PDA

View Full Version : Scor 3DMark 2005



DjLeco
27-03-2005, 11:28
Dj Leco - 7584 - Sapphire X850XTPE @600/618 A64 3200+@ 10X215 Mhz DDR cas 1,5.2.2.5 @3,2 Vcc

dios
01-04-2005, 23:16
DjLeco poti posta pls si project-ul (*.3DP) de la 3DMark? Cu ce drivere ai dat testu'?

dios
02-04-2005, 11:52
DjLeco poti posta pls si project-ul (*.3DP) de la 3DMark? Cu ce drivere ai dat testu'?
Daca ma mai repet o singura data acel scor dispare de pe threadul asta.

xwoodoo
02-04-2005, 13:27
sau macar ce driver a folosit :D ... Oricum Leco felicitari

Neo
02-04-2005, 15:11
Privind atat setarile lui Xwoodoo si ale lui Leco, cat si scorurile, oricine vede ca atat frecventele, cat si latentele memoriilor (ca sa nu luam in consideratie 4000+-ul) sunt mai agresive in cazul lui XWoodoo...Ca sa nu luam in consideratie racirea. Si temp procului si a placii lui Leco la finalul benchmarkului Concluzia? Leco, grabeste-te cu project-ul si cu ce drivere ai folosit. Altfel, singurul efect al scorului tau va fi probabil o noua pauza (plus stergerea de pe thread). Si scaderea credibilitatii (si asa destul de afectata).
So? Asteptam.

dios
02-04-2005, 15:40
Oricum 2005 nu prea e afectat de procesor.. sa zicem ca nici latentele la memorii nu ajuta prea mult.. Dar frecventele placii sunt, totusi, importante. O posibilitate ramane folosirea altor drivere, plus, cine stie, alte latente la memoriile placii video, eventual cateva optimizari care lipsesc in cazul X800-lui... Dar nu sunt decat supozitii. Pana la aparitia altor dovezi, sa acordam totusi prezumtia de nevinovatie :) dar cu rezerve. So.. nu cred ca e o problema sa apara cele cerute..

DjLeco
02-04-2005, 15:48
Scuze dragilor, acu am ajuns pe acasa!
Deci driverul a fost Catalyst 5.3/video, 6.53/ placa baza, ATENTIE, ram-ul a fost in CAS 1,5.2.2.5 la 215 Mhz parca, nu mai stiu exact, dar stiu sigur ca la 3,2 Vcc(daca ma vad aia de la CARO, inebunesc,,,)
Pe urma, am oprit aproape toate serviciile care NU aveau treaba(stiti voi la ce ma refer),dat disable la Antivirus,am killerit TOT ce era in + la Task Manager, am dat PRIORITY REALTIME in Task Manager la 3D 2005 si nu mai stiu exact ce am mai facut,dar sigur mai era ceva,,, adevarul este ca a doua oara am scos vre-o 73xx, pe urma nu am mai incercat, aveam de tras niste cd-uri, si NORMAL, am pus cel mai bun scor, NU?!?
CULMEA, daca va uitati la postul meu cu 3DMark 2003, veti vedea ca am X800XTPE acolo,vreau sa va zic ca 850-ul a scos mai PUTIN decit 800XTPE-ul, cu orice incercate de overclock, sau alte minunatzii...
Si ar fi trebuit sa scoata mai mult, avind in vedere platforma actuala(vezi semnatura) vs platforma de atunci (P4 3,2 Ghz/X800XTPE/acelasi Ram)
Poate imi explicati voi care-i chestia...
Sa fi fost oare de la CPU P4? (frecventa era de 3,6 Ghz parca...), am auzit ca in 2003 conteaza si cpu-ul, mult mai mult decit in 2005...
Oricum la mine sistemul sta pe DEFAULT la toate, nu cred ca e nevoie de Ovck, deocamdata, nu? :rolleyes:
A, si scuze, DIO, fara sa rideti de mine, dar pe bune, fara,,, ce este asta?

