PDA

View Full Version : Overclocking in Romania - articol cu si despre crazypc.ro si membrii sai



matose
02-03-2008, 02:51
Pentru cei care nu stiu ieri a aparut in XtremPC un articol amplu despre fenomenul de overclocking din Romania. Se vorbeste de CrazyPC.ro si de comunitatea de overclockeri din Romania. De asemenea, apar si cativa oameni reprezentativi pentru acest fenomen si puteti citi parerile lor.

Atasez aici prima pagina. Spor la citit ;)!

Later edit by dios: dupa ce iese revista de pe piata, cred ca vom avea un pdf cu articolul integral :)

Skurin
02-03-2008, 07:47
foarte frumos.....era si timpul pentru o asa mediatizare

HymuraX
02-03-2008, 07:59
Felicitari baieti!!!:toast:

Dragos Saraolu
02-03-2008, 08:22
In sfarsit va poate cunoaste lumea, mai lipsesc cativa cred care merita, la spiderr ma refer in special.

quintus
02-03-2008, 08:32
super! felicitarile mele:) rockstars:D

Maf|a
02-03-2008, 09:30
felicitari

dios
02-03-2008, 10:10
Hehe, daca nu m-a contactat, aveam pozele facute de pasatoiu, care erau beton, beton...

Cu ocazia asta ţin să mulţumesc tuturor celor implicaţi. În sfârşit, după atâţia ani, s-a văzut calitatea, s-a vazut spiritul rebel şi extrem de competitiv ce domină adevăraţii pasionaţi. Aseara citeam si plângeam :D Bravo baieti, la mai mare! Sunt mândru de voi!

PS: nu uitati sa cumparati revista, e de colecţie :)

alerim
02-03-2008, 10:12
Felicitari si din partea mea tuturor membrilor forumului

dreamer
02-03-2008, 10:26
Numa' sa nu se umple forumul de n00b-i, dupa ce citesc articolul in XPC...
Insa oricum, sincere felicitari pentru membrii reprezentativi ai comunitatii... ;)

spiderr
02-03-2008, 10:40
si ba ratonilor, ca mi-am adus aminte, platforma conceputa de Micutzu a? Nu s-a gandit nici unu sa ma mentioneze si pe mine acolo avand in vedere ca aia era cam platforma mea in proportie de 80% :D, dar lasa treaca de la mine de data asta.... inca un pct pt comunitate ;)

M3kk
02-03-2008, 10:54
Felicitari.

matose
02-03-2008, 11:01
RATOZEEE de ce ai scos pagina cu tine ma ?:D

LE: stai ca esti pe ultima pagina si imi scapa :D


si ba ratonilor, ca mi-am adus aminte, platforma conceputa de Micutzu a? Nu s-a gandit nici unu sa ma mentioneze si pe mine acolo avand in vedere ca aia era cam platforma mea in proportie de 80% :D, dar lasa treaca de la mine de data asta.... inca un pct pt comunitate ;)

Pe Dan trebuie sa-l alergi pentru articol ca el l-a scris :)! Si eu i-am promis-o ca m-a pus pe ultima pagina :D!

alex17 GTX
02-03-2008, 11:03
Nice... :evil:
Vorba lui dreamer, sa nu se umple forumul de noobi.;)

dios
02-03-2008, 11:06
Lasa matose, ultimul va fi cel dintai :D

DeathRO
02-03-2008, 11:43
Felicitari baieti, tineti`o tot asa :toast:

on1x1
02-03-2008, 12:43
Felicitari si multumim pentru renumele adus Romaniei!

Monstru
02-03-2008, 13:44
E...sunt mai multe chestii asa si asa in articol, acum...noi ne bucuram ca s-a intamplat. Pentru cei care nu stiu povestea, nenea spiderr a fost cu noi in seara respectiva, numai ca a trebuit sa plece inspre casa cu un scop mai mult decat nobil :D

In rest, tineti minte ce a zis nenea dios, si cumparati revista daca vreti sa aveti un numar de colectie :)

LE: Fratilor...asta ar trebui sarbatorita cu o bericioaica astazi pe dupa-amiaza asa....Care se mai baga in afara de matose si h3x0r???

