PDA

View Full Version : Telefon pana in 6-7 milioane



fedayn
24-10-2007, 23:33
Trebuie sa-mi schimb si eu telefonul, nu de alta, dar nu ma mai tine bateria mai mult de o zi la cat vorbesc; teoretic mi-as lua si unul fara camera si alte briz-briz-uri, dar umblu mult si o poza facuta pe unde trec sau ascultat un mp3 la casti nu-i tocmai rau.

Pana acum am vazut numai Nokia 6300 care-mi convine ca design sobru, usor inspre elegant, nu spre sport, cu bateria bunicica, mp3 player, camera de 2MP, carcasa metalica destul de rezistenta, bluetooth. E cam tot ce-mi trebuie.

Nu mi-ar fi rusine nici cu Alcatel OT-E801, care are o calitate bunicica pe post de mp3 player, display color, carcasa cauciucata, din cate am auzit foarte rezistent la socuri si folosire intensa, bateria tine chiar si 6-7 zile cu un timp de vorbire decent(asta din ce mi-au spus 2 persoane care au asa ceva). Aaa, si costa sub 2 milioane.

Nu ma intereseaza telefoanele de fite decat in masura in care isi merita banii ca facilitati si sunt practice.

Rezistenta la utilizare intensa si timpul mare de stand-by reprezinta criteriile de baza. Astept sugestii.

Multumesc anticipat!

Caligula
25-10-2007, 21:53
Samsung E250 black. F mic si subtire, are mp3 player, accepta micro-sd, are si radio, agenda etc. E un soi de D900i fara ecran de vazut filme (?!) si fara un aparat foto inutil, ca tot prost face pozele. Ce nu-mi place la el e ca bateria tine 2-3 zile...

fedayn
26-10-2007, 07:55
Multumesc pentru varianta. E interesant ca design, pare solid, mp3, culoare decenta, microSD e destul de comun si la alte electronice, dar din pacate la 4,2 milioane sunt si variante care au baterii clar mai potente si camera, chit ca e o panarama cu 1,3 MP.

Deocamdata Alcatelul mi se pare imbatabil ca pret/beneficii: 1,8 milioane, mp3 cu calitate buna, baterie rezistenta, exterior rezistent. Teoretic mi-ar place totusi un celular cu o camera cat de cat decenta si bluetooth, sa fie acolo, pentru ca oricum nu-s genul care sa-si schimbe celulalrul de fiecare data cand apare ceva nou.

dreamer
26-10-2007, 09:24
Nokia E50? Camera e slabuta, insa are destul de multe functii, are Symbian (poti sa-i pui applicatii third-party), iar bateria duce binisor... despre Alcatel nu stiu ce sa zic, e... Alcatel. :) Citeste aici si cateva opinii ale posesorilor de OT-E801: http://www.gsmland.ro/viewSpec.php?modelId=892

Micutzu
26-10-2007, 10:51
Nokia 6300 user.

Bateria originala (BL4C - 720mAh) tine 48h standby si ~36h cu 20min vorbite pe zi; din fericire cu cateva artificii ii poti pune BL5C (850mAh) sau chiar BL6C (1070mAh / 1150mAh), incap in carcasa dar trebuie sa le pilesti putin muchiile de plastic.

Camera e oarecum OK in conditii de iluminare buna / naturala, insa la lumina mai slaba e aproape inutila ... oricum poze cu telefonul nu fac decat ocazional asa ca nu e o problema; display-ul in schimb mi s-a parut OK.

Meniul se misca putin mai lent decat e pe placul meu insa sta oricum mult mai bine decat E50 la capitolul asta. Poti configura shortcut-uri pe cele 4 sageti de navigare plus inca doua butoane, insa nu poti face o lista cu shortcut-uri in caz ca ai nevoie de mai mult de 6; de exemplu eu as fi avut nevoie de Camera, Radio, Music, Alarm clock, Contacts, Compose message, Organiser, Bluetooth menu si a trebuit sa renunt la doua.

