PDA

View Full Version : Old school case mod



Tile
13-02-2008, 22:28
Pentru acest proiect care este destinat pentru sistemul fratelui meu am cautat o carcasa cat de cat decenta si sa aiba ceva potential de modding. Am ales o carcasa JNC 320-RJA de culoare neagra care s-a inscris in cerintele mele. Prima operatiune a fost asezarea traseului pentru ventilatoarele spate. Apoi grilajele stantate spate au fost inlaturate. Urmeaza sa continui constructia wiring-ului pentru ventilatoare si lumini si sa inlatur grilajul stantat din fata.

Ankh
13-02-2008, 23:22
De ce nu faci tu, ca orice work-logger bun, poze in mai multe stadii ale viitorului mod si`abia apoi sa ne arati cum sta treaba. Datul de informatii cu lingurita e frustrant, cel putin pentru mine, dar nu cred ca sunt sigurul.

Pe scurt: Ai facut thread nou cu un nume pompos, dar cand intru, nu vad nimic interesant. Fapt care ma va face sa nu mai intru indiferent ce super smecherie inventezi tu pe`acolo.

My 0.02 $

Tile
14-02-2008, 00:34
Neavand ce face am detasat fata carcasei si am inlaturat grilajul stantat din fata. Mesh-ul care era instalat la gaura de ventilatie de pe panoul lateral va servi ca filtru de praf pentru ventilatorul frontal.

triplu_z
14-02-2008, 09:25
Bunatati,bunatati :D
De ce nu transformi fanul din fata in "Turbine Fan"?(te pot ajuta eu cu conul)
L.E. E doar o sugestie,nu incerc sa ma bag peste moddingul tau.

Tile
14-02-2008, 13:17
Nu am cum pentru ca nu ma lasa fata carcasei. Ideea este ca vreau un modding mai simplu (cum se facea pe vremuri).

Tile
14-02-2008, 16:43
Azi am facut 80% din wiring-ul pentru aceasta carcasa. Urmeaza sa fixez un conector molex pe fundul carcasei si sa incep construirea barei de leduri.

Tile
15-02-2008, 18:53
Molex-ul este fixat si am inceput construirea barei de leduri.

bmwh548
15-02-2008, 20:28
Se anunta inca o frumusete din partea ta. :) De ce nu ai montat conectorul si molexul in lateral? Ar fi devenit "invizibile" in conditii normale si ar fi aratat putin mai placut (parerea mea...gusturile nu se discuta). Inca o intrebare: de ce vrei sa folosesti mesh-ul ala? Am si eu unul pe aici si din ce am observat reduce foarte mult fluxul de aer si aduce si un plus MARE la zgomot. Un filtru de praf obisnuit e 5lei...si nici nu e galagios. Oricum felicitari pentru ce ai facut pana acum si asteptam rezultate. :yepp: Spor la munca!

Tile
17-02-2008, 00:52
Am mai mesterit putin la carcasa (strapuns ultimele gauri in fundul acesteia, montat suruburile pentru aparatoarea barei de leduri si montajul si conectarea la cablajul de alimenare a ventilatorului fata).

XVanish
17-02-2008, 02:14
Nici pe mine nu prea ma incanta mash-urile... sunt foarte curios cat de "old school" o sa fie ;) spor la "mesterit"... let the fun begin!:drujba:

Tile
17-02-2008, 03:16
Caracteristicile old school vor fi: fan grill-uri standard, sursa mansetata, tevi pentru wiremanagement (my own idea) si leduri rosii si albastre.

Para
17-02-2008, 21:15
Bunatati,bunatati :D
De ce nu transformi fanul din fata in "Turbine Fan"?(te pot ajuta eu cu conul)
L.E. E doar o sugestie,nu incerc sa ma bag peste moddingul tau.

Cum faci echilibrarea dinamica a ansamblului pale+con ? :)

Tile, nu folosi tevi. Cauta "coada de porc" sau copex. Coada de porc e plasticul ala elicoidal care se instaleaza usor. Copexul e dracia gen furtun de dus. Vei fi nevoit sa dezmembrezi mufele, dar e flexibil.

