PDA

View Full Version : Despre fiabilitatea maşinilor



dios
10-03-2008, 09:01
Si BMW are probleme la bucsi si suspensii! Asta voia sa zica Gogu, cred. Eu cel putin asa am auzit, ca tot schimbi niste chestii pe la ele.. deh, drumuri bune :(

Si referitor la fiabilitate, e este in scadere la toate marcile/modelele, si la cam tot ce e piata de consum (vrajeala Toyota/Honda/Mazda, de exemplu, nu e adevarata decat partial...), de ce n-ar fi si la BMW?

Pana la urma conteaza extrem de mult cum te porti cu masina, cat de mult mergi, etc. Sa-ti cumperi ceva, bazandu-te pe fapte gen "e fiabila", "are portbagajul mare", "are un raport bun dotari/pret", mi se pare o tāmpenie. Iei ce-ti place si cu asta basta. Atata vreme cat sunt luate la 0 km, si in gama asta de pret, sa zicem pana in 30.000 euro, nu cred ca exista diferente semnificative de "fiabilitate", in cazul unui consum decent de kilometri. Si oricum, ai garantie.

Cum e mai bine, sa fii fericit cu alegerea aleasa, dar sa mai schimbi ceva (lucru absolut normal la ORICE masina, ca doar sunt facute toate de OAMENI), sau sa stai posomorat la volan, da sa ai dom'le masina fiabila? Si sa ti se si intample o stricaciune, sa vezi atunci ce incepi sa injuri casa producatoare :D

De fapt, toata povestea asta cu fiabilitatea, e data si de raspandirea marcii/modelului, si de numarul de dotari medii. E absolut normal, ca o masina cum e Megane, de care e plina Europa, si care are jdemii de senzori in standard, sa aiba mai multe probleme (overall) ca o Honda Accord, care de abia se vinde si care din acest motiv se fabrica altundeva. Si ca o parere personala, eu am fost de mai multe ori in service cu Honda (pentru 2-3 chestii minore), decat cu Megane-ul, de exemplu!

O sa splituiesc threadul cu posturile legate de acest aspect, eventual facem si un chestionar.

Artanis
10-03-2008, 12:28
Daca tot a ajuns discutia pe taramul fiabilitatii, apar si eu cu 2 studii ale oamenilor de stiinta britanici :)

Primul este JD Power Survey 2007 (http://www.whatcar.co.uk/news-special-report.aspx?NA=225557) care masoara satisfactia clientilor, dupa anumite criterii:

Eight categories are measured and they contribute to an overall customer satisfaction (CSI) percentage. The eight categories are: mechanical problems, interior problems, exterior problems, vehicle performance, vehicle interior, vehicle exterior, dealer service, and ownership costs.

The overall score is weighted in favour of quality and reliability, followed by vehicle appeal, dealer service and then ownership costs.
Rezultatele pe cateva clase de masini, dar si pe constructori si modele, le atasez mai jos (desi parca am mai facut-o odata pe defunctul topic pe care adminu' prin amabilitatea sa l-a inchis, fara sa mai sorteze sau extraga vreo informatie de-acolo):

Artanis
10-03-2008, 12:30
Al doilea este un studiu din 2006, dar care se refera strict la fiabilitate:

we are able to give you the low-down on 111 models from 26 manufacturers, thanks to independent warranty provider Warranty Direct (0800 731 7001; www.warrantydirect.co.uk).

Warranty Direct has carried out exhaustive research on 38,000 cars to reveal the nature of the repairs carried out on every model - from faults with the electrics, brakes and suspension to problems with the engine, transmission, or heating and cooling systems. The average age of cars in our survey was 4.9 years, and the average repair cost was £309.

Each manufacturer has been given a ranking out of 26, and we also provide last year's ranking to show which makes have improved.
http://www.whatcar.co.uk/news-special-report.aspx?NA=222866&EL=3180700

Cel putin din 2 surse, se poate observa ca Fiat este sub "nemtoaice", ca sa nu spun ca e destul de departe de de "japoneze" la cap. fiabilitate.

dios
10-03-2008, 14:03
Daca tot a ajuns discutia pe taramul fiabilitatii, apar si eu cu 2 studii ale oamenilor de stiinta britanici :)

Primul este JD Power Survey 2007 (http://www.whatcar.co.uk/news-special-report.aspx?NA=225557) care masoara satisfactia clientilor, dupa anumite criterii:

Rezultatele pe cateva clase de masini, dar si pe constructori si modele, le atasez mai jos (desi parca am mai facut-o odata pe defunctul topic pe care adminu prin amabilitatea sa la inchis, fara sa mai sorteze sau extraga vreo informatie de-acolo):


Si care e diferenta practic vorbind intre 85% la Honda si 75% la Alfa? Iti spun eu, ca utilizator normal este ca si inexistenta. in plus, conteaza f. mult numarul de masini pe care s-a facut acel studiu. Ca daca sunt 100.000 de Renault Megane si 2500 de Honde, e cam degeaba.