(*.3DP) ?????????????????????????????

Cu rusine va zic, ca nu stiu...
Sincer sa fiu, acu 2 ani NU aveam treaba DELOC cu computerele, dar un joc(vazut si jucat un pic la un amic), m-a spart, si uite unde am ajuns, nu mi-am mai luat NIMIK inafara de UPGRADE la COMPUTER...
Daca ar stii nevasta-mea cit am bagat in el, as minca "X850 XTPE la gratar" si as bea "zeama de CORSAIR"...
Apropos, jocul se numea(ste) UNDYING, facut de Clive Barker si fara offtop, daca are cineva ceva in genul lui, CUMPAR! :naughty: :naughty: :naughty:
RESPECT TUTUROR! :ola:

Neo
02-04-2005, 15:53
"Dragul meu", XWoodoo are 285MHz in memorii, 1:1 cu procesorul si mai are si 1MB cache lvl 2....Ceea ce tu NU ai....si latentele sunt 1.5/2/2/0...
Si cred ca a tweakuit ceva la windows....vrem project-ul (*.3DP) de la 3DMark. That's all.

DjLeco
02-04-2005, 16:03
Vezi mai sus, am dat aproape toate detaliile pe care mi le amintesc..
A si sa NU uit, am dezinstalat si scos FIZIC, TOT ce mai aveam pe PCI (Sound si Modem) si am dat disable din bios la firewire, usb, serial port,S-ata, etc...
cred ca saracul sistem nu avea decit utilizare maxima pt VIDEO...
A si ca sa NU-mi pierd credibilitatea, cine plateste Taxi-ul, iau pc-ul si vin la redactie cu el sa facem testul din nou, timp numai sa am(cam greu...)
Si oricum tre reinstalat TOT sistemul, am uitat sa fac BACK-up :mad: (DRIVE IMAGE 6), si au mai aparut alte codecuri(pachet) alt skype,alt DC++...

dios
02-04-2005, 16:12
L-am mutat aici, cand apare project-ul de la 3DMark il trec inapoi pe threadul mbot :)

Macar screen-ul *.bmp si tot ar fi ceva :)

DjLeco
02-04-2005, 16:18
Scuze, dar NU inteleg despre ce screen este vorba, poate ma lamuresti si pe mine...
Am pus un screen cu 3DMark-ul cu detalii, atitool-ul, ce ar trebui sa mai pun?

dios
02-04-2005, 16:18
Necomprimat... :( - bitmap - daca proiectul 3DMark nu-l ai, desi ar fi destul de usor de replicat rezultatul.

Neo
02-04-2005, 16:19
Ce REDACTIE? Aici nu e Chip sau Icstrim PeCe. "Optimizarile" pe care le-ai facut tu (dezactivare la "TOT" si indepartarea fizica a deviceurilor) NU au un impact asa de mare pe cat crezi...Ma rog, stam si ne certam aiurea. Mai fa testul odata si salveaza projectul .3DP si gata. Ar fi aiurea sa nu obtii la fel, NU?

dios
02-04-2005, 16:27
2X512 Mb DDR Corsair Twinx PC4400C25PT

astea sa tina asa timinguri? wow :D Varzmaster? Alexandrus? E posibil.. TCCD.. la 3.2V.. hm

Varzmaster confirma ca e posibil .. :cool:

DjLeco
02-04-2005, 16:31
Sincer de aici sa inteleg ca,,, "comprimarea" jpeg ar putea modifica scorul sau ce?
Cind voi reinstala sistemul(timp sa am) am sa mai fac un test, totusi NU inteleg ce va deranjeaza atit scorul asta, care oricum este un caca (scuze de expresie) ca, daca, vine cineva cu 2X 6800 ULTRA in sli, s-a terminat, sare de 9000 poate chiar de 10K...
Momentan NU am timp sa fac inca un test, nu prea stau p-acasa, in timp ce vb cu voi, trag CD-uri (sint DJ, si, trebe'... :yes: ), si sa inteleg ca NU se vede print screenul meu in post?
Eu il vad...
Uite il mai pun inca odata aici.
Nu am vrut sa va supar cu chestia ca "vin la redactie", am zis si eu asa,daca v-a deranjat, SCUZE, dar mi se pare aiurea sa NU ma credeti...
In fine...
EDIT, din pacate aici Nu se vede print screenul...

