PDA

View Full Version : Ultra Pro



viper_x
28-02-2008, 17:08
Sa nu aud de UP,niste gherlani,martalogi si asa mai departe.Din nefericire am lucrat si eu la ei in tinerete...duda e ca mi-am cumparat o placa de baza,un P5RD1-V Deluxe,care nu a vrut sa mearga sub nicio forma cu nicio placa video incercata de mine:6600GT,X700PRO,X850XT-PE.Surpriza mergea cu un X300SE(avand on-board aceeasi coaja de VGA),eh si ma duc eu cu placa in brate la garantie si cu legitimatia UP in piept sa imi schimb placa.Ala de la service,bananaie juma' de ora si imi zice:"Coae,merge placa..." Bineinteles ca nu am crezut si i-am spus sa imi demonstreze,tipu' baga un X300SE :rotf: si "Uite,coae ca merge!" L-am rugat sa imi faca proba cu o placa video 6600GT si tipu' a inceput sa o dea cotita ca nu are timp,ca placa e buna si sa imi vad de ale mele sa nu il mai tin din timp...ma rog ideea e ca pana nu i-am aratat legitimatia si i-am spus omului in fata ca e tampit si ca ma ceva pe placa aia sa imi dea alta nu s-a rezolvat nimic.Abia dupa ce a vazut ca suntem oarecum colegi a exclamat usurat "Coae,de ce n-ai zis asa,ca ti-o schimbat de la bun inceput,tu nu vezi ca placa nu merge?!?!" :icon_wall (asta cred ca avea o fixatie pe "coae" :insane: ) Nu am mai zis nimic,mi-a schimbat pana la urma placa cu un Gigabyte GA-8I915P Duo,care saraca' merge si acu'.
Deci concluzie: Ultra Pro.Mi-e si rusine sa spun ca am lucrat acolo...

Monstru
28-02-2008, 17:46
Sa inteleg ca tocmai ti-ai dat demisia? :D

viper_x
28-02-2008, 18:14
Man am zis in tinerete. :D Asta era acum fro' 3 sau 4 ani.

Monstru
28-02-2008, 18:19
Pai si atunci ce-ti veni taman acum? :P

viper_x
28-02-2008, 18:23
Pai am vazut post-ul asta (http://forum.crazypc.ro/showpost.php?p=116489&postcount=2)
si mi-am adus aminte de ce interesanta a fost aceea experienta...bine ca sunt mai multe chestii de spus dar nu are rost. :) Era vorba de Consumer Review. Si cum am fost un client nefericit... :naughty:

Monstru
28-02-2008, 18:34
A...m-am prins acum. Foarte bine :D

bmwh548
28-02-2008, 19:00
Man sustin in continuare ce am zis atunci. Foarte probabil afirmatia nu e valabila pentru toti angajatii Ultra Pro, dar majoritatea mi se par cam batuti in cap.
PS: unul din bancuri: intru in magazin si intreb daca se pot aduce surse la comanda. Tipul imi raspunde "Da bineinteles, ce anume v-ar interesa?" Ii spun de Corsair VX450. Dupa ce s-a uitat la mine ca si cum as fi cazut din avion, fara parasuta si as fi spuravietuit imi zice: "Da' astia fac si surse?" :icon_wall Deci sa avem pardon...dar unii "este" cam pe langa cu "noutatile". :rotf:

viper_x
28-02-2008, 21:44
Foarte adevarat man...unii chiar sunt retardati rau si nu imi dau seama cum au ajuns acolo...imi povestea un amic ca si-a cumparat un 8800GT Gigabyte si mai avea nevoie de unul,stoc oha peste tot bineinteles,omul in disperare de cauza se duce in magazin (tocmai ce cumparase una din placi,o avea in ghiozdan) si il intreaba pe pustiu' de la UP daca are 8800GT.Ala ii raspunde foarte senin ca "Nu exista domne' decat GTS sau GTX!Unde ai auzit tu aseamenea prostie?" Amicu' foarte linistit scoate placa din ghiozdan si ii arata tantalaului la care: "Domne' asta e GTS da' cutia e facuta in fotosop! " :rotf::insane:

bmwh548
29-02-2008, 12:57
Asta m-a lasat cu gura cascata. Ala din cazul meu avea macar 40 de ani. Dar un pusti e de obicei mai la curent cu noutatile. Oricum...ideea ar fi sa nu cumparam/cumparati de la ultra pro decat in disperare de cauza.