Artanis
10-03-2008, 14:19
JD Power este un studiu nitel mai subiectiv decat cel de-al doilea postat de mine, pt. ca discuta si anumite aspecte care nu tin de fiabilitate, gen vehicle appeal, dealer service and then ownership costs.

Totusi, cel din 2006 este destul de limpede, si dau 2 exemple pe care le-ai adus tu in discutie:

HONDA 1st
2005 position 1st
Claims per 100 vehicles 5.2
Average age 5 years
Average mileage 48,265
Average repair cost £175
Average repair time 1.75 hours
...
Best model Accord ('00-'03)
Worst model Civic ('96-'01)

RENAULT 25th
2005 position 25th
Claims per 100 vehicles 44.7
Average age 4.7 years
Average mileage 46,785
Average repair cost £288
Average repair time 2.5 hours
...
Best model Clio ('91-'98)
Worst model Espace ('97-'02)
Citeste link-urile daca vrei detalii despre zonele sensibile ale diverselor modele/marci.
Ce spui, intre 5% si 44% vezi diferenta ? :D

Gogu
10-03-2008, 14:50
Partea proasta e ca la noi nu prea te ajuta acel studiu, din simplu motiv ca preturile la piese si reparatii sunt cu totul altele. Restul insa conteaza, e important cit de des se defecteaza, indiferent cit e costul reparatiei.

Referitor la al doilea link, e putin ciudat, adica e important de stiut exact pe ce anume modele au facut testul, pentru ca mi se pare aberant sa fie asa o mare diferenta intre VW, Seat, Skoda si Audi. Seat si Audi sunt "varza", Skoda si VW stau super bine.
Apoi, Renault si Nissan, cel putin in Europa, de ceva ani, modelele mainstream sunt inrudite bine, insa in acel test exista diferente mari de fiabilitate.

Artanis
10-03-2008, 15:00
Detalii gasesti cateva, poate nu complete, dar la Audi de ex. observi ca A4 are un failure rate de doar 14%, sub cei 34% obtinuti de Skoda, overall, sau sub procentele date pt. diverse modele VW...

Apoi, Renault si Nissan, cel putin in Europa, de ceva ani, modelele mainstream sunt inrudite bine, insa in acel test exista diferente mari de fiabilitate.
Pai da, pt. ca studiul ia in calcul modele mai vechi (in jurul anului 2000 parca +/- 2 ani in medie)...

Artanis
11-03-2008, 09:04
In aceeasi tema:

BBC Top Gear survey 2007 (http://www.topgear.com/content/carsurvey/2006/features/carmissing/1.html)
56,000 owners, 152 models: it's the UK's biggest car satisfaction survey


Each car is given an overall satisfaction score out of 100. This is made up from:

Build quality (22%)
Craftsmanship (22%)
Driving experience (19%)
Ownership costs (17%)
Service received (20%)