Lucrez intr-o cladire unde semnalul Orange e slaab si functia "Voice clarity" s-a dovedit utila, Nokia 6230 era mort in aceleasi conditii. Folosind-ul si pe post de MP3 player am apreciat destul de mult calitatea audio, la fel ca si receptia radio stereo. E subtirel si carcasa e robusta, iar aspectul e destul de elegant incat sa fie un accesoriu potrivit in orice conditii (nu e foarte important pentru mine, dar poate conteaza pentru altii).

fedayn
26-10-2007, 17:50
1. Multumesc M1 pentru feedback, e foarte folositor; singurul lucru dezamagitor e durata bateriei, eu vorbind de la 20-30 min. pana la 1-2 ore pe zi. E mult, dar astea sunt conditiile, n-am ce sa fac. Voi intreba la un dealer Orange cat costa o baterie BL6C, sa-mi fac o idee asupra costurilor.

2. Alcatelul costa la liber 180 de lei. Pentru asta ai ecran color cu luminozitate si contrast de-ajuns de mari cat pentru o afisare buna si in zile cu soare puternic, mp3 player, care chiar daca e separat, il primesti bonus in aceeasi carcasa, la un pret de telefon simplu, baterie care tine cateva zile chiar daca se vorbeste la el. Sa cred 2 persoane mature, si ce am vazut cu ochii mei, sau sa ma iau dupa pareri de mucosi, dupa cum urmeaza?

"telu asta ii unul dintre cele mai proaste telefoane posibile... adika poti asculta mp3 (si aia numai la casti) da nu poti sa iti pui ringtone un mp3. camera nu are e rau de tot... bateria tine (mai bine n-ar avea baterie) cam atat de mult... nu cred ca ar fi pe gustul nimanui. plus ca e alcatel :P"
===> Deci e rau ca e alcatel, ca nu are speaker cu care sa ma frece pe mine la cap pe strada cu ultima manea sau "melodie" haus, ca nu are camera, si toate astea la imensul pret de 180 lei, bani cu care mai degraba iti cumperi LG Prada, sa cada pe spate colegii de la scoala...



Oricum, sper sa gasesc si o varianta mai buna decat Nokia 6300+alt acumulator, daca tot imi iau ceva mai serios, macar sa nu am nemultumiri majore sau sa fac improvizatii. Alcatelul ala e solutia de urmat la nervi, in cazul in care ma satur de cautat, dar mai e cale lunga pana atunci.

FATHER
26-10-2007, 21:27
Musai nou?

cart00n
26-10-2007, 21:43
Ai putea incerca un Nokia 3110 Classic.
Si eu tot un 6300 vroiam sa imi cumpar dar acum am gasit 3110. Bateria cred ca tine mai mult pentru ca are display-ul mai mic, in rest foarte asemanator ca specificatii ca si 6300.

fedayn
26-10-2007, 23:24
@Father: nu neaparat nou, dar ar fi fost dragut sa-mi folosesc niste puncte de fidelitate, sa mai scada pretul. Daca e SH, e comentabil, tinand cont de pret.

@cart00n: multumesc, e si 3110 o varianta, ramane sa caut niste review-uri maine. Cum se comporta? Ceva hibe, ceva parti bune?

cart00n
28-10-2007, 01:17
Inca nu l-am cumparat, sper sa o fac in curand.

fedayn
30-10-2007, 07:19
A mai aparut o varianta, pe care am vazut-o la un cunoscut: Sony Ericsson W810i. E rezistent, cica a incasat vreo 15 imbratisari cu asfaltul pana acum, si nu e nici zgariat macar, are un mp3 player cu o calitate buna, bateria tine cam 5 zile, probabil 4 daca se vorbeste mai mult, are un SAR ok, camera face poze bunicele la lumina zilei, are bluetooth si infrarosu. Display-ul mi-a parut foarte bun: lumina, contrast, culori.

Sa vad si raspunsul cuiva care are un telefon SH Sony Ericsson P990i. :)

aurelian17
30-10-2007, 08:01
k800i ce are ? Camera 3mp, blitz xenon, stabilizator de imagine, mp3 de calitate, bateria tine in jur de 3-4-5 zile depinde si cum il folosesti. Parerea mea e ca la partea de multimedia Sony-Ericsson sta destul de bine.

