PDA

View Full Version : Consum PC



stege
18-11-2007, 11:05
Salut.
Am o carcasa Antec 1300, cu sursa antec 300W, format neconventional, deci nu o pot schimba. Nu vreau sa schimb carcasa si de aici, intervin problemele.

Am un q6600, 2 stikuri de memorie, un hard, un dvdrw, o placa pci wireless si un 8800gts 640. Cooler stock. Marea problema este ca daca vreau sa nu imi crape in aplicatii power hungry, spre exemplu crisys, trebuie sa asignez maxim 2 core-uri pt joc, altfel se reseteaza computerul cand mi-e lumea mai draga.

Am 3 intrebari:

1. exista vreo sursa cu care as putea inlocui pe cea de acum?
2. probabil sursa asta merge in blana mai tot timpul. e vreo posibilitate sa se prajeasca?
3. pot alimenta ceva extern? spre exemplu am vazut placi ati cu alimentare externa. de unde pot cumpara asa ceva si cu cati watti voi usura sursa mea? va merge pt placa mea video?

Multumesc!

Tile
18-11-2007, 11:19
La ce configuratie ai trebuie sa schimbi atat carcasa cat si sursa. Sursa ta de 300 W lucreaza mai tot timpul aproape de limita.

Monstru
18-11-2007, 11:20
Daca nu ai probleme in a folosi o sursa externa (deci vor exista niste cabluri intre sursa si carcasa) poti folosi de exemplu o sursa Seventeam ST-500EAZ (http://www.senorg.ro/shop/SevenTeam-ST-500EAZ---p2754.html). Sursa este pasiva, are afisaj al consumului de curent si este foarte "solida". Si in felul asta poti baga orice in mini-carcasa ta, putere vei avea destula :)

stege
18-11-2007, 12:03
Monstru: o foarte buna optiune, totusi nerentabila pentru mine, cu banii aia sigur gasesc un cube matx cu sursa mai mare.

Monstru
18-11-2007, 13:08
De curiozitate, ce dimensiuni are sursa ta? Poate exista inlocuitori, presupun ca tot un standard este, chiar daca formatul este neconventional.

Totusi, daca vrei musai o sursa care sa alimenteze separat placa video, exista si asa ceva, si se gaseste si la noi. Poti incerca Fortron Booster X3 (http://www.cel.ro/carcase-si-surse/sursa-_-vga-_-real-300w-_-active-pfc-boosterx_3-l/), 300W ar trebui sa fie mai mult decat suficienti pentru placa ta video. Plus ca se monteaza intr-un slot de 5.25.

burebista
18-11-2007, 13:16
Am io un Booster in casa primit cadou de la darer. :D
N-a fost pusa in priza niciodata ca n-am avut nevoie. Daca o vrei la juma' de pret...

Predator
18-11-2007, 14:16
Vezi si la racire totusi.

stege
18-11-2007, 18:38
Asta este sursa. Are dimensiunile unei surse normale, dar este decupata pentru a putea incapea coolerul CPU.

Boosterul ala ar fi fost varianta perfecta, pacat ca slotul 5.25 este deja ocupat de un dvdrw. Alt loc nu mai am in carcasa. Ar fi doar un spatiu pentru un al doilea hdd, dar il tin expres liber pentru ca este foarte fierbinte acest loc din cauza placii video.

Neo
18-11-2007, 23:15
Dă un mail la Antec sau la importator şi vezi dacă există surse în formatul acela mai puternice. Dacă nu, singura soluţie este să schimbi carcasa. Chit că-ţi place sau nu :)