Neo
02-04-2005, 16:32
Sunt TCCD cu BP pcb. Vezi aici (http://www.xtremesystems.org/forums/showpost.php?p=663836&postcount=1). E lista postata de Caligula.

Iar incepeti cu TCCD la 3.2V? Ale mele scaleaza cu voltajul intr-o fericire...mai ales la 3.6V :insane:

dios
02-04-2005, 16:34
Sincer de aici sa inteleg ca,,, "comprimarea" jpeg ar putea modifica scorul sau ce?
Cind voi reinstala sistemul(timp sa am) am sa mai fac un test, totusi NU inteleg ce va deranjeaza atit scorul asta, care oricum este un caca (scuze de expresie) ca, daca, vine cineva cu 2X 6800 ULTRA in sli, s-a terminat, sare de 9000 poate chiar de 10K...
Momentan NU am timp sa fac inca un test, nu prea stau p-acasa, in timp ce vb cu voi, trag CD-uri (sint DJ, si, trebe'... :yes: ), si sa inteleg ca NU se vede print screenul meu in post?
Eu il vad...
Uite il mai pun inca odata aici.
Nu am vrut sa va supar cu chestia ca "vin la redactie", am zis si eu asa,daca v-a deranjat, SCUZE, dar mi se pare aiurea sa NU ma credeti...
In fine...
EDIT, din pacate aici Nu se vede print screenul...
un printscreen necomprimat e mai greu de falsificat :) Nah ca am zis-o :)

Oricum problema nu e ca l-ai fi modificat, ci sunt f. uimit cum e posibil ca pe un sistem mai slab, cu o placa video cu frecvente mai mici, sa dea mai mult/

DjLeco
02-04-2005, 16:34
Da, am dat 3,2 V in ele, stiu ca e mult, dar sint in garantie lifetime, si la cit am dat pe ele, poa sa se arda, dau oamenii altele, altfel OPC... :yes:
Nu, ca de aia baga atitia bani in + la ele...

DjLeco
02-04-2005, 16:35
Ok, cu prima okazie, am sa fac, dar pot face UPLOAD la 1 mega sau cit o avea NECOMPRIMAT?
Si ce format sa salvez? 24 bit bitmap?
Ca-s cam multe acolo...

xwoodoo
02-04-2005, 16:36
Leco sa nu mi-o iei in nume de rau nu e vorba de concurenta intre noi sau alte prostii.
M-am uitat astazi pe futuremark la categoria X850XT PE pe sistem A64
Maximum este 8682 cu asa ceva:
CPU: AMD Athlon(tm) 64 3306 MHz
GPU: ATI RADEON X850 XT PE, 810 MHz / 697 MHz
Display Driver: 6.14.10.6512
Driver Status: WHQL - FM Approved

Iar 7517 s-a scos cu asa ceva :

CPU: AMD Athlon(tm) 64 2610 MHz
GPU: ATI RADEON X850 XT PE, 670 MHz / 630 MHz
Display Driver: 6.14.10.6517
Driver Status: WHQL - FM Approved