Monstru
02-03-2008, 13:57
Pai se pot scoate, nu e bai :)

In alta ordine de idei....bere anyone??? :toast:

Gobar
02-03-2008, 14:20
Felicitari Tuturor !!!

Inafara de cei consacrati (care au dorinta si vointa sa impartaseasca cunostintele si sa invete pe altii, 10X pentru asta) il felicit pe Monstru care a invatat multe in scurt timp (pasiune pentru ceea ce face) dupa cum spune el in interviu de pa Crazy PC si nu numai.
Sigur au fost omise nume, dar in definitiv nu aparitia intr-un numar al unei reviste (desi e de colectie) conteaza asa mult ci pasiunea si timpul pe care il dedici unui anume scop (hobby).

Bafta in Continuare !!!

Tile
02-03-2008, 14:32
Nice read. Poate baietii de la XtremPc scot un articol legat de casemodding.

Vladutz20
02-03-2008, 15:01
Felicitari ''nebunilor'' ma bucur ptr reusita voastra si va urez la cati mai multi mhz si sanatate. Ordinea in care apar ''nebunii'' nu este cea reala toti meritati locul 1 :naughty: asa ca matose nu te mai supara ca stiu ca te-ai suparat ca ai fost pus ultimul dar important este ca esti maestru si ca ai ajuns sa fi un membru important in lumea crazypc si ca ai fost mentionat in xpc ca fiind un membru de baza in lumea oc-ului.
P.S Daca se lasa cu o petrecere la Maxx as veni si eu daca se poate mejterilor :P.

Monstru
02-03-2008, 15:23
Felicitari Tuturor !!!

Inafara de cei consacrati (care au dorinta si vointa sa impartaseasca cunostintele si sa invete pe altii, 10X pentru asta) il felicit pe Monstru care a invatat multe in scurt timp (pasiune pentru ceea ce face) dupa cum spune el in interviu de pa Crazy PC si nu numai.
Sigur au fost omise nume, dar in definitiv nu aparitia intr-un numar al unei reviste (desi e de colectie) conteaza asa mult ci pasiunea si timpul pe care il dedici unui anume scop (hobby).

Bafta in Continuare !!!

Thx man :)

Frumusetea CrazyPC are mai multe laturi dupa parerea mea. Exista aici oameni care nu ies niciodata prea mult in evidenta, dar care sunt foarte priceputi in ceea ce fac, expertiza membrilor acestei comunitati mergand mult mai departe de overclocking si benching. Sunt pe aici oameni care sunt adevarati experti, fie ca este vorba despre electronica, moding, tweaking, software s.a.m.d. Asta este cel mai frumos lucru...Daca pui o intrebare grea aici, nu numai legata de o/c and bench, cu siguranta iti va raspunde cineva foarte priceput.

Gobar
02-03-2008, 15:38
Frumusetea CrazyPC are mai multe laturi dupa parerea mea. Exista aici oameni care nu ies niciodata prea mult in evidenta, dar care sunt foarte priceputi in ceea ce fac, expertiza membrilor acestei comunitati mergand mult mai departe de overclocking si benching. Sunt pe aici oameni care sunt adevarati experti, fie ca este vorba despre electronica, moding, tweaking, software s.a.m.d. Asta este cel mai frumos lucru...Daca pui o intrebare grea aici, nu numai legata de o/c and bench, cu siguranta iti va raspunde cineva foarte priceput.

Ceea ce am scris mai sus era referitor doar la thread, pentru a nu fi off-toppic.

Daca ne referim la calitatile, experienta si priceperea si polivalenta unor persoane de pe Crazy e foarte adevarat ce spui.
Pana la urma importanta unui forum este aflarea unei informatii in cat mai scurt timp, informatia sa fie cat mai exacta si detaliata, din fericire pe Crazy PC se intampla asta.

Tile
02-03-2008, 16:46
Pana la urma importanta unui forum este aflarea unei informatii in cat mai scurt timp, informatia sa fie cat mai exacta si detaliata, din fericire pe Crazy PC se intampla asta.