dios
29-02-2008, 13:41
Ha ha, tocmai am luat o placa video, imi trebuia neaparat pe DVI si urgent. Era un gras infect acolo, nu cred ca auzise de marea descoperire care este deodorantul...

viper_x
29-02-2008, 13:44
La dracu'!In halul asta au ajuns?Sa aiba si oameni imputiti?:vommit:
Parca pe atunci nu era chiar asa...

pasatoiutd
29-02-2008, 14:29
Era un gras infect acolo, nu cred ca auzise de marea descoperire care este deodorantul...
Probabil din cauza overclockingului.

bmwh548
29-02-2008, 15:07
Caldura mare monsher:D

mimed
29-02-2008, 17:01
Eu am jurat ca nu mai cumpar nimic de la UltraPro\Flamingo\Depozit. Firmele astea trebuie sa dispara.

mache
29-02-2008, 17:27
Probabil ca trebuie, de acord... dar din cand in cand mai ai nevoie de cate o chestie si daca o gasesti doar la ei si chiar pe loc ce te faci? :nono:

blue_led
10-03-2008, 20:31
In urma cu niste ani am platit 2 print-servere . Unul l-au livrat pe loc dar pe al doi-lea nu-l aveau pe stoc si au zis sa trec a doua zi sa-l iau .
Am trecut a doua zi si nimic, sa mai trec luni, ca vine .
Am trecut in fiecare luni din doua in doua saptamini timp de 3 luni .
Dupa fix 1 an m-am dus la magazin si le-am zis ca au o restanta la livrare .
Se intrebau cine a fost in tura saptamina trecuta si n-a livrat marfa, nu se uitasera si la anul facturarii .Mistoul facut de mine a mreitat toata asteptrea .:D

dios
10-03-2008, 22:03
man, asta a fost crazy rau de TOT! :icon_wall


Am trecut in fiecare luni din doua in doua saptamini timp de 3 luni . Ce rabdare de fier!

Andry
10-03-2008, 22:16
el defapt asta astepta, sa treca timpul, sa se poata razbuna cu si mai mult varf, si mai indesat.

"revenge, sweet revenge..."

blue_led
10-03-2008, 22:26
Mai astept un telefon digital, proprietar, pentru o centrala panasonic tda200 din octombrie 2006 . Daca ma enervam la firma dintr-un motiv oarecare, ma duceam la reprezentanta panasonic si ii faceam de c*. Raspunsul este invariabil "ne scuzati, luni vi-l alucem noi " . Stiti ce misto e sa te duci la o firma sa ii faci de c* si sa nu zica nimeni nimic ? ( enervare artistica ) :D
Mai trec pe la ei, daca am drum prin zona lor, de control . Sper sa mai reziste pe piata, ca sunt in pragul falimentului . Ramin fara distractie .

sh_ol
11-03-2008, 10:32
Eu lucram la o firma mai mica asa care cumpara de la K-tech (ultra pro) in regim de reseiller, se intampla sa ne trimita piesele defecte inapoi asa cum le-am trimis!
Dar au ei unu acolo la dep. tehnic... dom'le doxat, cursuri la sediul mare, ghinion ca e ungur din ala care daca vb romaneste cu el se simte injurat de mama, daca cumva ii arati ca e pe langa subiect risti sa primesti acelasi produs defect inapoi si cand te duci sa reclami acest lucru sa primesti o scuza eftina, chestii...
noroc ca aia de la vanzari is ok, cunoscuti pe care la o adica ii conving cu o cola sa ma rezolve cu un discount, o rezervare etc.

WeeD
07-02-2009, 13:44
coaeee :))

Andry
07-02-2009, 13:49
coaeee :))

k:what:

Pishky
07-02-2009, 14:16
andry ceteste primul post si ai sa intelegi mai bine

Andry
07-02-2009, 14:18
Ms "coae" Pishky ( no offense, glumesc :P ) - nu ma mai citit de mult threadul si uitasem care-i faza cu el cojones. :D

Ionutz_r08
07-02-2009, 16:07
Incompetenta din aceste magazine e de neacceptat! Acu' o luna in urma am facut comanda la un magazin online de un cooler ( ZEROtherm ZEN FZ120 ). Nestiind ca acesta vine fara sistem de prindere pentru sk. AM2 am dat linistit comanda. Cand imi ajunge cooler-ul inainte sa plec spre casa deschid cutia si surpriza (pt mine cel putin...) sistem de retentie pentru AM2 canci:icon_wall. Asa ca intru la un magazin IT - partener UP - si intreb daca nu au de vanzare. Nenea se uita la mine, face ochii maaari si imi zice: " Da' nici nu exista asa ceva..." Scot cooler-ul i-l arat si: " Acest cooler e exclusiv pentru LGA775. Da' pentru ce ti-ai cumparat? Nu iti era de ajuns cooler-ul stock? " Eu ii raspund omului ca vreau sa tin o prastie de Brisbane la 3 Ghz 24/7 si ca in viitorul apropiat vreau sa fac upgrade si aveam nevoie de o solutie de racire dedicata.