Dupa cum au remarkat toti faza asta
ATENTIE, ram-ul a fost in CAS 1,5.2.2.5 la 215 Mhz parca, nu mai stiu exact e mai mult decit hilara
Eu aveam 10x 288Mhz cu 1.5-2-0-2 .
Sa analizam pe bucati :
- teoretic avem aceeasi platforma (DFI NF4);
- la procesor esti cu mult sub toate scorurile de pe future ;
- la HTT idem ;
- tweakuri de windows ce sa zic nu ma pricep insa am facut si eu ceva manareli pacolo numai ca 3D2005 nu e foarte sensibil la asa ceva ;
- poate eu nu ma pricep la tweak de windows dar astia de pe future mark sa fi sigur ca da ;
-
scos FIZIC, TOT ce mai aveam pe PCI (Sound si Modem) si am dat disable din bios la firewire, usb, serial port,S-ata, etc...
cred ca saracul sistem nu avea decit utilizare maxima pt VIDEO...
- evident ca am scos si eu tot ;
Acum placa video :
- frecventele tale sunt sensibil mai joase decit ale mele ;
- eu am dat bench cu frecv la PCIE la 135Mhz;
DECI :
- avind in vedere ca nu ai absolut nimik dpdv hardware mai sus se pot trage urmatoarele 2 posibilitati :
1 - ai folosit drivere manarite rau ;
2 - ce ai aratat tu acolo e un fake ;

Daca e varianta 2 iti dau o singura sugestie :
Do not try it again !
Noi incercam sa facem aici ceva serios si dupa cum ai vazut incercam sa facem competitie CINSTITA echipelor de afara .
Gainarii de genul asta ne fac rau noua, nu ne caracterizeaza si evident vei fi exclus .

Momentan ai ocazia sa ne dovedesti onestitatea ta si sa ne faci sa fim mandrii de scorul obtinut .
Asteptam dovada ...

dios
02-04-2005, 16:36
Nu e mult 3.2V daca asta zici.. e chiar putin :D dar nu stiam ca memoriile alea duc 2-2-2.. :)

Neo
02-04-2005, 16:38
Eh, nici eu :owned:

dios
02-04-2005, 16:40
Ok, cu prima okazie, am sa fac, dar pot face UPLOAD la 1 mega sau cit o avea NECOMPRIMAT?
Si ce format sa salvez? 24 bit bitmap?
Ca-s cam multe acolo...
poti pune atasament maricel.. o sa verific daca e vreo limita ;) Oricum cu fisierul *.D3P adica PROIECTUL 3DMark s-ar rezolva instant toate problemele :)

DjLeco
02-04-2005, 16:41
Pai au dus 1,5.2.2.2 nu 5 cum scrisesem, la 3,2 vcc
Daca am timp astazi, poate reinstalez sistemul si fac inca un print screen, il salvez DEFAULT(24 Bit Bitmap)?
Xwodoo, tocmai normal ca NU ne certam, ce am scos asta am pus, daca NU ma crezi, platesti taxi, iai 2-3 beri si vin cu sistemul la tine, si facem testul...
PS la mine PCI-E frecv era default la 100 Mhz...
DIOS, te rog EXPLICA-mi ce-i cu 3DP pardon d3p-ul ala, ca NU INTELEG, fira-r sa fie...

xwoodoo
02-04-2005, 16:43
Stii care e beleaua ca daca este pe bune inseamna ca ai descoperit o smekerie care scoate cel putin 500puncte in plus ceea ce m-ar ajuta pe mine sa ajung la 8K :D
Aici e toata treaba daia sunt intrigat ceva mi-a scapat ... :upset:

DjLeco
02-04-2005, 16:45
A, si inca ceva, credeti ca pe placa mea de baza se pot monta in SLI 2 buc identice evident X850XTPE?
Sau numai Nvidia?
Xwodoo, ti-am zis exact ce am facut,dar repet la al 2-lea test(am mai incercat sa ridic un pic frecv GPU si GDDR), ca nu erau artefacte si am zis ca merge mai sus un pik mi-a dat in jurul la sapte mii trei sute si ceva, in loc sa-mi dea mai mult, a 3-a oara NU am mai incercat...
Sa se fi intimplat "vre-o minune" sa nu se fi incarcat cine stie ce in driver sau in test?
Nu cred...

xwoodoo
02-04-2005, 16:47
Man plss ori ne iei la misto ori esti paralel cu sculele pe care le ai in casa ...
Anyway de montat fizic se pot monta numa ca nu faci nimik cu ele (ma refer la X800)...