Fata de alte comunitati online autohtone accesul la informatie clara si detaliata este un element de superioritate in adevaratul sens al cuvantului. Ceea ce m-a atras aici (la inceputul lui 2005) a fost faptul ca aici casemodding-ul este tratat cu seriozitate.

darkzone
02-03-2008, 18:14
În sfârşit şi bine-meritata recunoaştere a meritelor membrilor marcanţi ai comunităţii crazypc :yepp: Parcă ieri mă uitam fascinat la unii de pe aici cum storceau efectiv componentele în timpul concursului desfăşurat la Millennium Center, deşi au trecut mai bine de doi ani de atunci.
Poate de acu' încolo nu vor mai fi refuzuri din partea firmelor mari de IT la propunerile de concursuri de overclocking/benchmarking.

Bravo băieţi, keep up good working :toast:

mache
02-03-2008, 19:00
monstru - data viitoare nu va mai aduc bere... saorma nici atat... adica fac cinste si nu apar in revista ? :P


Felicitari oricum ... trebuia sa aparem si noi in 'frunce'

Andry
02-03-2008, 20:51
La mai mare, cu asemenea oameni(si fonduri, normal), nu ne mai lipseste decat o colaborare in masa pentru realizarea unui vis frumos, #1 on ORB 3dMark06 ! Sanatate si numai bine.

pasatoiutd
02-03-2008, 20:56
La mai mare, cu asemenea oameni(si fonduri, normal), nu ne mai lipseste decat o colaborare in masa pentru realizarea unui vis frumos, #1 on ORB 3dMark06 ! Sanatate si numai bine.
Cred ca Sang l-ar da oricand pe un WR in 2001. 2006 nu este chiar asa "interesant".

Monstru
02-03-2008, 21:40
darkzone: Thx man :toast:
mache: Pai daca ai facut cinste numai cu berea... :rotf:

RheA
08-03-2008, 07:14
Ii intr-adevar de apreciat ca eforturile unui mic grup de oameni entuziasti (care-si dedica o parte buna din timp sa faca diferenta) sunt in sfarsit rasplatite oficial, prin mediatizare. Ar fi pacat sa nu folositi acest prilej ca sa va faceti si mai cunoscuti, si mai prezenti in mass-media si sa consolidati imaginea Crazypc.ro; paradoxal nu cred ca forumul se va umple de n00bi, ci doar de entuziasti care vor sa incerce si sunt impresionati de ideea de "crazy" overclocking, modding, benching etc. Sa nu uitam ca mai toti am fost la un moment dat n00bs si am ramas :eek2: la realizarile altora.
Felicitari, baietzi si un viitor cat mai bogat in reusite pe toate planurile !!!

PS: Daca aveti careva un numar in plus al acestei reviste, poate trimiteti si incoace unul ;).

Monstru
08-03-2008, 10:41
Sa nu uitam ca mai toti am fost la un moment dat n00bs si am ramas speechless la realizarile altora.

Asta vroiam sa zic si eu :)

Arunca o adresa pe PM, sa vedem cum putem sa aruncam o revista pana in USA.

M3kk
08-03-2008, 11:18
Am crezut ca si eu fac parte de acest Team ...

Andry
08-03-2008, 14:12
pai tu esti "B a n n e d" bre M3kk :P

PS : pe tine te contacteaza astia de la XtremeSystems cand vor lansa propria revista :D

alex17 GTX
08-03-2008, 14:24
Am crezut ca si eu fac parte de acest Team ...

Ai perfecta dreptate... :yepp: Pacat... :plthumbsd

quintus
08-03-2008, 14:45
Ai perfecta dreptate... :yepp: Pacat... :plthumbsd

idem!

matose
08-03-2008, 15:08
Eu i-am spus lui Dan si de tine, M3kk, dar nu stiu care au fost motivele pentru care nu te-a contactat :(!

M3kk
08-03-2008, 15:15
Mda, eu ma gandesc la ceva, dar ar fi o mare stupiditate din partea lui, daca chiar ala era motivul..

Mai demult m-a pus sa impachetez o placa de baza, si cand curierul era la mine imi spunea ca nu o mai vrea, si asa l-am dat un TR negativ :D.

Fie.. eu am crezut ca sunt in echipa asta si mereu am incercat sa scot maximul din mine, si din componentele mele pentru Team, dar se pare ca ...