Manufacturer positions

1 Skoda (UP)
Once-humble Skoda pushes the Japanese from the top slot

2 Lexus (DOWN)
Masters of build quality forced to a still-good second place

3 Honda (-)
Top two places in the car list helped secure a third place overall

4 Mazda (-)
Fourth place for the second year running

5 Mini (UP)
Mini's strong following means it's up two places at five

6 Subaru (-)
Another non-mover - would have scored higher but for high ownership costs

7 Toyota (DOWN)
Down two places for Toyota against last year's survey

8 Porsche (-)
Consistent performer, but reliability score lower than you'd expect

9 Jaguar (-)
Strong performance from the XJ helped Jag hold on to ninth

10 Hyundai (UP)
Hyundai swaps places with BMW - thanks in part to good service

11 BMW (DOWN)
X3 is most reliable car in the survey, but BMW still slipped a place

12 Suzuki (UP)
Decent performance means Suzuki moves up three places

13 Seat (UP)
Seat's up too, but not so impressive next to Skoda's performance

14 Lotus (UP)
Build quality was the only thing holding Lotus back

15 Audi (DOWN)
We expected better than middle of the table from Audi

16 Volvo (DOWN)
Reasonable effort, but didn't score well for ownership costs

17 Kia (UP)
A promising improvement against last year - up from 23rd place

18 Smart (-)
Smart holds onto its place just past the half way mark

19 Volkswagen (UP)
Modest improvement held back by surprisingly average scores

20 Nissan (DOWN)
Nissan slips one place from last year

21 Chrysler (DOWN)
And so does Chrysler...

22 Alfa Romeo (UP)
Predictably below-average performance from Alfa

23 Rover (DOWN)
Down one, but who really cares?

24 Ford (UP)
Up one place but not much to shout about

25 Mitsubishi (DOWN)
Lowest placed Japanese manufacturer

26 Saab (DOWN)
A huge drop from 14th place for the Swedes

27 Vauxhall (-)
No improvement for Vauxhall this year

28 Daewoo (UP)
A two-place jump for Daewoo. Chevy will be pleased...

29 Land Rover (UP)
Up by two places, but still a poor effort

30 Mercedes (UP)
Woeful performance from a so-called 'premium' brand

31 Fiat (UP)
Good score from the Panda helps lift Fiat a bit. But only a bit

32 Jeep (DOWN)
Jeep slides further down the table

33 Citroen (-)
Best of the French manufacturers, but that's no consolation

34 Renault (-)
Dismal

35 Peugeot (-)
Oh dear. Again :)

mache
11-03-2008, 11:06
Mi se pare mie sau iar trebuie un split thread ?:D

PS: eu sunt in vacanta ... o sa revin in club in curand :icon_wall

atomidude
11-03-2008, 11:52
De acord, ar trebui split...
Eu unul credeam ca aici pui poze cu turismu' pesonal si vorbesti despre ce si cum faci tuningu' pe el. Eu unul asa am facut. Mai sunt cativa, da' as vrea sa vaz mai mult din masinile voastre mai oameni buni :)

Artanis
11-03-2008, 12:17
Poate ca ar trebui mai multe sectiuni sticky de genul: My Car, Discutii legate de fiabilitate, Service, Tuning, Meeting-uri auto, sau mai stiu eu ce...:) Eventual extrase si post-urile mai interesante din topicul asta (http://forum.crazypc.ro/showthread.php?t=2133) de 87 de pag, eventual un nou poll cu marci/modele preferate, etc...dar cine sa faca asta ? :)

zap
11-03-2008, 21:34
Varza Mercedes, mai prost ca Daewoo si Rover :D

dios
12-03-2008, 08:07
Eu nu prea inghit topurile de genu' asta, singurele valabile mi se par cele de pe forumuri, cu cat mai multi utilizatori, cu atat mai bine. Numai ca ar trebui extrase, sintetizate... ceea ce e foarte greu.

Artanis
12-03-2008, 08:16
Probabil la fel de greu cum este sa gasesti pe forumuri posesori de diverse masini care sa fie 100% sinceri si cinstiti.

xplaur
12-03-2008, 09:15
... si Rover :D
Care...Rover? Firma aia britanica, clona de Honda, care a si dat faliment de ceva vreme?

Artanis
12-03-2008, 09:43
Banuiesc ca stiti de "stirea" asta: Dacia locul 1 la fiabilitate in Franta (http://www.autof1.ro/dacia-locul-1-la-fiabilitate-in-franta/) :)

Daca ar fi sa iau in serios jurnalistii de la AutoPlus, singura explicatie rezonabila ar fi ca Dacia are practic un singur model pe piata, care este o masina simpla, si deci cu putine capitole la care poate claca, sau ca proprietarii au asteptari foarte modeste de la o masina ieftina precum Loganul (si daca ceva minor merge prost, nici nu se mai obosesc sa reclame).

Ce e totusi de remarcat, este ca japonezele ies totusi consistent si repetat printre primele la capitolul fiabilitate, iar frantuzestile precum Peugeot si Renault printre codase, asta indiferent de sursa studiului...

RheA
15-03-2008, 01:03
Realitatea sustine lucrul asta si aici in State, unde masinile japoneze au mare succes si cautare (era parca ceva studiu, nu mai gasesc linkul, insa zicea ca din 2 milioane de motoare Honda Vtec n-a crapat nici unul in conditile functionarii in regim normal). De comparat insa cu masinile frantuzesti aici ar fi mai greu, pentru ca desi am vazut Bugattiuri, Lambo, Porsche si alte minunatii, un umil Renault Clio nu vezi nicaieri; ba nici chiar Laguna (au astia ce au cu frantzujii si simpatia ii reciproca :mischeif:)
Pot sa zic cu toata obiectivitatea ca de un an si ceva de cand am Honda Civic a mea alte probleme in afara de echilibrat roti, schimb de ulei, filtru de aer, stergatoare de parbriz si o pana de cauciuc chiar nu am avut - sa batem in lemn :what:

theotien
17-03-2008, 20:25
Si BMW are probleme la bucsi si suspensii!


Nu are! La nici unul din BMW-urile pe care le-am avut nu a a aparut problema asta!

Micutzu
17-03-2008, 20:39
Bucsile de bascula sunt prea sensibile pentru drumurile noastre, din pacate. Am masina de prea putin timp ca sa spun din experienta insa din "folclorul de service" in 30k km de Bucuresti sunt cam pa; cam peste tot aud chestia asta, cel putin la E46-uri si E39-uri.

La M-uri sunt alte bucse apropo, sunt pline si sunt mult mai robuste ;).

Gogu
17-03-2008, 20:49
Stai calm ca si la M apare un mic joc la anumite bucsi, si ca fapt divers, nu vorbesc din auzite ci din experienta.
Suspensiile sunt OK, chiar geniale as zice, insa e loc intotdeauna de mai bine. Ca uzura la suspensii vedem, in 2-3 luni....

zap
17-03-2008, 20:52
Fiabilitatea e o statistica in cazul asta, acum ca te numeri intre cei 3% sau 10% e o chestiune de noroc pur. Prefer sa merg cu un Mercedes CL/SL/CLS/C/E/S decat cu Logan/Nissan Tiida /Citroen C2 :D