fedayn
30-10-2007, 13:32
K800i arata super din ce am citit despre el, dar nu cred ca mi-as lua vreodata un telefon cu joystick; idee mai cretina pentru un buton folosit intens nu cred ca am vazut. Plus ca nu stiu cum se face ca pe site-ul Orange nu este in oferta; uneori am impresia ca traiesc in Africa... Pana acum din ce am vazut cele 2 Sony care mi-au placut, cu k610i si k550(parca) sunt mult mai scumpe decat Nokia 6300 iar diferenta nu se justifica, nici ca prestatie nici ca pret de vanzare, tinand cont ca de la Nokia se taie o suma substantiala in cazul folosirii achizitiei prin Thank You. Ar mai fi K810i, dar si ala are joystick, iar butoanele sunt execrabile.

aurelian17
30-10-2007, 16:03
eu am K750i de un an si jumatate si n-am nici cea mai mica problema cu joystick-ul. De curand m-am jucat si cu un k800i si am observat ca e chiar mai tare decat ma asteptam, in sensul ca "stie" ceva mai multe decat telefonul meu, se misca ceva mai bine prin meniu, si daca e la fel de fiabil cred ca e cea mai buna alegere.

fedayn
30-10-2007, 19:59
Cine stie, poate problemele cu joystick-ul au venit tocmai de la utilizatori ceva mai ... nemilosi. :) Spre exemplu apareau probleme de la intrarea prafului si blocarea pe anumite directii, dar sa intre atata praf in celularul tau, asta e semn ca nu prea ai grija. Si totusi...statistic, am auzit mult mai multi spunand ca au avut probleme decat oameni care sa reflecte un comportament impecabil; si iarasi, de rele auzi la tot pasul, dar de laudat nu lauda nimeni. :) Ramane sa ma mai interez; daca nu ar avea joystick, atunci ar fi alegerea mea, fara prea mari ezitari.

aurelian17
30-10-2007, 21:58
Apropo inainte de k750 am avut k700 tot cam 2 ani si la fel cu joystick si la fel fara probleme pana in ziua in care l-am vandut. Eu n-am folosit husa sau alte chestii de genul pentru a-l proteja de praf, numai ca nu am obiceiul sa tin telefoanele pe masa cu fata in sus, folosesc suport din acela pentru masini adaptat la birou, deci evit astfel depunerea prafului in zona joystick-ului. Bine si cam 1 data la 2 luni il curat de praf desfacandu-i carcasa.

fedayn
30-10-2007, 23:25
Mda, teoretic K800i e alegerea finala pentru telefon, e singurul care nu e cu jumatati de masura; chiar are tot ce mi-as putea dori, la un pret nu foarte departat de Nokia 6300, dar la un cu totul alt nivel. Acum sa vad care-i treaba, pentru ca pe site-ul orange.ro nu este in oferta, lucru cam aiurea in situatia mea.

fedayn
01-11-2007, 21:15
S-ar parea ca nu se mai poate lua K800i de la Orange; va trebui sa umblu pe la dealeri poate totusi gasesc pe undeva. Singura faza aiurea cu Sony Ericsson e ca au tipul ala de card cu care s-au trezit ei mai destepti. Dar telefonul e alegerea perfecta pentru mine.

Ar mai fi o varianta, care are SAR minuscul, poate folosi card microSD si are camera de 3MP, si asta e Samsung D900i.

Ceva pareri despre modelul asta?

FATHER
01-11-2007, 22:08
si asta e Samsung D900i.

Ceva pareri despre modelul asta?

Run, Forrest, run !

fedayn
02-11-2007, 08:28
Sa inteleg ca in ciuda cardului moca de 1GB, camerei de 3,15MP si in general a dotarilor bune si-a design-ului dragut, telefonul e muci? :)

FATHER
02-11-2007, 09:46
Sa intelegi ca Samsung nu merita atentie...

colinmcrae
04-11-2007, 21:22
L-am vandut fix la 5 zile dupa ce l-am luat de la orange.

De ce?
1. Foarte greoi, cred ca are proc de 5 mhz......mai ales cand intri in aplicatii/net/mail...
2. Deja dupa 4 zile de butonat aveam joc la mecanismul de slide.....iar asta a pus capac.

Am revenit cu mare drag si umilinta la al meu siemens c60 care inca dupa 3 ani de zile ma tine bateria 4-5 zile.

fedayn
04-11-2007, 21:58
Sper ca te referi la Samsung. :D

colinmcrae
11-11-2007, 15:41
Samsung D900i evident