Andry
08-03-2008, 15:19
M3kk, te intelegem, era totusi ca o recunoastere a muncii tale faptul ca apareai in revista, tu oricum faci parte din za tim, dupa cum vezi cei care au fost mentionati in revista si-ar fi dorit sa te vada si pe tine p'acolo. La mai mare ! ;)

dios
08-03-2008, 18:32
M3kk, stai linistit ca va fi continuare, sunt 2 pagini care vor aparea luna de luna! E normal (sau poate ca nu) sa se piarda pe drum informatii, nu ai cum in cateva zile sa scuipi articolul, si sa fie si 100% bine. Nu ramane decat sa asteptam.

M3kk
08-03-2008, 21:59
No problem, n-am fost nervos sau ceva de genul nici pana acum, numai ca am fost putin dezamagit; cum ziceam am crezut ca fac parte de echipa asta.
Nu eu decid, daca sunt valoros pentru echipa sau nu..

spiderr
08-03-2008, 22:05
Hai ma relax ... celebritatea nu e pt oricine :P (joking) ... lasa M3kk ca vine si vremea noastra :D

Monstru
08-03-2008, 22:40
Beh..ce e telenovela asta aici? Normal ca faci parte din Team......iti dai seama ca noi l-eam spus si de tine, si ar fi trebuit sa iti dea mail cu intrebarile pentru interviu. Ce s-a intamplat apoi...nu mai stiu...Stiu doar ca articolul a fost scris in ultimul moment, ca au ajuns la un numar de pagini mult mai mare decat cel propus initial, ca revista a fost trimisa la tipar in noaptea in care Dan termina articolul s.a.m.d. Multi oameni care meritau nu au aparut din pacate :(

Acum...lasand seriozitatea la o parte...nu-mi spune ca tu esti in Team doar pentru faima si femei :D

viper_x
08-03-2008, 23:06
Domnilor imi scot palaria in fata voastra,felicitarile mele si numai succese de acum inainte!Ma bucur ca se mediatizeaza fenomenul asta si la noi...de ani de zile asteptam revista asta,mai bine zis numarul asta si articolul asta.
Poate imi trece si mie lenea si ma apuc serios de treaba. :naughty:
Can i join?
Inca o data felicitari! :toast:

M3kk
08-03-2008, 23:18
Telenovela?
Sunt curios tu cum ai reactiona cand de ani de zile "muncesti" pentru o comunitate, pentru un team, cu capacitatiile tale maxime ( cand in cand limitat si de resurse in cazul meu ( LN2, Dice, etc. )) si nici macar nu erai amintit.

La campionatul de hochei, aproape chiar si omul cu rolba ( masina care face/reface gheata ) este premiat, amintit si se simte si el ca un membru din echipa, chiar daca n-a dat goluri, etc.

Scuza-ma, dar pentru mine in echipa nu exista o hierarhie ( nu ma simt nici sub, nici peste cineva ), pentru ca eu privesc ( priveam ) la crazypc.ro ca o echipa, daca stii ( sau stie Dan ala ) ce e aia.

Gata, nu ma intereseaza, doar mi-am scris parerea, am terminat cu telenovela.

Monstru
09-03-2008, 14:01
In primul rand nu stiu de unde ti-a venit ideea cu ierarhia, mi se pare o mare prostie, nu cred ca s-a pus problema de asa ceva. In al doilea rand, nu inteleg de ce ne pui noua in carca treaba asta, nu noi am scris articolul. In al treilea rand cred ca exagerezi putin, oameni ca dios sau spiderr sau gogu, care au pus bazele acestei comunitati si au facut de-a lungul timpului eforturi mari pentru comunitate, nu au fost nici ei mentionati (gandeste-te la faptul ca spiderr ne-a pus platforma la dispozitie...). Sunt lucruri care nu ne convin niciunuia dintre noi atunci cand vine vorba despre acest articol, sunt multe lucruri care puteau fi spuse altfel si multi oameni care trebuiau sa fie acolo. Cu toate acestea, noi ne-am bucurat pentru ca a existat acest articol, ne-am bucurat ca exista interes pentru comunitate. Si asta cred ca este cel mai important... Iar daca faci parte dintr-o echipa, nu pui orgoliul personal mai presus decat echipa....

M3kk
09-03-2008, 14:12
Citeste postul #12.

Am spus, si mai spun si ultima oara, eu nu acuz pe nimeni si mai sus mi-am scris doar parerea. Mi-am scris dezamagirea, am trait intr-o iluzie ca fac parte de o echipa, dar nu se va mai intampla asta, PUNCT.

