PDA

View Full Version : Alx-800



bausto
22-04-2005, 09:28
Poate sa imi spuna cineva care e rolul peticelor albe de pe radiator? Ce se intampla daca le dau jos, mai pot sa folosesc radiatorul in conditii bune?

jimmyd
22-04-2005, 17:13
daca vorbesti de acel patratel din care deslipsesti 4 petice... eu zic ca sunt distantiere, la fel ca cele de pe procesor. nu stiu daca e nevoie si de ele. eu inca le am in pachet.
nu stiu daca e cea mai buna idee sa le lipesti pe radiator, pentru ca talpa radiatorului trebuie curatata inaintea aplicarii pastei siliconice. mai degraba le-as lipi pe procesor, langa distantierele lui.
alte pareri???

ghidon
23-04-2005, 09:31
intradevar sant distantziere (White Circular cushion pads) daca despre ele este vorba
si se lipesc pe radiator nu pe proc cum arata si in poza

degeaba avetzi net ...

jimmyd
23-04-2005, 11:41
:D m-am uitat si eu pe thermalright.com dupa ce am pus post-ul dar mai am o nelamuriere. aaa distantierele se lipesc pe cooler astfel incat sa se surapuna peste distantierele procesorului??? sau sa NU se suprapuna peste ale cpu-ului... ?!?

ghidon
23-04-2005, 11:51
ia uita-te tu mai atent la poza aia .. tzi se pare ca se suprapun ?
nu mai zic nimic ca ma doare capu ...

bausto
23-04-2005, 21:58
Se lipesc in locurile prestabilite. Ideea era alta. Daca le dau jos, am vreo problema? Mai sta bine pe proc?
Eventual poate cineva sa imi dea altele sa le lipesc in loc :D ?

jimmyd
23-04-2005, 22:30
sursa: www.thermalright.com ->support ->faq:
"Question 8: Your installation instruction says "place for circular pads included onto the base of the heatsink". What are these "pads"?

Answer : The white circular pads are used for cushion and distribute the mounting pressure evenly on CPU DIE. They are preformed on a white 3M square pads in the packaging. These pads are designed for 1 installation only and will deform after multiple installation. Please provide Thermalright a picture of purchase receipt with a mailing address if replacement needed."

bausto
23-04-2005, 22:31
Aha, deci imi trimit altele, eh? Aici in Romania?

jimmyd
23-04-2005, 22:34
un mare LOL. la asta ma gandeam si eu... fac comnanda pentru o duzina, ca oricum IN CAZ CA LE TRIMIT vin dupa o gramada de timp...

ghidon
24-04-2005, 05:05
bausto ia niste double sticky tape, taie tu 4 dealea si le lipesti doar pe o parte ...

faraonu
24-04-2005, 10:11
se poate sa ma insel...dar alea nu au acelasi rost pe care il au cele 4 pernute de pe placa pe care e montat procesorul? si anume acela de distantiere?...din cate am vazut eu baza coolerului e posibil sa nu atinga cele 4 pernute negre de pe placa procesorului...caz in care folosesti astelalte 4 pernute...
parerea mea...

jimmyd
24-04-2005, 10:29
eu unu' le-am pus ca in poza de la thermalright. nu vreau sa ciobesc cpu.

ghidon
24-04-2005, 12:40
exact pentru asta sant .. foloseste-le ca nu ai nimic de pierdut ...

cyfaws
24-04-2005, 20:43
Voi v-ati cumparat separat coolerul? Eu l-am luat impreuna cu mobo si cpu si nu mi le-au pus. Credeam ca sunt pentru ventilator, oricum le-am gasit alt folos si n-am de gand sa-mi scot radiatorul deocamdata.