Tile
17-02-2008, 21:58
Am inteles ideea - trebuie sa caut ceva asemanator cu spiralele Coolsleeves folosite la sistemele de watercooling.

triplu_z
19-02-2008, 13:43
Cum faci echilibrarea dinamica a ansamblului pale+con ?
Nu inteleg la ce anume te referi.
Dupa cum gandesc eu, varful conului ar trebui sa fie suprapus cu centrul ventilatorului...
Daca e mai complicat de atat te rog sa ma luminezi,ca sa nu fac vreo tampenie sa stric si vreo bunatate de ventilator :P
L.E. @Tile-> scuze k ti-am invadat thread-ul!

Tile
20-02-2008, 22:38
Am incheiat wiring-ul in carcasa si am decupat fereastra. Voi face poze peste cateva zile deoarece aparatul foto digital este imprumutat.

Tile
07-03-2008, 21:16
Poze noi. Sper sa va placa :).

Andry
07-03-2008, 21:24
bun bun. imi place za mobo tray, bun pentru wm :D

Tile
07-03-2008, 21:30
Nu este suficient spatiu pentru fire (distanta dintre mobo tray si panoul lateral e prea mica).

Tile
11-03-2008, 01:28
Am mutat componentele sistemului fratelui meu din vechea carcasa in cea noua si totodata am asezat si cablurile IDE prin spatele placii de baza.

Tile
12-03-2008, 03:53
Poza nocturna. Ledurile sunt rosii si albastre deoarece fratele meu a vrut aceste culori (deh - e stelist). Urmeaza sa mansetez sursa si sa ii asez firele in carcasa si pentru aceasta voi folosi the oldest trick in the book - wiremanagement pipe.

Tile
20-05-2008, 16:58
Am realizat mare parte din wiremenagement-ul pentru aceasta incinta. Urmeaza sa folosesc o bucata de teava pentru a ascunde calurile neutilizate (oldest trick in the book).

mittone2002
20-05-2008, 23:02
intrebare...dc nu pui mem in dual chanel?...
PS:arata foarte bine carcasa pt un calculator modest;)

Tile
20-05-2008, 23:11
O sa incerc sa le asez in dualchannel. Platforma e mai veche decat a mea (old school socket A) :)

giamgiu
21-05-2008, 23:06
frumos mod!intrebare carcasa e luata cumva de la dc shop?nu de alta da am vazut ceva carcase ieftinache pe acolo si ma gandeam si eu sa iau una numa asa de dragul de a o transforma!faina treaba

Tile
21-05-2008, 23:46
Ai intuit cat se poate de precis. Carcasa e luata de la Depozitul de Calculatoare si a costat 40 ron si inainte sa o iau an studiat-o bine inainte sa primeasca aprobarea mea.

giamgiu
22-05-2008, 00:08
eram aproape sigur ca de acolo ai luat-o!sunt mai multe modele insa toate au 2x80mm in spate si e facuta dintr-o tabla ca foita!oricum imi place ce ai facut acolo si ma gandesc sa imi iau si yo una sa vad ce scot din ea!keep up the good work!

Tile
22-05-2008, 00:33
Carcasele low end si ultra low end sunt facute din tabla de 0,3 - 0,4 mm grosime. Foarte rar daca intalnesti una care sa fie facuta din tabla cu grosime decenta (0,7-0,8 mm). Singura carcasa din aceasta categorie facuta din tabla de 0,8 mm a fost Linkworld 319.

Tile
08-08-2008, 15:39
Am finalizat wiremanagementul in incinta fratelui meu prin folosirea unei tevi de wiremanagement. Aceasta serveste la asezarea cablurilor nefolosite (cablul PCI Express si cel cu mufe SATA). Prima data am folosit aceasta tehnica la prima incinta (minitower-ul Startech).

P.S Mesajul cu numarul 1 000 :).

raresvintea
08-08-2008, 17:02
cablul de alimentare al placii de baza lai scoate mai degraba pe langa locul unde se termina imbinarea dintre cusca unitatilor optice si suportul placii de baza

Tile
08-08-2008, 17:12
Nu este loc suficient intre montantul petru unitati optice si panou.

Tile
22-12-2008, 13:56
Placa de baza MSI K7N2 Delta, procesorul Sempron 2500+ si placa video Geforce 4 MX 400 au fost inlocuite de componentele din vechea configuratie a Puisorului Negru. Locul sursei Case Master a fost luat de o sursa Fortron ATX 350 PNF.

XVanish
23-12-2008, 07:38
Nice, imi place cum a iesit. Vad ca ai implementat si iluminarea Tile style ;)

Totusi nu ai rezolvat inca alimentarea ledurilor... tot se vede acel molex... parca ziceai ca ai ceva solutie si pt asta...