Monstru
09-03-2008, 15:31
Mi-e teama ca tu nu ai inteles ce vreau eu sa zic si faci exact cum am spus eu mai sus...Ba mai mult decat atat, arunci toata chestia asta asupra altor oameni decat cel care a scris articolul...Daca asta intelegi tu din Team.....

spiderr
09-03-2008, 18:16
Pai M3kk... sa stii ca Monstru are oarecum dreptate, adica cand zici ca ai crezut ca faci parte dintr-o echipa dar te-ai inselat gresesti.... cine ti-a zis tie ca nu faci parte din echipa ? ;) Nu articolul acela defineste echipa noastra sa sti :D

Andry
09-03-2008, 18:55
Nu articolul acela defineste echipa noastra sa sti :D

+1 !

dios
09-03-2008, 22:38
da chiar io care am pierdut nopti nenumarate cu configurari, setari, dns-uri, php-uri, io carele am cumparat toate softurile posibile pt crazypc, carele plateste hostingu' luna de luna... si de cati ani deja! (evident, glumesc, eu sunt super fericit, chiar mi-au dat lacrimile cand citeam de voi :D )

conteaza ca s-a miscat ceva. Si mai ales, conteaza ca va mai urma! pentru ca a fost scris intr-o graba monstruoasa, s-a vazut si din cat de bine a fost corectat! Iti dai seama ca sunt scapari majore si din alte puncte de vedere.

Oricum, acum sincer sa fiu, strict din punct de vedere al overclocking-ului, mi se pare cam aiurea ca nu l-ati mentionat pe mekk. Ce cauta zana maseluta acolo, dracu stie......... Eu daca as fi fost in locul lui... Monstru sa zicem, sau Matose, as fi zis ceva si de mekk :D Uite la sang, a zis de mine, chiar daca nu mai am nicio treaba cu subiectul asta, de ceva vreme.

Monstru
09-03-2008, 23:17
Papa dios...permite-mi sa-ti reamintesc ca interviurile au fost formatate pentru a incapea pe o jumatate de pagina. Ergo...nu a intrat nici pe departe tot ce am zis fiecare in interviu... Oricum...n-am de ce sa mananc kk, eu am zis in interviu doar de M1, Sang si xwoodoo, pentru ca i-am considerat maestrii si sfatuitori in domeniul overclocking-ului...

Nu spun ca nu e un lucru urat ca M3kk nu a aparut acolo.... Este....Dar nu noi suntem de vina, deci nu inteleg abordarea :(
Una peste alta gasesc aiurea orgoliile tardive...Este important ca ceva s-a miscat...asta ar trebui sa vedem cu totii...

burebista
10-03-2008, 07:04
Ce cauta zana maseluta acolo, dracu stie.........
Mi se pare o lovitura sub centura. Ar trebui sa vedeti review-urile facute de el in comparatie cu altele, plus sesiunile de dry-ice, plus chilleru' care o sa fie functional peste o bucata de vreme, plus ca e singur pe banii lui si n-are pe mina sponsorizari si chestii handpicked.
Daca era numa' articol de ridicat in slavi CPC-ul inteleg, dar era vorba de OC-ul din .ro daca am inteles io bine.
Si dupa umila mea parere de silent freak paralel cu OC-ul ZM poa' sa stea relaxat alaturi de M1, sang, xwoodoo, Varz la skill de OC.

xwoodoo
10-03-2008, 08:12
Articolul nu a fost dedicat Crazypc. Subiectul ales de redactorii XPC a fost Overclocking-ul in romania(trecut,prezent si viitor).
De ce l-a ales "pala si nu palalalt" greu de zis. Cred ca lucrurile au fost facute in mare graba fara a tine seama de vre-un criteriu de selectie. Probabil ca spatiul limitat in revista a "ajutat" putin la aceasta omisiune.
Eu zic sa nu stricam o minima realizare cu un mare scandal.
M3kk a strins de citiva ani rezultate notabile si este un membru activ al comunitatii de OC romanesti.

dios
10-03-2008, 08:35
Nu e niciun scandal.. scuze, dar chiar nu stiam cine e ZM :D

Si... cred ca stim cu totii sa citim "Overclocking in România", sau...nu?

