PDA

View Full Version : A4/A5

Caligula
01-05-2008, 09:15
A4/A5 este fix acceasi masina, aceeasi platforma, acelasi interior, aceleasi motoare....what more can i say :D

:rotf::rotf::rotf:Ai invins, nu mai pot sta in picioare:rotf::rotf::rotf:

spiderr
01-05-2008, 09:23
oke...."Utilizing the latest iteration of Audiís modular-length platform design, the new A4 will share much of its mechanicals with the A5 including engines and transmissions." si vin imediat si pozele din interior

LE: zi-mi tu care e diferenta?

Gogu
01-05-2008, 10:19
spiderr, adica au ambele(A4 si A5) unele motoare comune si cutii de viteze, eventual si quttro, dar aceeasi masina nu e. Din pacate nici un nu e stralucita, dar asta e alta discutie.

Cit despre XF, daca nu ar scrie pe ea Jaguar ar fi OK, dar numai Jaguar nu e, e o combinatie gresita intre Bentley si Aston Martin, cu platforma Ford. In rest, nu mi se pare nici frumoasa nici urita, doar putin deosebita, dar tehnic nu straluceste, si din pacate e facuta sub brand Jaguar, cind orice altceva mai no-name o prindea perfect, eventual ceva coreean.

spiderr
01-05-2008, 11:25
Incepem discutie separata pe tema A4/A5? nu acu pe bune, zi-mi si mie unde vezi tu diferenta? adica pentru mine A5 nu e decat varianta coupe un pic mai stilizata a lui A4 ... au FIX aceleasi motoare, cutii de viteze si platforma, fix acelasi interior (cu mici, mici, foarte mici detalii diferite)..... UNDE E DIFERENTAAA ?:D

dios
01-05-2008, 12:36
la scaune, si la usi :D

Artanis
01-05-2008, 12:38
A5 este mai sexy :P

Desi la interior imi place mai mult A4...

spiderr
01-05-2008, 13:39
Deci ce spuneti voi e ca si cum as zice Megane Sedan si Megane Hatchback sunt 2 masini total diferite :bulb:

dreamer
01-05-2008, 19:54
Intre A4 si A5 e cam aceeasi asemanare tehnica existenta si intre 3er Sedan si 3er Coupe...

Gogu
01-05-2008, 23:43
spiderr, ok, pentru tine e una, tehnic vorbind e alta. A4 si A5 nu impart aceeasi platforma tehnica, dar viind VAG impart multe altele. Motiv pentru care exista(sau va exista si pentru B8) A4 cabrio :P

Caligula
02-05-2008, 07:57
oke...."Utilizing the latest iteration of Audi’s modular-length platform design, the new A4 will share much of its mechanicals with the A5 including engines and transmissions." si vin imediat si pozele din interior

LE: zi-mi tu care e diferenta?

Numai la interior diferenta e ca screenul din stanga arata fata de cel din dreapta ca un interior de Octavia fatza de unul de Passat, deci destul de mica :rotf:, cam cu 50% mai sarac.
Macar sunt amandoua bordurile de tedeiiii? :mischeif: Consuma la fel de putin, ca sa fundamentam conditia de baza a fanilor motorina din ro, nesustenabili la capitolul combustibil si supravietuire pe forte proprii?

spiderr
02-05-2008, 08:00
Ma faci sa fiu rau si sa te intreb....BAH! tu macar te-ai suit in A5 si in A4 ? (stiu ca ai zis ca ai avut A4-B8....dar dupa cum vorbesti ma duce cu gandul ca A5-u l-ai vazut numa la televizor :D)

Pat[RZ]
02-05-2008, 09:37
auzi ba spd tu nu ai ma ce face la serviciu ? :bulb:

decat sa deschizi discutii aberante .
A5 seamana cu A4 doar o cifra e schimbata :D
si seamana si cu A6 si cu A8
cu A10 cred ca nu seamana
duamneee baieti :icon_wall