Apoi urmeaza ceea ce m-a lasat rece...:icon_wall: " Aaa deci pentru asta ti-ai luat..daca vrei cooler pentru AMD uite aici cel mai bun cooler pentru AMD" Si numa' ce vad ca scoate o jumulitura de cooler Titan de pe vremea Bartonului care era asa de vechi ca avea sistem de prindere numai pentru sk. A:icon_wall, pretul fiind 40 roni...
Eu uimit, ii resping politicos "super oferta" si ies injurand printre dinti...

Tot in acel magazin am vazut niste oferte uitmitoare sub sloganul: " Ultrabuni in calculatoare ":naughty:
" SISTEM PENTIUM 4: Procesor AMD Sempron, 1GB DDR533......":what:
sau " Procesor Intel P4 Celeron D..." Eu cand vad asa ceva ma apuca dracii... Cumplit!

sefu
08-02-2009, 18:30
Se pare ca au inceput sa inchida din magazine, in Baia Mare s-a inchis zilele trecute si cel de al doilea magazin care mai era, asa ca fara UP in Baia Mare :)

Andry
08-02-2009, 18:46
Intr-adevar, se inchid magazinele. In Brasov din 3 magazine a ramas numai unul ( rafturi pline, cumparatori zero ). Si Flamingo si-a inchis din cate am vazut magazinul din Brasov.

Pishky
08-02-2009, 18:47
pai daca erau asa meseriasi e explicabil
poate i-a lovit criza finaciara

Tile
08-02-2009, 19:11
Nu e de mirare ca isi inchid magazinele: angajati dezinteresati si necalificati, gama slaba de produse, preturi uneori nesimtit de mari si marea problema a garantiilor.

viper_x
09-02-2009, 09:28
Deci, :rotf: se inchid magazinele ca pe banda. :D

dios
09-02-2009, 09:31
alo, ce e cu limbaju asta :)

clonitza
09-02-2009, 09:46
Andry magazinul Flamingo s-a mutat in Real

viper_x
09-02-2009, 10:52
alo, ce e cu limbaju asta :)

Glumim man, pe seama retardului obsedat de cuvantul ala. :) Scuze daca fu' prea "vulgar".

fxg
09-02-2009, 14:18
Am lucrat si eu prin UP acu' vreo 5-6 ani... N-am rezistat decat vreo 6 luni. Toti oamenii care mai stiau cate ceva plecau in masa. Au ramas numai ciudati si incompetenti. Nu ma mir ca au ajuns in halu' asta... Poate ar fi avut o sansa daca stiau sa se poarte cum trebuie cu angajatii, da' a fost bataie de joc.

xplaur
09-02-2009, 14:39
Intr-adevar, se inchid magazinele. In Brasov din 3 magazine a ramas numai unul ( rafturi pline, cumparatori zero ). Si Flamingo si-a inchis din cate am vazut magazinul din Brasov.
UP s-a mutat pe Calea Bucuresti, la intersectia cu Uranus, iar Flamingo s-a mutat la REAL in Bartolomeu.

Andry
09-02-2009, 14:44
Cel de pe Calea Bucuresti a fost deschis cu mult timp inainte de inchiderea celorlalte magazine. De Flamingo chiar nu stiam ca s-au mutat. Oricum sunt si aia de pomana, nu stiu cine naiba mai cumpara de la ei.

HARDCORE
23-03-2009, 09:19
Eu am lucrat la UP 3 ani de zile, am cunoscut niste persoane de calitate cu care inca mai tin legatura si sincer am invatat destul de multe ca si freshman. Am plecat in 2006 de la iei cand treaba a inceput sa strice, schimbat management etc. Anul asta s-a inchis magazinul de la noi din oras si toate garantiile se fac la Bucuresti:(. Intradevar preturile pentru enduser la tot ce insemna mainstream&high end si nu era promo erau foarte mari .