PDA

View Full Version : Instalare WinXp de pe un stick



Cisco Kid
26-01-2008, 20:32
Dupa cum zice si titlul caut o metoda prin care sa pot instala WinXp de pe un stick. Problema este ca nu se lanseaza procedura de instalare. Am incercat si cu stick-ul formatat FAT dar nimic:(.
Any ideas?

Pe net nu am gasit nimic inteligibil:icon_wall

Multam anticipat

Corbu'
26-01-2008, 20:50
Mai acum ceva vreme gasisem parca varianta asta facuta de Bart PE, eu am de la el BartPE Live Windows CD si merge fara nici o problema doar de o unitate optica. Incepe de aici si poate gasesti.

Raptor
26-01-2008, 22:52
Formatezi stick-ul FAT, pui un sistem DOS (Format + system din Win98SE sau sys X: de pe un CD/floppy bootabil de Win98SE sau pur si simplu trantesti pe stick fisierele continute de o disketa bootabila de Win98SE - gasesti pe Google imagini de disketa). Apoi copiezi tot continutul unui CD de XP intr-un director pe stick (sa zicem WinXPSP2 - maxim 8 caractere). Nu uita sa pui un smartdrv.exe pe stick, altfel ai sa-ti blestemi zilele. Dupa ce bootezi de pe stick:
A:\> smartdrv 64000
Neaparat lanseaza comanda de mai sus. Daca ai prea mult timp liber incearca si fara. Asta iti face un buffer soft la HDD, poti pune oricat de mult iti permite RAM-ul, dar nu mai mult de 25-50% din RAM.
A:\> X:
X:\> cd WinXPSP2
X:\WinXPSP2\> cd i386
X:\WinXPSP2\i386> winnt
Din momentul asta iti incepe setup-ul normal. Bafta.

PS: nu uita sa faci activa unica partitie de pe stick-ul USB.

Cisco Kid
26-01-2008, 23:15
Cateva intrebari:
1. Unde trebuie sa pun smartdrv.exe pe stick? In directorul unde am copiat fisierele kitului sau la plesneala?
2. Cum fac activa unica partitie a stickului?

Multam

Raptor
26-01-2008, 23:36
1. preferabil in radacina, altfel va trebui sa ii specifici calea cand executi comanda
2. fie din XP: control panel -> administrative tools -> computer management -> disk management -> right click pe partitie si e o optiune acolo (nu mai stiu exact cum se cheama ca sunt pe Ubuntu acum :D). Sau poti din orice alt program de partitionare (PQMagic, Acronis Disk Director, fdisk).