RheA
11-03-2008, 05:08
Ii dificil sa-i impaci pe toti, sa aduci multumirile de rigoare tuturor si sa amintesti de toti care te-au ajutat cand ai la dispoizitie cateva minute in care incerci sa formulezi un raspuns concis si obiectiv la o intrebare legata de unul din hobbyurile tale preferate. Nu ii vb aici de egoism sau ignoranta, iar simplul motiv pt care unii dintre cei care trebuiau sa fie amintiti au lipsit din articol nu cred ca are nici o legatura cu favoritisme sau faptul ca nu ar fi cel putin la fel de recunoscuti in cadrul comunitatii ca si cei care au fost prezentati in articol.
Chiar daca ii o realizare modesta dupa cum spunea Xwoodoo, cred ca ii un mare pas in fata pt ca ii prezinta o parte din cei din spatele nickurilor care posteaza rezultate in topuri interne si internationale si au un cuvant de spus in domeniul pc moddingului / overclockingului din Romania. Daca se mentine articolul in mod regulat treptat o sa fie prezentati toti care conteaza, asadar nu vad de ce s-ar pune problema orgoliilor sau competitiei - sunteti o echipa, va ajutati unul pe altul si aveti lucruri interesante de descoperit si invatat de la ceilalti.

zap
11-03-2008, 21:44
:yes: dio pt crazypc fara de care probabil nu se discuta de o comunitate ci individual iar rezultatele obtinute s-ar fi estompat la un moment dat. Forumul evolueaza iar unii apar si dispar periodic de pe scena.

Succes in continuare !

4ltair
14-03-2008, 19:46
Am citit articolul din XtremPC (cumpar revista in mod regulat) si trebuie sa marturisesc ca nu stiam inainte de CrazyPC sau de membrii lui.
Insa dupa cateva zile "petrecute" pe forum imi dau seama ca pe langa cei 7 ar mai fii inca multi altii care meritau ca siguranta sa apara in articol.
Felicitari celor alesi, felicitari CrazyPC iar parerea mea personala:
Micutzu - "God among insects.":D

FATHER
15-03-2008, 11:21
Pentru faptul ca suntem in Romania, gestul xtrempc este de exceptie; au reusit sa treaca peste faptul ca au si ei propriul lor forum. Articolul este dedicat fenomenului OC de la noi din tara. Faptul ca apare si ZM nu exclude faptul ca printre cele mai bune rezultate le-au obtinut greii de pe CrazyPC. ZM face asta cam de unul singur si nu cred ca a urmarit publicitate gratuita. Ca dovada faptul ca este singurul care nu si-a mentionat numele intreg si nu are foto atasat. Hai sa nu fim romani...

dios
15-03-2008, 14:53
eu pur si simplu nu auzisem de el, atata tot. Asa nici varzmaster nu a mai facut oc de ani buni si totusi e o voce avizata.. Ai dreptate oricum cu faptul ca xpc e intrucatva pe acelasi segment cu noi..

blue_led
15-03-2008, 15:37
Cred ca este vorba de http://forum.crazypc.ro/member.php?u=817
are cont vechi la noi dar nu a iesit in evidenta .
Mie mi sa parut cunoscuta poza cu capul de vapo cu zapada pe el si zgiriat ZM, cred ca a avut-o avatar .

Monstru
08-04-2008, 12:16
Popularizarea fenomenului continua, in numarul din aceasta luna fiind inclus un articol despre volt-moddarea unei 3870, articol in a carui realizare are o foarte mare implicare Varzmaster :yes:

Iubitel
08-04-2008, 12:32
Nice totusi ar fi fost bine sa fi inclus si acel pencil-mod,cu siguranta ar fi avut mai multi oameni care sa puna in practica :)

Pishky
08-04-2008, 13:09
dap...si eventual si pt nvidia daca se poate...si cred ca se poate dar tre sa stii unde

Blackoberst
08-04-2008, 13:18
De pencil-mod s-a precizat, dar nu au testat.

Monstru
16-09-2008, 23:33
Odata cu aparitia numarului 100, cei de la XtremPC au pus pe discul in cauza toate numerele revistei in format PDF. Am atasat numarul corespunzator acestui thread.