DjLeco
02-04-2005, 16:48
Deci sa inteleg ca NUMAI NVIDIA merg in sli pe ea...
Lasa ca iese el R520-ul... :evil:

bausto
02-04-2005, 16:48
Daca gasesti vreun conector SLI pe placa ta video... BTW, SLI e pentru Nvidia. La Ati se numeste Multi Rendering.

DjLeco
02-04-2005, 16:52
In fine cum s-o numi...
V-am zis ca NU am prea mare treaba cu computerele, acu 2 anu nici sa NU fi auzit de asa ceva...
Tot ceea ce am invatat(tweak-uri) sau alte minunatii, le-am invatat de pe net, nu va zic de cite ori mi-au cazut ochii in gura, stind pe "GOGULE"...

xwoodoo
02-04-2005, 16:53
aaa si apropo de faza ca P4 da mai bine ca are HT look here :

3DMark Score: 8737 !-HIS X850 XT PE-! ^ Shamino

CPU: Intel Pentium 4 5432 MHz
GPU: ATI RADEON X850 XT PE, 820 MHz / 664 MHz
Display Driver: 6.14.10.6517
Driver Status: WHQL - FM Approved

3DMark Score: 8682 *mICKEYmOUSE* "TeamPuss.com 3DMark Team"

CPU: AMD Athlon(tm) 64 3306 MHz
GPU: ATI RADEON X850 XT PE, 810 MHz / 697 MHz
Display Driver: 6.14.10.6512
Driver Status: WHQL - FM Approved


concluziile le trageti singuri ...

DjLeco
02-04-2005, 16:57
Si imi explica si mie ce este cu acel D3P despre care vorbea DIO?
Sincer Xwodoo, nu-mi place sa fac misto...
Ceea ce ma amuza un pik este faptul ca un nestiutor ca mine, a scos un scor bun si deranjeaza pe unii un pik...
Asta e...
Imi pare rau daca NU ma credeti ca am obtinut ce am postat, daca totusi ramine in ideea ca este FAKE, rog pe cineva sa stearga scorul meu, pe mine nu ma deranjeaza, am postat si atit, nu am nimik de cistigat sau pierdut daca scorul meu este sau nu este postat...
Atita timp cit joc orice joc la detalii maxime si Antialias+Aniso la mazim, cu peste 40 FPS, nu stiu la ce mai conteaza punctaje in teste SINTETICE, care NICIODATA NU vor fi ca un joc real...

DjLeco
02-04-2005, 16:59
Sa vedeti cind apare MICUTZU cu 2X 6800 in sli, deja a scos peste 19K in 2003!

dios
02-04-2005, 17:02
Daca am timp astazi, poate reinstalez sistemul si fac inca un print screen, il salvez DEFAULT(24 Bit Bitmap)?

PAI DACA TOT FACI ASTA, SALVEAZA PROIECTUL 3DMARK SI UPLOADEAZA-L PE ALA.


Ceea ce ma amuza un pik este faptul ca un nestiutor ca mine, a scos un scor bun si deranjeaza pe unii un pik...
Nu deranjeaza absolut deloc, chiar ma bucura, dar vreau sa elimin orice urma de suspiciune. As vrea inca 20 de scoruri cel putin la fel de bune :)

Cine are 2005 instalat, va rog postati aici pas cu pas cum se face sa salvezi proiectul...