Good work!

Tile
23-12-2008, 08:35
Sursa va fi mansetata si wiremanagementul va fi un pic stilizat.

sh_ol
23-12-2008, 10:20
he he he.
Nice mod, pacat ca e facut pe o carcasa asa slaba.
Nu cred ca merita atata bataie de cap pentru o carcasa care din start e slaba calitativ;
- tabla aia subtire vibreaza si intra in rezonanta cu ventilatoare, harduri si unitati optice.
- locu'i inghesuit, indiferent ce modding ai face, nu prea ai cum sa cresti spatiul disponibil.
- ventilatoarele de 80 mai devreme sau mai tarziu devin galagioase, unul de 120 e mai potrivit.

Inteleg ca e facut la bani marunti dar o sa pun diseara ceva poze despre ce carcasa mi-am facut rost la 20 lei. ;)

Tile
23-12-2008, 10:45
Sunt carcase mult mai slabe decat asta si inainte sa o iau l-am pus pe vanzator sa salte panoul lateral si am vazut ca merita. Cu ajutorul nibbler-ului care este unealta ideala pentru astfel de carcase am parcurs repede lucrarile de metalwork. Pentru un sistem low-end e arhisuficienta.

XVanish
23-12-2008, 10:54
Nici nu ti se merita sa sacrifici o carcasa mai scumpa pentru ceea ce ai realizat aici. Cei drept mai poti face multe la ea dar probabil ca doar asta ti-a fost planuit pentu acest proiect. Eu zic ca e ok carcasa. Ieftin si util :yepp:

Sper ca dupa sarbatori sa stau mai bine cu timpul si sa ma pot apuca si eu de o carcasa low-end alien style luata tot de la DC acum cativa ani... simpatica carcasa :evil: cred ca tie Tile ti-am aratat-o.

Anyway, nice metalwork, keep it coming :yes:

sh_ol
24-12-2008, 22:26
Uite aci carcasa promisa.
Din pacate telefonea asta a meu nu e prea bun la poze. :(
Am dat 20 ron la un second pe carcasa, e un sistem T-Systems (probabil pentru T-Mobile), facut de Fujitsu Siemens cred. Tabla sanatoasa nu cacaturi, sistem destul de bine gandit la prins hdd, unitati optice etc, spatiu destul pentru un sistem cat de cat... nu am probleme cu placa video X1900xt de la HIS care e o placa MARE.
(carcasa mai avea o sina pe mijloc pentru 2 ventilatoare de 80 si inca un suport de plastic in spate pentru alte 2 ventilatoare tot de 80, si inca unu la harduri. :P . eu le-am dat jos pentru ca nu am nevoie de ele) .
Daca mai intereseaza pe cineva carcase de genul asta, dupa anul nou ma pot interesa sa vad daca mai au si la ce pret, pentru ca pe asta am luat-o la noroc, era busit continutul.

Tile
24-12-2008, 22:47
Sunt curios sa aflu ce sursa e in sistem si daca unitatile optice mai sunt bune.

triplu_z
25-12-2008, 00:14
La ochiu meu e Enermax :P

sh_ol
25-12-2008, 15:50
clarificari :
- sistemul asta e sistemul meu de acasa - unitatile optice sunt un dvdwr Pioneer si un cdwr Teac de ala vechi, seriile alea super, scos dintr-un IBM.
- sursa cu care vine carcasa respectiva (precizez ca a mea am luat-o cheala, adica fara sursa doar carcasa) este un Qtechnology (http://www.qtechnology.net/html/en/psu.htm) parca.
- unitatea optica din sistemele astea ii un cdrom comun, deci nimic interesant, configuratiile sunt ceva de genu : P4 2.8G T Systems MT 512M, 40G, CD, snd, AGP, NIC, USB. placa de baza asus p4 p800 vm , pretul e de 360 ron - bun zic eu.

Pe mine m-a interesat doar carcasa, nu e cine stie ce monstru, este loc suficient, tabla calumea, nu vibreaza nu caraie nu maraie... :) , 20 ron :insane:

le: sursa e un enermax de 500 W .

Tile
25-12-2008, 19:23
Felicitari pentru achizitie :). Ca sa imbunatatesti performantele termice ale carcasei grill-urile stock trebuie sa cada.