PDA

View Full Version : REVIEW: ZEROtherm VGA Coolers



matose
03-01-2008, 00:39
In sfarsit, dupa o lunga asteptare, coolerele ZEROtherm au devenit disponibile si in Romania. Sincer sa fiu cand am auzit de firma asta si mi-am aruncat fugitiv ochii pe produse n-am fost entuziasmat si nu ma asteptam la cine stie ce revelatie. Prin amabilitatea importatorului oficial, Soliton Computers (http://www.soliton.ro), am avut ocazia sa fac un round-up care sa cuprinda 2 modele de la ZEROtherm (varful de gama ZEROtherm HC92 (http://www.soliton.ro/sol/index.php?main_page=product_info&cPath=32_54&products_id=299) Cu 8800 si mezinul ZEROtherm GX810 (http://www.soliton.ro/sol/index.php?main_page=product_info&cPath=32_54&products_id=300)) prin comparatie cu Zalman VF900CU, un cooler foarte performant.

Sa incep cu prezentarea competitorilor:

1. ZEROtherm GX810 specifications:

Dimension: 116(L) x 100(W) x 32(H) mm
Weight: 188g (Without components)
Heatsink Material:
- Fin: Pure Copper
- Base: Pure Copper
- Heatpipe: Pure Copper
- Memory Heatsink: Aluminum
Fan Size: 70 X 15mm with LED
Fan Speed: 900 ~ 2,500 rpm
Fan Control: Automatic Controlled by Temperature Sensor (Thermistor)
Acoustic Noise: 17.0 ~ 29.9 dBA
Bearing Type: UFO Bearing
Rated Voltage: 5.0 ~ 12.0 VDC
Life Expectance: 40,000 hours
Airflow Rate: Max. 9.3 CFM
Fan Connector: 3 pin

Este un cooler extrem de aspectuos pe care la prima vedere nu-l creditam cu
nici o sansa in fata lui Zalman VF900CU :). Dupa ce am vazut rezultatul am inceput sa caut explicatii pentru performanta sa surprinzatoare. Ideea de baza este ca GX810 are un ventilator centrifugal care arunca aerul in exterior. In plus are un singur heatpipe mai gros si mai multa suprafata de disipare. Acest lucru ii confera o performanta excelenta.

Ventilatorul este controlat de un termistor fiind extrem de tacut (doar in full load am putut sa-l sesizez - pe o platforma open air :) ). Astfel se explica temperatura ceva mai ridicata in IDLE.

Cooler-ul este usor de montat, are o calitate a constructiei ireprosabila (baza este dreapta si prezinta un mirror finish in care poti sa te barbieresti :D). Este compatibil cu toate placile video la ora actuale (inafara de 8800GTX/Ultra din cauza radiatoarelor suplimentare lipsa). In pachet mai gasim 8 radiatoare pentru memorii, pasta termoconductoare, manual de instructiuni si 2 seturi de suruburi (tool-free si un set low-profile pentru montare in configuratii SLI/CrossFire).

Concluzia mea este ca la banii astia il declar best-buy garantat tinand cont de performanta si calitatea excelenta aratata ;)!

2. ZEROtherm HC92 Cu 8800 specifications:

Dimensions: 169.7 X 97.1 X 54.4 mm (6.7 X 3.8 X 2.1 inch)
Weight: 372 g (Without Components)
Materials:
- Base: Pure Copper
- Heat pipe: Pure Copper
- Fin: Pure Copper
- Memory Heatsink: Aluminum
Fan Size: 92 X 25 mm (3.6 X 1.0 inch) With 3 Blue LEDs
Fan Speed: 1,500 ~ 3,300 rpm
Acoustic Noise: 19 ~ 40 dBA
Bearing Type: UFO Bearing
Operating Voltage: 5.0 ~ 12.0 VDC
Life Expectance: 40,000 Hours
Max. Airflow Rate: 26.8 ~ 57.7 CFM
Fan Connector: 3 Pin

Acest cooler este un adevarat monstru, atat prin greutate si dimensiuni cat si prin performanta aratata. Este pur si simplu, la ora actuala, cel mai bun cooler pentru VGA. Este compatibil cu toate placile video, inclusiv 8800GTS/GTX/Ultra pentru care vine cu un set de radiatoare pentru chipul VIO cat si pentru VRM-uri.

Vine in pachet cu un controller de turatie pentru fan-ul de 92mm inclus. Poate fi folosit, dupa cum spune producatorul, in 3 moduri: fanless, aerodinamic si overclocking. Fanless nu am incercat (nu e genul meu :D) dar in schimb am testat celelalte 2 moduri. Modul overclocking, adica cu masca de plastic (shroud) scoasa este bestial prin prisma performantei si silentiozitatii.

Coolerul este complet din cupru, are 4 heatpipe-uri groase si, bineinteles, prezinta aceeasi constructie extrem de ingrijita. Coolerul este inclinat spre spatele placii video, astfel airflow-ul indreptandu-se spre VRM-uri (nu doar spre memorii ca la aproape toate coolerele prezente pe piata).

Ventilatorul este silent cam pana pe la 6-7v dupa care devine zgomotos, dar si airflow-ul devine considerabil :)!

Coolerul este, dupa parerea mea, solutia potrivita pentru cine vrea performanta fara compromisuri, cat si posesorii de 8800GTS/GTX/Ultra care cauta ceva mai bun decat racirea stock.

Modalitatea de testare:

Coolerele au fost montate pe o placa video eVGA 8800GT KO (675/1950) cu voltaj 1.1v in GPU. Temperatura IDLE a fost masurata cu GPU Caps Viewer dupa 10 minute de inactivitate, iar temperatura de LOAD a fost masurata cu acelasi program dupa 10min de rulat Fur (incinge cel mai tare GPU din ce-am testat eu). Temperatura ambientala a fost de ~21 grade C.

Acum va las sa vedeti poze cu cele 2 coolere, cat si rezultatele (suprinzatoare pe alocuri) ale testului ;)!

La Multi Ani!

Boggy
03-01-2008, 12:53
Felicitari pentru test!

Monstru
04-01-2008, 11:18
Frumoase jucarii, arata destul de "suparat" heatpipe-urile alea groase, iar performantele sunt pe masura. Frumos test Matei :yes:

mache
04-01-2008, 11:55
plasticul ala penal si ventilatorul cu led ma face sa stramb serios din nas la vederea acestei solutii ...
GX810-le arata mai normal dar nu inteleg care e satisfactia in a avea luminite in calculator

Monstru
04-01-2008, 11:59
Bre...uita-te la temperaturi, nu la luminite sau mai stiu eu ce detaliu de design...

matose
09-01-2008, 19:44
Coolerele prezentate au aparut si la MediaDot la super preturi ;)!

ZEROtherm GX810 (http://www.mediadot.ro/produse/30-componente/61-coolere/184-cooler-vga/20188-cooler-vga-zerotherm-gx810.html)
ZEROtherm Hurricane HC92 Cu 8800 (http://www.mediadot.ro/produse/30-componente/61-coolere/184-cooler-vga/20180-cooler-vga-zerotherm-hurricane-hc92-cu-8800.html)