-2004, 02:08
oki..
faza naspa...
am pus waterchillu shi cand e scos din carcasa(pompa) nici nu se aude...
dar cand o bag in carcasa vibreaza de ma inebunesete..
are careva idee c sa ii fac???
io am asezat-o pe un strat gros de burete dar nu prea ajuta..
ideii...

Behemoth
02-10-2004, 07:24
Pune si tu niste poze, ceva, ca sa ne dam seama cum si unde sta pompa aia acolo.

mimed
02-10-2004, 21:36
Ma gandesc ca e aceasi treaba ca la hdd-uri, numai ca pompa vibreaza mai mult. Cea mai eficienta metoda pt. hdd-uri este suspendarea lor in aer, cu elastic. Deci vezi daca o poti agata de undeva prin carcasa cu niste benzi elastice. Mai in detaliu nu stiu sa-ti explic, nici nu stiu ce carcasa ai, cum le ai tu aranjate pe acolo, etc...Dar ideea cam asta e.

Behemoth
02-10-2004, 23:20
Intocmai, d-asta am zis sa puna niste poze ca sa ne dam seama daca poate fi decuplata mecanic de carasa intr-un fel.

Tib
03-10-2004, 00:55
Ai putea eventual sa incerci si sa vezi de unde provine vibratia, eventual sa vezi cum se comporta strans in mana... de obicei se simte asa destul de bine. La mine am aflat la cooleru dintre harduri asa de ce -- si ce vibra...

PesteImputit
03-10-2004, 23:16
Originally posted by Tib@Oct 3 2004, 12:55 AM
Ai putea eventual sa incerci si sa vezi de unde provine vibratia, eventual sa vezi cum se comporta strans in mana... de obicei se simte asa destul de bine. La mine am aflat la cooleru dintre harduri asa de ce -- si ce vibra...

982


man am decuplat pompa de carcasa prin niste benzi de cauciuc (fasii de camera de dacie:D) shi asta a fost cu vibratu:D

offtopic:
bonko pls fa-mi shi mie un pret pt un controller de turatie pe slot de 3.5" shi un nb1:D

Behemoth
03-10-2004, 23:23
Peste, fii bun si pune o poza in thread-ul asta (http://crazypc.ro/forum/index.php?showtopic=36) cu bricolajul tau.

PS. Ai pm.

EvilGod
07-11-2004, 03:13
si eu am fost nevoit sa-mi scot pompa afara din comp tot din cauza vibratiilor.
urla in p160 de te doare capu` dupa 5 minute.
am vazut o solutie cu un arc agatzat de cage-ul de la floppy si de el prinsa pompa.
cu cauciuc e problema ruperii lui in timp, si atunci e cam nasoala treaba.

Para
11-11-2004, 17:10
Evil, pompa ta e total submersibila ? Daca da, cauta un vas de plastic cu capac in care sa bagi pompa sub apa. Va folosi si ca vas de expansiune. Am si eu o pompa care in aer zumzaie si vibreaza, dar odata scufundata e mormānt.