DjLeco
02-04-2005, 18:01
Astept, omul cit traieste invata, nu?
Eu am salvat cu print screen, si asa pina am invatat si chestia aia... :what:

Micutzu
02-04-2005, 18:30
Nu e nevoie sa posteze aici fisierul respectiv, cea mai buna verificare e sa puna rezultatul online. Cand se termina testul apesi "Online Result Browser", asta te va duce pe site-ul Futuremark.com, iar daca nu ai cont iti vei putea face unul atunci. Insa vei avea nevoie de ultima versiune de 3DM05, necrackuita sau alte prostii ... o poti lua de aici (http://www.computergames.ro/site/p/downloads/o/download-details/dowid/3884/lng/ro/3dmark05_free_version.html).

PS: Comparatia intre X800 si X850 nu e chiar asa de simpla, X800 puncteaza binisor peste X850 la aceleasi frecvente datorita timing-urilor mai agresive ale memoriilor video.

dios
02-04-2005, 19:24
Vrei sa spui ca X850>X800 nu?

xwoodoo
02-04-2005, 19:25
Ceea ce ma amuza un pik este faptul ca un nestiutor ca mine, a scos un scor bun si deranjeaza pe unii un pik..
Man ai inteles gresit nu ma deranjeaza . Relax . Mi e lene sa fak Vmod . Cred ca realizezi ca o sa scot 8K in cel mai scurt timp . Placa asta a mea mere 660core si 635 ram fara Vmod.
Alta e buba ...
Repet daca tu cu Hardware-ul tau ai scos pe bune 7500 eu folosind aceleasi tweakuri as scoate cel putin cu 4-500 mai mult fara sa ridic frecventa.E ceva ce imi scapa . Si e clar ca nu sunt singurul nelamurit . E evident o chestite la mijloc .

Eu vinez locul 1 de pe Futuremark :yes: sau macar pe aproape .
Ce versiune de 3dmark 2005 ai folsit ?? Cit ram ca nu am fost atent 2x256?

Micutzu
02-04-2005, 19:35
Vrei sa spui ca X850>X800 nu?

Nu, la ACELEASI FRECVENTE, X800XTPE > X850XTPE. Insa default nu sunt la aceleasi frecvente, prima vine default la 520/550 iar a doua la 540/590.

dios
02-04-2005, 19:40
Nu, la ACELEASI FRECVENTE, X800XTPE > X850XTPE
Atunci e cu atat mai ciudat, doar daca x850 scaleaza mai bine, sau x800 in momentul cresterii frecventelor sa relaxeze timingurile... ca sa iasa rezultatul de mai sus :eek:

Sau sistemul lu DJ este atat de bine tweak-uit ca rupe capu' :scared:

Micutzu
02-04-2005, 20:24
Ce vroiam eu sa zic e ca lui xwoodoo ii trebuie oricum frecvente mai mari decat DjLeco pentru a obtine acelasi rezultat. Alta varianta ar fi ca xwoodoo sa citeasca odata PM-ul de la mine, si nu-i mai trebuie frecvente mai mari :).
Oircum, daca te uiti la prima pagina in 3dm2k1, sunt 13 X800XT, 5 X850XT si un 6800GT in SLI.

DjLeco
02-04-2005, 20:25
Eu v-am zis ce am facut in legatura cu tweak-ul, Xwodoo, la voltmod NU ma bag, nu vreau sa risk garantia pt citeva sute de puncte in +...
Mai ales ca sist de racire de pe a mea,mi-ar permite frecvente sus rau...
Eu unul m-am oprit aici,ma bucur ca si noi ROMANII putem baga frica in cei de afara, desi posibilitatile lor financiare sint NET superioare, stiti si voi la ce ma refer...
Nu-mi ramine decit sa va urez Tweaking-uri si Vmod-uri cit mai reusite, si sa ajungem sa-i dam in cap barierei de 10K la 2005!
Bafta multa!
Apropos, Xwodoo cit ai dat pe CPU si cit ai dat pe placa video?
Exista vre-un soft cu care se pot modifica si latentele memoriei placii video?
Cum se numeste si de unde-l pot lua in cazul in care este?
Multumesc, si inca o data bafta multa!
Pe ei, pe mama loooooor! :upset: :upset: :upset:

Micutzu
02-04-2005, 20:28
Exista vre-un soft cu care se pot modifica si latentele memoriei placii video?
Cum se numeste si de unde-l pot lua in cazul in care este?

Heh, culmea, cu ATITool 0.24, exact ala pe care l-ai folosit tu, se pot modifica latentele ;)

PesteImputit
02-04-2005, 20:33
mai eu personal am fost ieri la catlin si am incercat sa facem un test dar mai mult de 7.4xx nu a vrut...
si asta cu placa video ocata in draci si cu procul la 288*10 (sau *11???)
oricum procul lui catalin are 1mb lvl2 cache...

xwoodoo
02-04-2005, 21:35
Micutzule merci de pont .
Am facut aia la Windows dar cu latentele nu merge .
Adica ultimul Atitool se blocheaza cind dau sa intru la latente .

Micutzule ia aici :

Dj Leco - 7584.0 marks - Sapphire X850XTPE @600/618 A64 3200 @ 10X215 Mhz DDR cas 1,5.2.2.5 @3,2 Vcc
Deci pica si faza cu frecventele mai mici ale lu' X800
Asta e valabila pt AGP :D deci pheste da-i in gura sa ne ajungi :evil:

Apropos, Xwodoo cit ai dat pe CPU si cit ai dat pe placa video?
Exista vre-un soft cu care se pot modifica si latentele memoriei placii video?
Pe proc 650$ si pe placa 16 mil :naughty

Micutzu
02-04-2005, 21:48
ATItool 0.24 beta6 (http://forums.techpowerup.com/attachment.php?attachmentid=179) ... e neoficial inca.


Micutzule ia aici :

Hmm, eu m-am uitat la scorul din 3dm03 care e facut cu X800XT si am banuit ca e aceeasi placa.

mimed
07-04-2005, 09:24
Apropo de credibilitatea lui DjLeco, omul chiar e de putin timp "in bransa" si tot ceea ce spune trebuie privit cu circumspectie pana la probe "palpabile".

Avea un P4 3.2E rev. D0 la vanzare si spunea ca face o/c pana in fsb 220 MHz voltaj default, iar in fsb 250 MHz pe voltaj 1.55V.

Doamne, nici macar nu stia cum se fac testele de stres, i.e. nu stia de Prime95, de MemTest s.a.m.d!
La primele teste date cu 2xPrime95, "scula" a dat eroare dupa primul set de 8k. La voltaj default nici nu a boot-at mai sus de fsb 200 MHz, asa ca au fost vreo 45 min "scumpe" pierdute din viata mea cu testele pe un sistem cu performante supralicitate (marketing...).

DjLeco
11-04-2005, 14:56
Trebuia sa te bagi si tu?
Deocamdata procul meu a sucombat, cind vine cel nou de la garantie, voi posta, cu NECOMPRIMAT, si atunci sa vedem...
Ca sa NU mai fie atitea discutii.
La testul cu prime 95 nu a mers ce am zis, ai dreptate, nu facusem prime 95 ca NU stiam cum!
Ce am zis eu ca mergea era (la acel P4), cu un 3D 2005 FINALIZAT COMPLET!
Am zis ca daca termina testul, este ok!
Dar e bine, ai risipit 45 minute "pretioase" din viata mea, si m-ai invatat cum se face testul Prime 95, fapt pt care iti multumesc si ramin dator cu 1 bere!
cum sint la o sala de net din cartier, dar REVINE JE'(franceza)... :drool:

Micutzu
12-04-2005, 10:18
DjLeco, inainte sa rulezi testul, fa-ti un cont pe futuremark.com, si dupa ce il rulezi, publica rezultatul te rog. E singura metoda de a valida un rezultat, screenshot-urile nu ajuta cu nimic.